Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie chcę wychować lenia! Domowe obowiązki dla rocznego i 2-letniego dziecka

| aktualizacja: 25.04.2016 | 6

Znasz to powiedzenie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał"? Jest prawdziwe! Warto uczyć dzieci pomagania w domu już od 1. roku życia. Zobacz, jakie zadania możesz powierzyć rocznemu i 2-letniemu dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
bałagan
fot. fotolia.com

Od kiedy dziecko może pomagać w domu? 

Wydaje ci się, że rok lub dwa to za wcześnie na pierwsze domowe obowiązki? Wszyscy eksperci są zgodni, że dzieciom należy pozwalać włączać się w zajęcia, jakie wykonuje mama czy tata. Może z początku nie warto nazywać ich "obowiązkami domowymi", tylko np. "pomaganiem rodzicom". 

Dziecko naprawdę  widzi i zapamiętuje, co robią jego rodzice i rodzeństwo i... chce robić to samo. Dla takiego malucha zamiatanie czy podlewanie kwiatków to nie są przykre "obowiązki", tylko nowa, świetna zabawa. 

Jeżeli właśnie tak potraktujesz kwestię dbania o dom razem z dzieckiem, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Na początku dziecko rzeczywiście będzie bardziej przeszkadzać i brudzić niż pomagać, ale z czasem nauczy się wykonywać zadania jak należy. Na początku nie oczekuj od dziecka, że zawsze wykona swoje zadanie na tip-top. W tym wieku ważniejsze jest, żeby po prostu zaczęło się uczyć. 

Przede wszystkim, dziecko od samego początku będzie uczyć się, że dom to ważne miejsce, o które należy dbać i to wspólnie. Nauczy się też, że to także jego miejsce. Dlatego nie zniechęcaj dziecka i pozwól mu włączyć się w obowiązki. 

Przykładowe zadania, które można powierzyć rocznemu dziecku

W przypadku rocznego dziecka powinny to być naprawdę bardzo proste rzeczy. Nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi lub chodzi słabo, na pewno dobrze już chwyta i przestawia rzeczy w mieszkaniu. Niech do jego obowiązków należą zadania spod znaku "odkładania na miejsce":
  • Odstawianie na miejsce bucików
  • Odkładanie na miejsce książeczek
  • Sprzątanie zabawek wieczorem - wrzucanie ich np. do pudła, wkładanie do szafki
  • Wyrzucanie pieluchy do kosza (dzieci, które już chodzą; jeżeli jest łatwy i bezpieczny dostęp do kosza na śmieci)
Najpierw pokaż dziecku, jak powinno daną rzecz zrobić, a gdy wykona twoje polecenie, pochwal je głośno

Przykładowe zadania, które można powierzyć 2-letniemu dziecku

Dwulatek rozumie już naprawdę dużo. To znaczy, że można od niego też trochę więcej wymagać. Do powyższej listy "obowiązków" śmiało możesz dopisać takie zadania:
  • Wycieranie swojego stoliczka po posiłku (np. chusteczką dla niemowląt) – nie denerwuj się, że dziecko zrobi to niedokładnie, ważne, że zacznie wyrabiać taki nawyk
  • Wkładanie swoich ubrań do kosza na pranie
  • Pomaganie w kuchni, np. mieszanie, wykrawanie szklanką ciasta na pierogi, wsypywanie do miski itd. 
  • Pomoc przy rozpakowaniu zakupów (lekkie rzeczy)
Pamiętaj, żeby za każde wykonane zadanie pochwalić dziecko!

Czytaj też: Czy włączać dziecko w prace domowe? Jak to zrobić mądrze?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Syla
Syla | 2016-05-03 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mnie bezsensowna informacja. Mój syn 14 miesięczny pomaga mi dosłownie we wszystkim..podlewa kwiatki, ładuje pranie do prania, przynosi kosz z praniem, przynosi i odnosi buty i wiele wiele innych rzeczy robi, sprząta po jedzeniu, ścieli łóżko, zamiata a nawet garnie się do odkurzania...i nie piszę tego jako "przemądrzała matka" - on po prostu podpatrzył i zaczął to robić (oczywiście z moją pomocą...a raczej poprawianiu |:P po nim) ale nigdy nic na nim nie wymuszałam,,. dzieci są bardzo chłonne wszelkiej wiedzy..więc jak robi się przy nich pewne rzeczy to one podpatrują i sami chcą to robić.

Odpowiedz

mama natalki
mama natalki | 2016-05-02 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

duzo równiez zalezy od charakteru dziecka mam dwie córeczki starsza fajnie pomagała mi a młodsza to łobuz okropny mowie prosze a ona nic;0 ma rok moze jeszcze czas chodz czasem zdarzy sie ze cos zrobi oczywscie pochwlae ja i dam chrupka;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ona
ona | mama natalki | 2016-05-02 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak psu "pochwale i dam chrupka"

Odpowiedz

Lik
Lik | ona | 2017-03-12 20:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez przesady

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2016-05-02 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zamiast tak podkreślanego w artykule głośnego chwalenia proponuję po prostu podziękowanie dziecku za pomoc. W pewnym momencie przestaniemy chwalić, a dla dziecka może to się stać demotywujące. Natomiast dziękowanie za pomoc jest zawsze na czasie :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aguuś
Aguuś | Kasia | 2016-06-04 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kasia...zgadzam się z Tobą, ja uważam że dziecko nadmiernie chwalone będzie patrzeć z góry na inne dzieci bo przecież ono jest naj ...ja nie mówie żeby tego nie robić-na pewno lepiej raz pochwalić a raz podziękować poprostu

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?