Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

2/3 rodziców w Polsce źle żywi niemowlęta! Ty też?

| aktualizacja: 16.03.2017 | 18

Aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę niemowlęcia niezgodnie z zaleceniami ekspertów - pokazują nowe badania Instytutu Matki i Dziecka. Za dużo przekąsek, soków, soli, cukru - sprawdź, czy ty też nie popełniasz tych błędów.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
Niemowlę jedzenie
fot. Fotolia
Źle żywimy niemowlęta i dzieci: pokazywały wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka sprzed kilku lat. Instytut postanowił sprawdzić, czy coś teraz się zmieniło. Niestety, okazało się, że niewiele: rodzice nadal popełniają błędy w żywieniu niemowląt.
Czytaj też: 17 posiłków na dobę dla... półrocznego dziecka!

Niemowlęta za rzadko karmione piersią

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6 miesięcy.
Z badań IMiD wynika, że 54% mam karmi piersią w pierwszym półroczu, ale tylko 6% mam karmi przez pół roku wyłącznie piersią.

Za wczesne rozszerzanie diety

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta karmione butelką powinny mieć rozszerzaną dietę po skończeniu 4 miesięcy, dzieci karmione piersią - po skończeniu 6 miesięcy.
Z badań IMID wynika, że: 61% mam zaczyna rozszerzanie diety przed skończeniem przez dziecko 4 miesięcy. – Rodzice podają owoce, ale też kaszki i soki. To za wcześnie – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

Błędy w żywieniu niemowląt

30% niemowląt dostaje posiłki z dodatkiem soli (sól - jest zbyt dużym obciążeniem dla nerek, sprzyja nadciśnieniu). 
70% niemowląt oprócz głównych posiłków dostaje przekąski. Zwykle są to produkty mało wartościowe, z dodatkiem cukru, soli. Przekąski w diecie niemowlęcia to jedna z przyczyn nadwagi i otyłości u dzieci. Dlatego nie powinno dziwić, że co 4 niemowlę jest już zagrożone nadwagą i otyłością. Niemowlęta jedzą też za mało warzyw, owoców, ryb.
– Efektem nieprawidłowego żywienia są niedobory już w okresie niemowlęcym. Większość niemowląt ma niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D. 25 proc. niemowląt sztucznie karmionych ma niedobory żelaza – mówi prof. Halina Weker.

Błędy w żywieniu dzieci 1-3

 – Zwykle rodzice bardzo zwracają uwagę na to, co jedzą niemowlęta, gdy jednak dziecko skończy rok, przestają już tak bardzo zwracać uwagę na to, co podają mu do jedzenia – mówi prof. Piotr Socha, kierujący Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka. Dlatego popełnianych przez rodziców błędów jest jeszcze więcej.
Blisko 90% dzieci je już produkty rodzinnego stołu, co samo w sobie nie byłoby niczym złym, gdyby rodzice odżywiali się zdrowo. Niestety, tak nie jest, a dzieci szybko przejmują nawyki żywieniowe rodziców.
– Dzieci w wieku 1-3 jedzą za mało warzyw, mleka, ryb. Ponad 80% dzieci w tym wieku je za mało warzyw. Efektem są niedobory żywieniowe. 75% dzieci w tym wieku spożywa za dużo cukru, a 90% za dużo soli – dodaje prof. Weker.
Z badań wynika, że efektem błędów w odżywianiu jest to, że dzieci w wieku 1-3 mają już niedobory:
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3,
  • witamin: D, E, K
  • wapnia.
Badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca" zostały przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka przy wsparciu Fundacji Nutricia.

Czytaj też: Co podawać niemowlęciu do jedzenia - aktualne zalecenia
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

ANN
ANN | 2017-03-17 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakoś mnie to nie dziwi. Gdzieś, kiedyś widziałam tabelę z normami żywieniowymi w Polsce, chyba nawet opublikowane przez wspomniany tu Instytut, i tam dla dziecka w wieku 10-12 miesięcy była 1x dziennie jarzynka (z dodatkiem miesa lub ryby, ziemniaka lub ryżu) oraz 3x dziennie 200ml kaszki mlecznej. Zatem, jak i kiedy dziecko ma się nauczyć jedzenia warzyw.... A pewnie w rzeczywistości mamy kaszki kupują gotowe w sklepie, zamiast samej wymieszać trochę owoców z np. mąką ryżową lub inną.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-03-16 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie bylo tez tyle chemi, dostepnych fastfoodow i slodyczy. Ci cali eksperci to dla mnie tez poracha, bo jeden madrzejszy od drugiego. Standardy sie zmieniają jak w kalejdoskopie i ciezko o norme. Zresztą kazdy jest inny i takie uogolnianie to zlo. Dla jednego cos moze btc dobre, a na innego działa całkiem odwrotnie :(

Odpowiedz

Nick
Nick | 2017-03-16 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury.Tysiące lat nie było żadnych ekspertów i dzieci jadły nawet zdrowiej niż dzisiaj.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ola
Ola | Nick | 2017-03-18 09:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bo przez tysiące lat nie było sieciowego jedzenia i GMO! Ludzie jedli co natura dała.

Odpowiedz

Monia
Monia | Nick | 2017-03-21 03:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, i przez tysiące lat nie było tyle chemii w jedzeniu co dzisiaj.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?