Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie chce butelki

| aktualizacja: 18.09.2007 | 2

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

18niechce214.jpg Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Sprawdź wagę malca
Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia).

Nie zmuszaj do jedzenia
Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia.

Poproś kogoś o pomoc
Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj!

Zmień butelkę i smoczek
Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem.

Zapytaj lekarza o inne mleko
Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem, czy możesz zmienić mleko i na jakie. Taka zmiana będzie również konieczna, jeśli pediatra stwierdzi u smyka alergię lub nietolerancję laktozy. Lekarz zaleci wtedy mieszankę leczniczą.

Karm małymi porcjami
Jeśli dziecko często ulewa pokarm, może nie chcieć jeść, gdyż cofanie się mleka z żołądka do przełyku nie jest przyjemnym uczuciem. Karm malca częściej, za to mniejszymi porcjami. Gdy to nie pomaga, idź z nim do lekarza – zapewne zaleci podawanie mleka zagęszczonego, zapobiegającego ulewaniom, tzw. AR (antyrefluksowego).

Sprawdź, czy nie jest chory
Gdy maluszek ma gorączkę, zapalenie ucha czy gardła, infekcję dróg moczowych, pleśniawki, nie będzie chciał jeść. Chorobę można też podejrzewać u dziecka, które miało dobry apetyt i nagle go straciło. Malec nie będzie domagał się butelki także po szczepieniu (jeśli ma gorączkę, podaj mu paracetamol). W każdym wypadku warto skontaktować się z lekarzem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

młoda mama
młoda mama | 2014-06-04 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja karmiłam córkę bardzo długo, mimo że z poczatku zakładałam że 6miesięcy wystarczy. Teraz gdy ma 14miesiecy przyzwyczajam ją do drzemki z butelki i jest ciężko. Kolażanka poradziła mi by po prostu zrobić to na siłę - jak nie chce pić zostawić w łózeczku, ale często płacze po 30min i mam wyrzuty sumienia i znów daje pierś. Planuję zrezygnować też z nocnych karmień piersią ale przy tym co ona teraz robi bardzo się obawiam. Myślę że do butelki należy przyzwyczajać w pierwszysch miesiącach - jest dużo łatwiej.

Odpowiedz

sylvira
sylvira | 2007-11-13 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niestety wasze porady nie działaja na mojego 4-miesiecznego smyka :(( jak ma kaprys to nie ma problemu zeby zjadł z butelki...ale czesto odmawia posiłku mimo ze wiem ze na pewno jest głodny(ostatni posilek 3 godz.wczesniej) i musze podac mu pierś, a u męża na rękach wogóle odmawia jedzenia i od razu przechodzi do płaczu ...heh niewiem co to bedzie jak niedlugo wróce do pracy..może ktoś ma pomysł jak to przeskoczyć??

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?