Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czynniki wpływające na zdrowie nienarodzonego dziecka

| aktualizacja: 27.01.2016 | 2

Zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie lub wziąć leki? Co teraz?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Do zapłodnienia dochodzi w środku cyklu i przez około dwa tygodnie, czyli do pierwszego dnia miesiączki, nie jesteś w stanie stwierdzić, że zaszłaś w ciążę. W tym czasie można zrobić mnóstwo rzeczy: napić się wina, wziąć aspirynę... Czy to zaszkodzi dziecku?
Na początek mamy dobrą wiadomość: przez 14 pierwszych dni od zapłodnienia zarodek jest bezpieczny, bo składa się z grupy niewyspecjalizowanych komórek. Jeśli któreś z nich, np. z powodu połknięcia przez ciebie leków czy wypicia alkoholu, uszkodzą się, zostają usunięte i zastąpione nowymi!
Jednak mniej więcej po 14 dniach od zapłodnienia komórki zarodka zaczynają się specjalizować, to znaczy tworzą się zawiązki narządów pierwotnych – serca, oczu itd. Właśnie w tym czasie może dojść do powstania wad rozwojowych, ponieważ komórki wyspecjalizowane, które zostaną uszkodzone, nie mogą już być zastąpione nowymi. Dlatego przyszła mama w tym czasie powinna szczególnie uważać na to, jaki tryb życia prowadzi.
Jeśli zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie, wziąć leki na przeziębienie, pić mnóstwo kawy, podróżować samolotem..., możesz być zaniepokojona. Sprawdź, czy masz powody do zmartwienia.

Picie alkoholu podczas ciąży

Wiele zależy od tego, jaki, ile i jak często piłaś. Im słabszy i im mniej, tym lepiej. Mocniejsze trunki są bardziej szkodliwe, bo większa dawka alkoholu naraz jest silnym wstrząsem dla organizmu. Jeśli jednak tylko raz na imprezie pozwoliłaś sobie na wypicie jednego, czy dwóch kieliszków wina, to prawdopodobnie Twoje maleństwo na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Taki maluch ma mniejszą masę ciała, charakterystyczne zniekształcenia buzi, może mieć także wady serca, wątroby, stawów czy wzroku. Alkohol w ciąży po prostu szkodzi.

Przeczytaj: Czego nie wolno w ciąży – 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

kinia
kinia | 2008-02-08 22:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam paliłam przed ciążą i pale nadal a estem w 4 miesiącu cazy. chce przestac palic ale nie wiem czy nagle rzucenie nie zaszkodzi maleństwu. prosze o pomoc.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mika
mika | kinia | 2008-04-08 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie masz się nad czym zastanawiać tylko RZUĆ.Ja paliłam przed pierwszą ciążą, ale jak tylko zaczęłam "podejrzewać "u siebie ciąże podjęłam decyzje KONIEC Z PAPIEROSAMI!!!!Tak więc jeszcze lekarz mi nie potwierdził moich przypuszczeń a ja zaczęłam już walkę ze swoim nałogiem.Sama byłam w szoku, bo praktycznie z dnia na dzień odstawiłam.Pierwsze 2-3 tygodnie były na prawdę trudne(wszyscy w koło "częstowali" mnie dymem, ale ja wtedy powtarzałam sobie MUSZĘ ZROBIĆ WSZYSTKO,ABY NIE SZKODZIĆ TEJ MAŁEJ ISTOTCE.Bo przecież to my Przyszłe MATKI jesteśmy najbardziej odpowiedzialne za to co "oferujemy" naszemu dziecku podczas ciąży.
Jestem z siebie dumna, bo na pewno nikotyna ma negatywny wpływ na zdrowie!!!!!!Zrobiłam coś dla synka(ma teraz3 latka) ale i dla siebie.Już nie palę i nie będę!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?