Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak mówi dziecko w 5. miesiącu życia

| aktualizacja: 30.06.2015 | 1

Najlepszym sposobem na to, by wpierać naukę mowy jest... mówienie do dziecka. To jednak nie może być długi monolog. To chyba oczywiste, że niemowlak będzie chciał odpowiedzieć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, niemowlę, maluch, dziecko 4-miesięczne
fot. Fotolia
Niemowlę w 5. miesiącu życia może wydawać gardłowe dźwięki, np. „ehe”, „errh”, „ekhe”. To głużenie - fantastyczny etap rozwoju, bo dźwięki te towarzyszą często pierwszym przyjaznym reakcjom i uśmiechom dziecka na widok bliskich. To kolejny wspaniały etap nauki mowy.

Gaworzenie niemowlaka

Niemowlę w 5. lub 6. miesiącu życia stopniowo zaczyna też gaworzyć, czyli świadomie „rozmawiać”. Powtarza zasłyszane dźwięki, bawi się nimi, zaczepia z ich pomocą innych. Niemowlę w 5. miesiącu życia uwielbia takie konwersacje z bliskimi i chętnie podejmuje dialog. Logopedzi nazywają cały pierwszy rok życia dziecka okresem melodii. W tym czasie każde dziecko uczy się odróżniać swój język od języka niemieckich, francuskich czy chińskich dzieci właśnie dzięki odmiennemu akcentowaniu i melodyjności. Co ciekawe, gaworzenie dzieci z różnych krajów jest podobne! Dopiero około 12. miesiąca życia dzieci ograniczają się do dźwięków mowy ojczystej. Jeśli rodzice będą mówili do dziecka różnymi językami, smyk w równym stopniu nauczy się ich obu.

Zobacz 4-miesięcznego Filipka, który rozmawia ze swoim tatusiem o futbolu.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?