Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak dobrze nawilżać powietrze w sypialni dziecka? – wybierz z nami nawilżacz

| 30.12.2008, aktualizacja: 28.08.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, maluch, dziecko
20 stopni Celsjusza i ani trochę więcej – tyle powinna wynosić temperatura w sypialni dziecka. Jeśli powietrze będzie za ciepłe i za suche, wysuszy się śluzówka w nosku dziecka: a wtedy już tylko krok do kataru i przeziębienia.
Katar u niemowlaka zazwyczaj pojawia się tylko w nocy albo rano. Dziecko nie może oddychać przez nos, często wybudza się i płacze. Już jesteś pewna, że zaczyna się kolejna infekcja, tymczasem... w ciągu dnia nic się nie dzieje. Dziecko oddycha swobodnie, nosek jest czyściutki. Dopóki nie pójdzie spać, bo wtedy znów zaczyna płakać, sapać, pochrapywać – i tak w kółko. Kłopoty ze zdrowym noskiem to najczęściej wina zbyt ciepłego i suchego powietrza w domu. Aby pomóc dziecku, wystarczy często wietrzyć mieszkanie i lekko je nawilżyć. Jak to zrobić, aby powietrze nie było ani za suche, ani zbyt wilgotne? Co zrobić, by mieszkanie nie było wrogiem dziecka? Oto najważniejsze zasady.

Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie

Stały dopływ świeżego powietrza jest niezbędny dla zdrowia dziecka. Wietrzenie jest konieczne nawet przy największych mrozach (oczywiście w zimne dni, zanim uchylisz lufcik, wynieś dziecko do drugiego pokoju). Koniecznie przewietrz sypialnię, zanim dziecko pójdzie spać. To ułatwi mu spokojny sen. Powietrze na dworze jest chłodniejsze i zawiera znacznie więcej wilgoci (to dlatego maluchowi na spacerze łatwiej oddychać, nawet kiedy ma katar).

Nie przegrzewaj dziecka

Dbaj, by w sypialni dziecka nie było za gorąco. Temperatura nie powinna przekraczać 19-20°C. Jeśli jest za ciepło, nawet najlepsze nawilżanie nie pomoże. Przeciwnie: gorące i wilgotne powietrze jest  bardzo szkodliwe dla dziecka. Ciepło i wilgoć to najlepsze warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego i pleśni, na które sporo dzieci jest uczulonych. Pamiętaj też, by łóżeczko nie stało blisko kaloryfera, bo dziecku będzie stanowczo za sucho i za gorąco.
Sprawdź, jak rozpoznać alergię na pleśnie.

Wieczorem rozwieszaj na łóżeczku mokre ręczniki

Wilgotne ręczniki rozwieszone na łóżeczku to najprostszy sposób nawilżenia pokoju dziecka. Pamiętaj, że muszą być dobrze wypłukane z proszku, ponieważ opary detergentów mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Wybieraj grubsze ręczniki, z których woda tak szybko nie wyparuje. Możesz też w pokoju ustawić kilka pojemników z wodą (ale zimną, by dziecko się nie poparzyło!). Zrób to koniecznie, jeśli dziecko ma katar. 

Postaw w pokoju nawilżacz

Nowoczesne urządzenia do nawilżania powietrza nie tylko pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu (w sezonie grzewczym spada ona nawet o połowę) ale też oczyszczają powietrze z pyłków i kurzu. Do wyboru masz kilka rodzajów nawilżaczy. Są modele wyposażone w czujniki wilgotności, które regulują jej poziom w pomieszczeniu. Niektórzy producenci wykorzystują też substancje, które zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni. Jaki nawilżacz wybrać? Wszystkie nawilżacze wykorzystują wodę, jednak para może być gorąca, zimna lub... niewidoczna!
  • Parowe (termiczne). W zbiorniku jest grzałka. Woda w środku gotuje się, powstaje para, która wydostaje się na zewnątrz. Zaletą tego typu nawilżacza jest niska cena i to, że można łatwo dodawać środki zapachowe. Wadą tego typu nawilżaczy jest jednak ryzyko, że dziecko się poparzy, gdyż para jest gorąca. (Uwaga! Sprawdź, co robić, a czego nie, gdy dziecko się oparzy!)
  • Ewaporacyjne. Wewnątrz znajduje się filtr oraz turbinka tłocząca powietrze. Powietrze przechodzi przez filtr, oczyszcza się, nawilża i powraca. Niestety, nawilżacze tego typu zazwyczaj są dość głośne.
  • Ultradźwiękowe. Nowoczesne urządzenie wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody. Powstaje chłodna mgiełka, która nawilża powietrze w pomieszczeniu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Arleta
Arleta | 2013-09-25 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto kupić nawilżacz powietrza, wszystkim będzie się lepiej funkcjonowało dzięki niemu. Tylko pamiętajcie, żeby nie kupować byle czego. Najlepiej kupić coś w rozsądnej cenie i niedrogiego, np: ewaporacyjny nawilżacz powietrza Air-o-swiss. Sprzęcik jak marzenie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?