Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nauka picia z kubeczka

| aktualizacja: 12.10.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, kubek niekapek, pić
Najpierw służy do gryzienia lub rzucania, dopiero po pewnym czasie malec uczy się, że kubek (też niekapek) najlepszy jest do picia.
Dziecko pije z kubka niekapka jak z butelki – nie trzeba zakładać mu śliniaczka ani ciągle wycierać podłogi. Po co w takim razie to zmieniać i uczyć smyka trudnej sztuki picia z kubeczka?

Piję, bo...
Zbyt długie picie z butelki źle wpływa na zęby. Stałe popijanie soczków i mleka może doprowadzić do próchnicy (z kubeczka pije się krócej; płyn nie jest uwięziony w ustach jak w wypadku picia z butelki), a ciągłe trzymanie w buzi smoka – zdeformować zgryz. Picie ze zwykłego kubka sprawia, że malec uczy się połykać jak dorosły. No i kiedyś trzeba zacząć pić jak inni. Tym bardziej że picie z butelki może uzależnić.
Zanim maluch nauczy się pić z kubeczka, może oswoić się z nim, pijąc z niekapka – to dwa w jednym. Kubeczek, ale pije się z dzióbka. Najmłodszym można dać niekapek z miękkim ustnikiem, który nie podrażni dziąseł. Smykom, które mają ząbki – kubeczki z twardym ustnikiem.

Początek nauki
Kiedy zacząć? Trudno odpowiedzieć precyzyjnie. Jedne dzieci uczą się picia z kubka przed pierwszymi urodzinami, a inne długo po nich. Na pewno maluszek musi dobrze siedzieć (bo nie da się pić z kubka na leżąco) i radzić sobie z jedzeniem z łyżeczki. Zupki i deserki są gęste, nie spływają do buzi tak szybko jak herbatka czy mleko, więc dziecku łatwiej nauczyć się je przełykać. Dopiero gdy już to potrafi, można pójść dalej. Lepiej jednak nie zwlekać z nauką.
Wybierz dla dziecka kubek ze sztucznego tworzywa. Ceramiczne są za duże i za ciężkie. Poza tym mogą się łatwo stłuc.
• Najpierw wlej niewielką ilość płynu, by smyk się nie zakrztusił. Najlepiej taki, który dziecko lubi najbardziej. Dla maluszka będzie to zachęta. Później podaj kaszę i gęste soki.Nie będą spływać do buzi tak szybko jak woda czy mleko.
• Nie wlewaj maluszkowi picia do buzi. Przechyl kubeczek tylko o tyle, by odrobina płynu dotarła do jego warg.
• Bądź przy smyku. Nie zostawiaj uczącego się dziecka sam na sam z kubeczkiem. Jest na to o wiele za wcześnie.


Nauka picia - pierwsza część konkursu rozwiązana!
Wielka jest radość rodzica, który widzi, jak jego małe dziecko uczy się samodzielności, nowych umiejętności... Wiemy, jakie może być to trudne. Dlatego namówiliśmy czytelniczki, by podzieliły się swoim doświadczeniem i wzięły udział w konkursie „Ważne debiuty” zorganizowanym wspólnie z Aventem. Zaczęliśmy od kubka niekapka. Ponad 50 mam opisało na www.debiuty.babyonline.pl (to miejsce także dla ciebie), jak ich smyk nauczył się z niego pić. Najciekawsze wypowiedzi zostały opublikowane na łamach „Mamo, to ja”. 

c.d. na następnej stronie »
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?