Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czym jest niepłodność immunologiczna?

| 11.02.2014, aktualizacja: 17.07.2014 | 0

Przyczyn niepłodności jest wiele, jedną z nich jest układ immunologiczny produkujący przeciwciała. Sprawdź, co to jest niepłodność immunologiczna i jak ją leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
para, małżeństwo, ciąża, brzuch
fot. © Igor Mojzes - Fotolia.com

Niepłodność coraz częściej dotyka par starających się o dziecko. Przyczyn niepłodności jest wiele, jedną z nich może być własny układ immunologiczny kobiety.

Sprawdź, jaka jest różnica między bezpłodnością i niepłodnością

Niepłodność immunologiczna – co to znaczy?

Niepłodność immunologiczna oznacza rodzaj niepłodności, za którą odpowiedzialny jest układ immunologiczny. W przypadku kobiety oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała, które zwalczają nasienie mężczyzny. Wtedy zapłodnienie nie może się odbyć naturalnie, a jeśli nawet tak się stanie, organizm kobiety będzie zwalczał zarodek, bo zawiera on połowę materiału genetycznego mężczyzny. Prowadzi to do poronień na wczesnym etapie ciąży.

Czy organizm mężczyzny też może wytwarzać przeciwciała?

Tak, organizm mężczyzny tez może wytwarzać przeciwciała, zwalczające materiał genetyczny zawarty w nasieniu. Istnieją różne rodzaje przeciwciał, mogą one powodować unieruchomienie plemników, niszczyć tkankę jądra plemników, powodować ich „zlepianie się”, uniemożliwiać połączenie z komórką jajową. Poziom przeciwciał zmienia się w czasie, dlatego nie zawsze diagnostyka jest łatwa.

Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności mężczyzn

Diagnostyka immunologiczna wskazana jest, gdy:

  • występuje niepłodność, czyli mimo regularnego współżycia przez 12 miesięcy, bez stosowania metod zabezpieczających, nie dochodzi do zapłodnienia,
  • występują poronienia nawykowe - występowanie kolejno trzech lub więcej strat ciąży (przed 20 tygodniem ciąży) z tym samym partnerem.
  • występują częste zakażenia, zapalenia, często nawracający stan podgorączkowy i gorączka, zapalenia węzłów chłonnych o nieznanej przyczynie

Testy diagnozujące niepłodność immunologiczną

Najczęściej stosuje się test Simsa - Huhnera (test po stosunku) - polega on na pobraniu śluzu w fazie przedowulacyjnej, kilka godzin po stosunku. W ten sposób ustala się liczbę i ruchomość plemników. Jeśli test jest dodatni, oznacza to obecność żywych plemników. Jeśli jest ujemny, może to oznaczać nieprawidłowości nasienia lub przyczynę immunologiczną niepłodności.

Inne testy stosowane są rzadziej, np. test penetracji plemników, test penetracji w naczyniu włosowatym i inne. U mężczyzny bada się jakość nasienia.

Jak przekonać mężczyznę do badania nasienia?

Leczenie niepłodności immunologicznej

Niepłodność nie wyklucza ciąży. Stosuje się leczenie, mające na celu zablokowanie produkcji danych przeciwciał przez system odpornościowy, czyli zmniejszenie jego aktywności (tzw. szczepienia aktywne). Czasami konieczne jest zapłodnienie in vitro. Zapłodnienie występuje wtedy przy wprowadzeniu plemników do macicy, z pominięciem pochwy i szyjki macicy, gdzie plemniki są atakowane przez przeciwciała. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, można rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe.

Należy pamiętać, że niepłodność nie oznacza trwałej niezdolności do zapłodnienia lub zajścia w ciążę.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?