Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie - auto na mrozie jest jak lodówka!

| aktualizacja: 07.01.2016 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko pozostawione w samochodzie na mrozie
fot. via Doba.pl
Niemowlę zostawione na mrozie w samochodzie, a mama na zakupach - to się mogło skończyć tragicznie!
Świdnica, parking marketu budowlanego, 11 stopni poniżej zera. Klient zauważa śpiące w  samochodzie niemowlę i natychmiast alarmuje obsługę sklepu. Mama zostaje wywołana przez intercom. Po jakimś czasie przychodzi.  Jest zdziwiona, skąd to zamieszanie. No przecież zostawiła dziecko "tylko na chwilę".... (źródło: dkl.doba.pl).
Na szczęście tym razem wszystko skończyło  się dobrze, jednak strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nikt nie zauważył śpiącego  bobasa, a przy kasie była kolejka...
To tylko jedna z takich historii. Podobna wydarzyła się m.in. w połowie grudnia  w Ciechanowcu.
 

Co się dzieje w zaparkowanym samochodzie na mrozie?

W mroźny dzień wnętrze zaparkowanego auta szybko zaczyna przypominać lodówkę (a w czasie upału - pisaliśmy o tym wielokrotnie - błyskawicznie zamienia się w piekarnik).
Unieruchomione w foteliku dziecko nie ma szans, by się rozgrzać. Jego organizm  się wychładza. Maluch może się przeziębić, dostać zapalenia płuc
W skrajnych przypadkach  może dojść do zagrażającej zdrowiu i życiu hipotermii. 

Uwaga!
Organizm  dziecka wychładza się o wiele szybciej niż organizm dorosłego!

Przeczytaj: Dlaczego dziecko marznie szybciej niż ty

Co się dzieje z organizmem człowieka,  gdy dochodzi do hipotermii?

Wychłodzenie organizmu zaburza jego pracę.

Gdy temperatura ciała człowieka spada 
  •  poniżej 36 stopni, pojawiają się dreszcze, sinieją wargi, tętno i oddech przyśpieszają, człowiek słabnie, ma zawroty głowy, jest zdezorientowany.
  • poniżej 34 stopni wszystkie te objawy nasilają się.  Pojawia się także ból, skurcze mięśni, utrata poczucia czasu, apatia, zaburzenia świadomości. 
  • poniżej 30 stopni człowiek traci przytomność
  • poniżej 28 stopni zwalnia puls i oddech, człowiek ma niedotleniony mózg. Może dojść do zatrzymania krążenia

Reaguj!

Nie mijaj obojętnie dziecka pozostawionego w samochodzie na mrozie.  To może być sprawa życia i śmierci. 
– Zawsze trzeba reagować! To może ocalić komuś życie - mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej Policji. – Życie ludzkie jest najważniejsze, więc jeśli widzimy, że dziecko jest w złym stanie i nie ma czasu do stracenia, wybijamy szybę  (Uwaga na odłamki szkła! Sprawdź, jak bezpiecznie wybić szybę w samochodzie ). Gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, lepiej poszukać właściciela auta np. poprzez zgłoszenie się do obsługi sklepu. 

Dziecka nie wolno zostawiać w samochodzie o żadnej porze roku!

– To zawsze wiąże się z ryzykiem, a przecież rodzic zobowiązany jest do opieki nad dzieckiem – mówi asp. szt, Paweł Petrykowski. –  Podczas mrozów i upałów w grę wchodzi dodatkowe niebezpieczeństwo: malec może po prostu umrzeć. W świetle Kodeksu Karnego każdemu, kto naraża człowieka, którym powinien się opiekować na utratę zdrowia lub życia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przeczytaj także: Wysiadasz z samochodu, zabierz dziecko ze sobą!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

mama rocznego chłopca
mama rocznego chłopca | 2016-01-06 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie takim osobom od razu powinno odebrać się dziecko. Sama jestem matką i nie wyobrażam sobie żeby zostawić dziecko samo w samochodzie. Jeśli mam ważne sprawy do załatwienia a nie mam z kim dziecka zostawić to zabieram je zawsze ze sobą i nigdy mi nawet do głowy nie przyszło żeby dzieko nawet na chwilke zostawić samo w samochodzie. Takie osoby chyba jeszcze nie dojrzały na tyle aby zostać rodzicem

Odpowiedz

Efi
Efi | 2016-01-06 09:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Idiotka nie matka!ciezko wyjac dziecko z fotelikiem?takie wazne zakupki ze trzeba dziecko w mroz do sklepu ciagnac?ja rozumiem wszystko ale na samotne dziecko czeka wiele niebezpieczenstw-nie tylko zamarzniecie!takie zachowanie swiadczy tylko o tym ze ta kobieta nie dorosla do roli matki!powinni ja pociagnac do odpowiedzialnosci to moze rozum wroci do tego pustego łba!

Odpowiedz

ad
ad | 2016-01-05 23:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brak słów. Obawiam się, że ta kobieta może jeszcze nie raz tak zostawić to dziecko, zarówno w zimie, jak i w lecie, skoro uznała, że przecież nic się nie stało :-(

Odpowiedz

fhff
fhff | 2016-01-05 20:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja wogole nie wiem jak mozna zostawic dziecko samo w aucie. Nawet na chwike. Dziwcko biore wszedzie i zawsze ze soba jesli nie moze zostac np z Tata

Odpowiedz

Mama dwóch dziewczynek
Mama dwóch dziewczynek | 2016-01-05 18:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za matka! Nie wyobrażam sobie takie sytuacji u siebie. Kobiety, przecież to Wasze dzieciątka! Dbajcie o nie!

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-01-05 14:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaka trzeba byc matka. Nie wiem jak mozna zostawic swoje ukochane dziecko i od tak isc na zakupy. Ja tylko jak wylaczam silnik odrazu mi marzna nogi. Co dopiero ta nasza kruszynka kochana.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?