Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie szczepisz dziecka? Dostaniesz mandat 500 zł!

| aktualizacja: 15.06.2016 | 9

Ze względu na to, że coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci, choroby o których zapomnieliśmy – powracają!  

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
szczepienia dzieci
fot. Fotolia
Dlaczego rodzice odchodzą od obowiązkowych szczepień? Czy "antyszczepionkowcy" są aż tak przekonujący? Szkoda tylko, że rezygnują także ze szczepionek obowiązkowych.
Można spierać się jaką szczepionką szczepić dziecko. 5 w 1, 6 w 1, różne firmy, marki – jest w czym wybierać. Ale trudno zrozumieć rezygnację ze wszystkich szczepień, bo takie decyzje nie tylko wpływają na konkretne dziecko, ale na całe społeczeństwo.

Ustawowe kary

Rodzice uchylający się od szczepienia dzieci dostawali najpierw ostrzeżenia – tłumaczy Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. – Ponieważ nie przynosiły one rezultatów, decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, rodzice będą otrzymywać ustawowe kary. – dodaje. 

W całej Polsce włodarze miast coraz prężniej egzekwują od rodziców obowiązek szczepienia dzieci. Z danych GUS wynika, że od 2009 r. o blisko 20 proc. wzrosła liczba nieszczepionych dzieci. Niestety w dużej mierze jest to efekt powstania grup "antyszczepionkowców", którzy twierdzą, że szczepienia są groźne dla dzieci i wiążą się w wieloma powikłaniami. Nie do końca jest to prawdą, co potwierdza wielu lekarzy. 

Dwa najbardziej niepotwierdzone argumenty

- Szczepienia powodują autyzm. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby te rewelacje. Dane, którymi posługują się przeciwnicy szczepień, według lekarzy są zmanipulowane i niepotwierdzone. Okres pojawiania się pierwszych oznak autyzmu, zbiega się w czasie ze szczepieniami, stąd niektórzy szukają powiązań.

- Drugim mitem, który krąży wśród rodziców jest obawa przed rtęcią, niebezpieczną dla zdrowia dziecka. W badaniach potwierdzono, że tiomersal (składnik szczepionek) nie jest niebezpieczny dla niemowląt. 

Rezygnacja ze szczepień ze względu na to, że wiele chorób nie ma już w Polsce, jest ogromnym błędem. Nie ma tych chorób właśnie dlatego, że szczepimy dzieci obowiązkowo od wielu lat. Już dziś wiemy, że w niektórych krajach powraca ospa, odra i krztusiec ze względu na brak obowiązkowego szczepienia dzieci. Polskę może spotkać to samo. 

Czy karanie rodziców i zmuszanie do szczepień wbrew ich woli stanie się normą w całym kraju, czy też po informacji o tym jak ten pomysł sprawdził się na Śląsku, zostanie zaniechany? Na pewno będziemy was o tym informować!

Przeczytaj także: Rodzice zmarłego na krztusiec dziecka apelują!

źródło: gazeta.pl

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Adam
Adam | 2016-07-06 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarze którzy maja kieszenie wypchane pieniędzmi od koncernów farmaceutycznych nigdy nie powiedzą ze autyzm jest od szczepienia...

Odpowiedz

Inna
Inna | 2016-06-20 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ile jeszcze dzieci umrze?

Odpowiedz

Artur
Artur | 2016-06-17 09:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe czy ten co pisał ten artykuł cokolwiek wie o szczepieniu?

Odpowiedz

Roma
Roma | 2016-06-16 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Decyzja o szczepieniu jest podstawowym prawem czlowieka. Rezygnuja z nich zwlaszcza osoby, ktore doswiadczyly ciezkich powiklan np. dziecko cofa sie w rozwoju, ma problemy z alergia, drgawki, paraliż... Nie szczepi sie tez 30 milionow doroslych, a wiec dzieci sa dyskryminowane. GRZYWNY - to przemoc panstwa wobec obywateli, ktorzy czuja sie przesladowani we wlasnym panstwie. 400 mln Europejczykow korzysta z wolnosci wyboru, a przymus dotyczy krajow bylego bloku wschodniego. Takie traktowanie zachęca rodziny do emigracji i zniecheca do posiadania dzieci.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Xyz
Xyz | Roma | 2016-06-16 20:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko w krajach gdzie nie ma obowiazku szczepien dzieci nie moga korzystac z panstwowych przedszkoli. Ja boje sie poslacac swohe dziecko do przedszkola gdzie sa dzieci nawiedzonych antyszczepionkowcow. I jasne-sa powiklania. Ale stanowia mniejsze ryzyko niz samo szczepienie. Czysta statystyka. Pani dziecko ma powiklania ale zyje bo nie umarlo na chocby gruzlice. Tyle.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2016-06-16 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł jest napisany wyjątkowo niekompetentnie. Jest w nim wiele przekłamań. Szkodliwość rtęci, czyli tiomersalu, dla dzieci (zatrucie wywołuje objawy podobne do autyzmu) jest potwierdzona. Np. epidemie krztuśca w USA w ostatnich latach występowały głównie wśród dzieci zaszczepionych (ok. 80%). Jestem zwolenniczką wyboru dla rodziców, a nie obowiązkowemu poddawaniu dzieci procedurom medycznym, które - nie oszukujmy się - niosą za sobą ryzyko i są bardzo słabo przebadane, a skutki uboczne zazwyczaj nie są rejestrowane.

Odpowiedz

maba
maba | 2016-06-16 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko dlaczego rodzice zostaja sami gdy występuje NOP? Mój syn po szczepieniu 6w1 przestał podnosić główkę. Potrzebowal natychmiastowej rehabilitacji. Na rehabilitacje z NFZ-u musieliśmy czekać przeszło pól roku. Wiec oczywiście chodziliśmy prywatnie co kosztowało nas to bardzo dużo pieniędzy.

Odpowiedz

mama
mama | 2016-06-15 22:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko ładnie pięknie, szczepienia? jestem jak najbardziej za! Ale dlaczego i jak długo w Polsce będziemy czekać na szczepionki skojarzone refundowane przez państwo! Dlaczego nadal szczepić się dzieci 3 szczepionka mi ! Mnie jeszcze stać żeby zapłacić 220 zł ...x3 ale co z rodzicami których na to nie stać. Biedne dzieci. ... starszego syna na pierwszym szczepieniu szczepiliśmy tą darmową. ..pierwszy i ostatni raz! Mały nie ruszał rączka i nóżkami przez cały dzień. Masakra. Pieniądze które przeznaczamy na zakup skojarzonej moglibyśmy przeznaczyć na szczepienia przeciwko pneumokom.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kliki
kliki | mama | 2016-06-16 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po kombajnie zupełnie może przestać się ruszać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?