Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Handel mlekiem z piersi w internecie - specjaliści ostrzegają przed zakupem

| aktualizacja: 16.09.2015 | 1

Mrożone lub świeże. Sprzedawane z powodu nadmiaru pokarmu, dla zysku lub wymieniane na ubranka. Wyjaśniamy, czy mleko z piersi może być towarem jak śpioszki czy wózek?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mleko z piersi, handel mlekiem z piersi, mleko z piersi na sprzedaż, karmienie piersią, karmienie naturalne, bank mleka
fot. Fotolia
W internecie bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży i kupna mleka kobiecego. „Nie piję, nie palę, dobrze się odżywiam’’, „mam duże nadwyżki’’, „wszystkie ciążowe badania do wglądu”, „mleko odciągane laktatorem elektrycznym i zamrażane”, „nie jadam rzeczy powodujących wzdęcia” – zachęcają autorki ogłoszeń. Sprawdź, dlaczego mama, która ma problemy z laktacją i chce zapewnić dziecku najlepszy pokarm, jaki stworzyła natura, nie powinna z nich korzystać. 

Czy mleko kobiece można sprzedawać?

Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś sprzedawał krew czy szpik kostny. W obu przypadkach mamy do czynienia jedynie z honorowym dawstwem, a jednak chętnych, którzy w ten sposób chcą pomóc potrzebującym, nie brakuje. Czy podobne zasady nie powinny dotyczyć pokarmu kobiecego? Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA) stoi na stanowisku, że wszelkie formy pośredniczenia między dawczyniami pokarmu kobiecego a jego biorcami wiążące się z odpłatnością są nieetyczne i powinny zostać zabronione. Przede wszystkim jednak są niebezpieczne.

Zobacz też: Jakie mleko dla noworodka

Jakie ryzyko niesie mleko kupione w internecie?

„Mamki były znane już kilkaset lat temu” – przypomina autorka jednej z internetowych ofert. Ale w czasach, kiedy korzystano z usług mamek, nie istniał problem wirusa HIV. W Polsce wykrywa się rocznie około tysiąca nowych zakażeń. I choć test na obecność wirusa powinna wykonać każda kobieta w ciąży, zalecenie nie jest powszechnie respektowane. Część młodych mam nie może zatem mieć pewności, że nie są jego nosicielkami. Duże wątpliwości budzi także kwestia higieny. Noworodek wymaga niemal sterylnego środowiska. Według wskazań Ministerstwa Zdrowa, sprzęt, którym odciągane jest mleko dla dziecka w pierwszym miesiącu życia, musi być sterylizowany przed każdym użyciem. Kupując mleko w internecie, nie wiemy, czy sprzedająca je osoba stosuje się do zaleceń. Nie mamy pewności, czy nie pije alkoholu, nie pali papierosów (lub nie robi tego ktoś w jej otoczeniu), czy stosuje zdrową dietę i jak ją rozumie, czy pije kawę (kofeina może sprawiać, że dziecko będzie niespokojne), czy przyjmuje leki (nawet ziołowe mogą przenikać do pokarmu i stanowić ryzyko dla dziecka).

W jaki sposób można wykorzystać nadmiar mleka?

Pozyskiwaniem pokarmu kobiecego zajmują się banki mleka. To profesjonalne laboratoria, które badają mleko z piersi, bezpiecznie przechowują (jest w odpowiedni sposób pasteryzowane) i dostarczają potrzebującym dzieciom. Ze zgromadzonych w tego typu placówkach zapasów korzystają wcześniaki i noworodki wymagające długotrwałego leczenia, które utrudnia lub czasem wręcz uniemożliwia naturalne karmienie. W Polsce działa kilka banków mleka – w Warszawie, Toruniu i Rudzie Śląskiej (www.bankmleka.pl). Jednak zgromadzone w nich zapasy nie są tak duże, by mogły z nich korzystać mające problem z laktacją mamy, które chcą pozyskać naturalny pokarm dla dziecka.

Skąd wiadomo, że mleko w banku jest bezpieczne?

Mleko do banku może oddać każda karmiąca piersią kobieta, która zechce podzielić się swoim pokarmem. Jednak dobra wola to nie wszystko. W trosce o zdrowie żywionych nim niemowląt (otrzymują je przede wszystkim wcześniaki i noworodki z osłabioną odpornością), bank kieruje na badania krwi w kierunku kilku infekcji. Powiedzenie „pewne jak w banku” ma w tym wypadku szczególne znaczenie – kryje się za nim zdrowie dzieci, dlatego dawczyniami mleka nie zostaną kobiety, które mają pozytywne wyniki kilku testów:
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, 
  • wirusy HTLV-1 i HTLV-2 (mogą wywoływać białaczki),
  • kiłę
  • HIV.
Polecamy: Czy karmienie piersią chroni przed ciążą?
 

Co robić, jeśli pojawią się kłopoty z karmieniem piersią?

Jeśli masz za mało pokarmu, martwisz się, że dziecko się nie najada, szukaj fachowej pomocy u konsultantów laktacyjnych. Pytaj o nich w szpitalu, w którym rodziłaś, w przychodni rejonowej lub w internecie na www.laktacja.org.pl. Profesjonalne wsparcie pomaga zapanować nad sytuacją i daje szansę na sukces w karmieniu naturalnym.

Polecamy: 7 rad na kłopoty z karmieniem piersią
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?