Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Oto dowód, dlaczego mamy chłopców mają trudniej

| aktualizacja: 04.11.2016 | 5

Kto ma trudniej: mamy chłopców czy mamy dziewczynek? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Okazuje się jednak, że mamy chłopców są bardziej narażone na stres i częściej chorują!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Mamy chłopców są bardziej narażone na zawał czy chorobę Alzheimera
fot. Fotolia
Wojna dziewczynki kontra chłopcy trwa. Według najnowszych badań hiszpańskich naukowców, mamy chłopców mają trudniej: podczas porodu ich organizmy są bardziej narażone na stres, przez co częściej chorują na depresję, chorobę Alzheimera czy miażdżycę.

Płeć dziecka wpływa na organizm matki

Dziecko w brzuchu kobiety wytwarza nieznane dla organizmu substancje chemiczne. Te substancje wywołują stan zapalny i mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych tkanek po porodzie. W ten sposób organizm radzi sobie z powstałym zapaleniem.

Badacze z Uniwersytetu Grenada w Hiszpanii przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdziły, że chłopcy w łonie matki produkują 2 razy więcej szkodliwych wolnych rodników niż dziewczynki. Dr Javiar Diaz-Castro, współautor badania, przyznał, że "Dziewczynki powodują w organizmie matki mniejsze stany zapalne", bo produkują mniej  wolnych rodników, a więcej potrzebnych przeciwutleniaczy.

Mamy chłopców częściej chorują

Badanie zostało przeprowadzone w szpitalu San Cecilio w Grenadzie na grupie 56 kobiet. 27 z nich urodziło chłopców, 29 – dziewczynki. Mamom pobrano krew przed porodem i po nim, zbadano również krew noworodków i krew z pępowiny – wszystko po to, by zbadać poziom stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to stan zaburzonej równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami, które negatywnie wpływają na zdrowie i przyspieszają proces starzenia.

Okazało się, że chłopcy wywołują u mam większy poziom stresu, bo podczas rodzenia chłopca w organizmie kobiety powstaje mniej antyoksydantów potrzebnych w walce z wolnymi rodnikami niż podczas rodzenia dziewczynki. Oznacza to, że płeć dziecka może mieć wpływ na organizm matki w przyszłości. Przez wyższy poziom stresu oksydacyjnego, mamy chłopców są bardziej narażone na choroby takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, miażdżyca, choroba wieńcowa. Według dra Diaz-Castro, "Po urodzeniu dziewczynki ciało kobiety jest lepiej przystosowane". Co więcej, według innego badania kobieta rodząca dziewczynkę ma wyższy poziom oksytocyny, dlatego też taki poród jest krótszy i łatwiejszy.

Co sądzicie o takich badaniach, czy można im wierzyć? A może to kolejne bujdy? Piszcie w komentarzach!

Polecamy: Chiński kalendarz płci dziecka

źródło: thesun.co.uk
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

kaya
kaya | 2016-11-16 18:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no pięknie... a ja mam 4 chłopców...

Odpowiedz

beti
beti | 2016-11-06 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie rodziłam dziewczynki ale mój poród był bardzo trudny i bolesny. 😭 ale oczywiście warto było jestem dumna z syna i kocham go najbardziej. 😘

Odpowiedz

0301
0301 | 2016-11-04 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam w Hiszpanii i mówię po hiszpańsku i pisze sie Granada a nie Grenada. Mieszkam dwie godziny od Granady :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aj
Aj | 0301 | 2016-11-04 18:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, w Hiszpanii tak się mówi oraz pisze. Granada jest spolszczona, jak wiele innych obcych nazw własnych. No ale trzeba się pochwalić, że mieszka się w wielkim świecie...

Odpowiedz

Lidjaaa
Lidjaaa | 0301 | 2016-11-04 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hihihi Ale coś w tym jest. Ja urodziłam chłopca. Od porodu ciągle mam jakieś problemy zdrowotne. W moim przypadku to się sprawdza.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?