Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią?

| aktualizacja: 17.07.2014 | 3

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia często używane wymiennie. Czy słusznie? Czym jest bezpłodność i czym różni się od niepłodności?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Niepłodność: im szybciej podejmie się leczenie, tym lepiej
fot. Edipresse
Bezpłodność i niepłodność nie są wymiennymi terminami, choć często tak się ich używa. To poważny błąd, bo pod tymi słowami kryje się coś zupełnie innego.

Bezpłodność – kiedy jest się bezpłodnym?

Bezpłodność, w odróżnieniu od niepłodności, jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. Nie ma wtedy konieczności przeprowadzania dodatkowych badań np. w kierunku określenia jakości nasienia. Jeśli kobieta lub mężczyzna cierpi na bezpłodność, nie ma sensu zachęcać pary do dalszych starań o dziecko metodą naturalną, także leczenie farmakologiczne nic nie da. Jednym ze sposobów, aby taka para mogła cieszyć się własnym potomstwem, jest metoda in vitro.
 
Przeczytaj więcej o metodzie in vitro

Przyczyny bezpłodności

Bezpłodność u kobiet jest spowodowana na przykład brakiem macicy czy jajników, wczesną menopauzą. W przypadku męskiej bezpłodności, mogą to być powikłania po przebytej (także w dzieciństwie) chorobie. Jedną z niebezpiecznych chorób, mogących prowadzić do powikłań groźnych dla męskiej płodności, jest świnka. Bezpłodni są również mężczyźni, którzy stracili jądra, np. w wyniku wypadku lub podczas operacji albo w wyniku mechanicznego urazu zostały nieodwracalnie uszkodzone nasieniowody.

Niepłodność – co to znaczy być niepłodnym?

Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, da się leczyć. Według WHO niepłodnością nazywa się stan, w którym niezdolność zajścia w ciążę lub spłodzenia dziecka są odwracalne. O niepłodności można mówić, jeśli po 12 miesiącach starań o dziecko (regularnego współżycia bez zabezpieczenia) nadal nie dochodzi do zapłodnienia. Oczywiście, nie każdą sytuację da się zmierzyć tą samą miarą. Jeśli kobieta skończyła 35 lat, warto zasięgnąć porady lekarza wcześniej, niż po roku starań, opowiedzieć mu o swoich planach, przeprowadzić podstawowe badania. Leczenie może potrwać, dlatego nie warto odwlekać tego momentu zbyt długo.

Przeczytaj też, jak poprawić męską płodność

Przyczyny niepłodności

Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele i są różne u kobiet i mężczyzn. Często u kobiet są to:
 • zaburzenia hormonalne lub zaburzenia jajeczkowania,
 • torbiele jajników i mięśniaki macicy,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • endometrioza, zespół policystycznych jajników,
 • choroby nowotworowe, radio- i chemioterapia,
 • wady anatomiczne, takie jak wady budowy jajowodów lub macicy, tyłozgięcie macicy,
 • zabiegi chirurgiczne (skutki uboczne operacji w obrębie jamy brzusznej np. zrosty unieruchamiające jajowód).
U mężczyzn najczęstszymi przyczynami niepłodności są:
 • zaburzenia hormonalne,
 • przeciwciała przeciwplemnikowe,
 • wady wrodzone i wady nabyte jąder, prącia i dróg wyprowadzających nasienie,
 • nowotwory, radio- i chemioterapia,
 • przyjmowanie niektórych leków, używki, substancje chemiczne, metale ciężkie,
 • uwarunkowania genetyczne.
Czytaj więcej o przyczynach męskiej niepłodności

Przyczyn niepłodności jest dużo więcej, każdy przypadek jest inny i podchodzi się do niego indywidualnie. Dlatego, jeśli macie problemy z zajściem w ciążę, nie zwlekajcie, zasięgnijcie porady lekarza jak najszybciej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Lizak
Lizak | 2015-08-30 18:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak zaczełam prowadzic cykle na ovufriend okazało się, że mam problem z progesteronem. Dzięki temu wiedziałam w czym może leżec problem z zajściem w ciąże,a raczej z utrzymaniem ciąży.

Odpowiedz

Renata
Renata | 2015-06-22 17:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wolno nigdy porzucać nadziei na bycie rodzicami.rodzicami. Uważam że powinniśmy korzystać z każdej dogodnej okazji by wspomóc swoją koncepcję.Na rynku można znaleźć sporo suplementów które nam w tym pomogą np dr bocian.Uważam ze do roli rodziców powinniśmy się przygotować,bo bycie rodzicem nie jest jak kupno książki...

Odpowiedz

Kotuska83
Kotuska83 | 2014-06-28 22:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Justyno, czy ten artykuł ktoś analizował pod kontem medycznym ??? Czy wie Pani o czym pisze ? Czy jeśli bezpłodność to np. brak macicy to wtedy in vitro pomoże i para może mieć własne potomstwo ? Czy Pani nie myli pojęć? Proponuje następnym razem o konsultację medyczną, gdyż wprowadza Pani w błąd czytelników !!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?