Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nieodpowiednia pozycja podczas snu i zabawki w łóżeczku mogą zaszkodzić dziecku!

| aktualizacja: 17.08.2016 | 11

Najnowsze badania AAP pokazują, że młodzi rodzice nie wiedzą, na jakie niebezpieczeństwo narażają swoje dzieci podczas snu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Niemowlę leży w łóżeczku
fot. Fotolia
Aby dziecko spało spokojnie, ważna jest nie tylko metoda usypiania, ale także miejsce, w którym maluszek zasypia. Wyniki badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że rodzice często, zupełnie nieświadomie, narażają dzieci na niebezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo dziecka podczas snu

Badacze z AAP zbadali 167 niemowląt podzielonych na 3 grupy wiekowe (1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy). Maluchy były nagrywane podczas snu w ich własnych domach. Celem badania było sprawdzenie, czy rodzice mają świadomość zagrożeń, na jakie narażone są dzieci i czy stosują się do zaleceń Akademii.

Wyniki badania są niepokojące. W zależności od grupy wiekowej:
  • od 87 do 93 procent dzieci miało w łóżeczkach niebezpieczne przedmioty: maskotki, zabawki, poduszki, pozycjonery snu;
  • od 14 do 33 procent dzieci nie spało na plecach, chociaż to jedyna rekomendowana pozycja snu do momentu, w którym maluszek sam nauczy się obracać;
  • od 10 do 21 procent dzieci spało na nieprzystosowanych łóżkach (np. na kanapach lub miękkich materacach);
  • od 12 do 28 procent dzieci było w nocy przenoszonych do innych łóżek, np. do łóżka rodziców.

Rodzice nie znają zagrożeń

To pierwsze badanie, w którym zamiast ankiet, wykorzystano nagrania video z domów badanych. Dzięki temu wyniki są bardziej wiarygodne. Znaczna część rodziców nie przestrzega zasad ustalonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną.  Lekarze z AAP przyznają, że rodzice zbyt mało wiedzą o zagrożeniach, jakie niosą za sobą zła pozycja podczas snu czy nieodpowiedni materac. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS, czy przypadkowe uduszenie w czasie snu to najczęstsze przypadki śmierci wśród niemowląt.

Według AAP, żeby niemowlę było bezpieczne podczas snu, powinno leżeć na plecach na twardym materacu, we własnym łóżeczku, bez zbędnych poduszek czy zabawek. Stosujecie się do tych zaleceń?

Czytaj także: Biały szum to skuteczna metoda usypiania

źródło: thebump.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Dyzia
Dyzia | 2017-10-08 19:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko najlepiej kłaść na boku w nocy, bo wtedy nie ma ryzyka uduszenia się w przypadku ulania. Przez dzień jak się jest w pobliżu może być na plecach. Potwierdzone info u położnych :)

Odpowiedz

Ka
Ka | 2017-10-08 13:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj dziecko (2 miesiace)ma refluksi często wymiotuje. Nie może spać na plecach tylko na boku!Czy ktoś kto pisał ten artykuł wie co pisze?!

Odpowiedz

dorota
dorota | 2016-08-18 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rety , zabawki niebezpieczne , pozycje niebezpieczne , straszcie tych biednych rodziców kolejnymi zagrożeniami ,a młode matki dostaną schizofrenii i będą czuwać nad bezpieczeństwem dziecka 24 h/dobę kosztem własnego wypoczynku . To jest paranoja !!!

Odpowiedz

Pat
Pat | 2016-08-18 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zaznaczono w artykule, że gdy dziecko śpi na plecach trzeba pamiętać, że jego główka musi być skierowana na bok jakby ulało lub żeby nie odkształciła się jego główka. Wtedy trzeba też pamiętać, żeby główkę obracać raz na jedną, raz na drugą stronę. Pozycja na boku też jest jak najbardziej bezpieczna.

Odpowiedz

Agata
Agata | 2016-08-17 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A figę, nigdy na plecach. Gdyby moja córka spała na plecach pewnie by się udusiła, miała skłonność do ulewania. Oboje dzieci kładłam zawsze na boku i podpierałam zrolowanym kocykiem żeby się nie obróciły. Oboje też brałam do łóżka i wtedy czułam każdy ich dech bo śpię czujnie i myślę, że tak było nam najbezpieczniej. Jedyne z czym się zgodzę to zabawki, ochraniacze na łóżeczko itp, to uważam za niebezpieczne. Ale spanie z rodzicem? Akurat to zmniejsza ryzyko sids (o ile rodzic nie pali i jest trzeźwy).

Odpowiedz

mamaP
mamaP | 2016-08-17 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stosowalam sie do tych zalecen i moje dzieciatko mialo plaska glowke od spania na pleckach przez pierwsze 2 miesiace. Niebawem skonczy 2 lata i nadal ukladam je do snu na bok aby skorygowac znieksztalcenie co niestety nie jest proste.

Odpowiedz

mona
mona | 2016-08-17 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe bo w szkole rodzenia polozna nam mowila ze najbezpieczniejsza pozycja jest pozycja na boku tak samo lekarze. Przeciez na plecach moze sie dziecko zakrztusic gdy mu sie uleje

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

patkaaa
patkaaa | mona | 2016-08-17 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie ja swojego maluszka układam na boczku raz na jednym raz na drugim. .. ;)

Odpowiedz

Kama
Kama | mona | 2016-08-17 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O tym samym pomyslalam

Odpowiedz

E
E | mona | 2016-08-18 10:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie. NIGDY nie kładłam swojego ulewającego dziecka na pleckach, tylko na boczek i podkładałam coś pod plecki, by się nie obróciło.

Odpowiedz

Wiolanta
Wiolanta | mona | 2017-10-07 11:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdy dziecko śpi na plecach główka jest zawsze na bok. Mój syn tak spał i ma teraz 2 lata i nadal nie lubi poduszek itp i jest to najzdrowsza pozycja dla kręgosłupa. Moja 2 miesięczna córka tez śpi na plecach na twardym podłożu i również głową jest zawsze na bok. Do tego dodam że ortopedzi zalecają takie pozycje również że względu na bioder ka które jedynie w pozycji na plecach układają się prawidłowo.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?