Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co robić, gdy niemowlak krztusi się zupką z grudkami?

| aktualizacja: 11.04.2017 | 0

Nowa konsystencja zupki i od razu problemy... Co robić gdy maluch krztusi się zupką z grudkami? Może nie jest jeszcze gotowy na inną konsystencje niż papka? Wyjaśnia dr n. med. Grażyna Rowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Niemowlę je zupkę
fot. Fotolia
Choć dziecko już od jakiegoś czasu bez problemu je przetarte zupki i owoce, to gdy próbujesz zmienić mu konsystencję na taką z małymi miękkimi grudkami, zaczyna się krztusić. I choć grudki nie są duże, to dziecko i tak ma kłopot z ich połykaniem. 

Kiedy niemowlę jest gotowe na nowe konsystencje?

Niemowlęta w różnym czasie są gotowe do przyjmowania pokarmów o innej konsystencji niż gładka papka. Zupki z drobnymi miękkimi cząstkami warzyw, drobno posiekane gotowane mięso, miękkie rozgniecione cząstki owoców można proponować niemowlęciu już ok. 7–8. miesiąca życia. Przyzwyczajenie do pokarmu o nowej konsystencji może jednak trochę potrwać.

Jak wprowadzać zupki z grudkami?

Ważne, by zmiany wprowadzać stopniowo. Nie można też, oczywiście, karmić dziecka na siłę. Mimo początkowych niepowodzeń nie należy się zniechęcać i regularnie ponawiać próby podawania pokarmu o nowej konsystencji. Problemy z połykaniem zupek z grudkami są zwykle przejściowe, ale jeśli krztuszenie się w czasie posiłków jednak się utrzymuje, a karmienia prowokują odruch wymiotny, wtedy może być wskazana konsultacja neurologopedy.

Zobacz też: Po co rozszerzać dietę niemowlakowi?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?