Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ginekolog ostrzega: waga wpływa na płodność!

| aktualizacja: 25.01.2016 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
otyłość, nadwaga, niepłodność, waga przed ciążą
fot. Fotolia
Starania o dziecko warto rozpocząć od... wejścia na wagę. Nadmiar kilogramów może być przyczyną niepłodności i u kobiety, i u mężczyzny. Lekarze alarmują: coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę z powodu nadwagi lub otyłości.
Niepłodność może mieć różne przyczyny. Zdaniem lekarzy coraz częściej problemy z zajściem w ciążę wynikają z nadwagi. Postanowiliśmy ustalić, jaka waga sprzyja płodności i jaką dietę stosować, by zajść w ciążę. Naszym rozmówcą jest lek. med. Michał Małek, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu.

Jakie są statystyki dotyczące otyłości?

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że liczba osób z nadwagą i otyłością stale rośnie. Najwięcej jest ich w USA - około 60%. W Europie jest podobnie, w zależności od kraju problem dotyka od 30% do 80% populacji. Na otyłość cierpi też już co piąty Polak. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar kilogramów wpływa niekorzystnie również na płodność.

Przeczytaj: Niepłodność i bezpłodność - czym się różnią?

Jak nadmiar wagi wpływa na płodność?

Otyłość powoduje zaburzenia płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej wpływa na zmiany poziomu hormonów reprodukcyjnych. U mężczyzn może doprowadzić do zmniejszenia poziomu testosteronu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder (hipogonadyzmu hipogonadotropowego). U kobiet powoduje zazwyczaj nadmierne wydzielanie androgenów (hiperadrogenizm) i zaburzenia metaboliczne, które często są powiązane z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Prowadzi też do wczesnych poronień, powstawania wad wrodzonych płodu i komplikacji ciąży. Zmiana diety i stylu życia to pierwsze zalecenie od lekarza, które usłyszy niepłodna para z nadwagą. Utrata masy ciała jest warunkiem, który muszą spełnić oboje partnerzy. Oprócz przejścia na nowy, zdrowy sposób odżywiania ważne jest też rozpoczęcie regularnych ćwiczeń fizycznych, które nie tylko pozwolą zgubić niepotrzebne kilogramy, ale pozwolą rozładować stres i napięcie. Przyszli rodzice muszą również zapomnieć o używkach – paleniu papierosów i spożywaniu alkoholu.

Sprawdź: Jak reagujesz na stres? - test

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy ważę za dużo?

Najczęściej stosowanym sposobem sprawdzania nadwagi i otyłości jest obliczenie wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index). Obliczamy go według wzoru: masa ciała wyrażona w kilogramach podzielona na wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.
BMI = masa ciała (kg) : wzrost (m)²
O nadwadze mówimy, gdy BMI przekroczy wartość 25, a o otyłości, gdy BMI jest powyżej 30.
Oblicz swój wskaźnik BMI
Innym parametrem może być pomiar obwodu brzucha, który pozwala stwierdzić otyłość centralną (brzuszną). O otyłości mówimy wówczas, gdy obwód pasa wynosi:
  • 88 cm u kobiety
  • 102 cm u mężczyzny

Jaką dietę stosować, by schudnąć i poprawić płodność?

Aby pozbyć się nadwagi (lub otyłości) i poprawić płodność trzeba stosować dietę, która powinna składać się ze zbilansowanych posiłków, zawierających odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i mikroelementów. Nieprawidłowe proporcje tych elementów, zwłaszcza nadmiar węglowodanów i tłuszczów prowadzą do otyłości.
Badania wpływu sposobu żywienia na organizm wykazały, że dieta o wysokim indeksie glikemicznym, czyli z dużą zawartością cukru w produkcie węglowodanowym może prowadzić do niepłodności, poronień, powstawania wad wrodzonych, wcześniactwa oraz zbyt dużej masy płodu (makrosomii).

Zobacz: Indeks glikemiczny - lista produktów

Przy diecie o zwiększonej ilości węglowodanów zaobserwowano występowanie zaburzeń jajeczkowania. Dlatego naukowcy z Harvard Medical School opracowali specjalne zalecenia dietetyczne dla par starających się o dziecko. Do ich wskazań powinny stosować się wszystkie kobiety, ponieważ dieta może zwiększyć występowanie cykli owulacyjnych i wyregulować poziom hormonów. Właśnie te czynniki stanowią około 25% przyczyn niepłodności kobiecej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Vicky
Vicky | 2016-12-02 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziewczyny a wspierałyście się też jakimiś suplementami w staraniach o dzidziusia? Wiele babeczek pisze w necie o ovarinie, że tak dobrze się sprawdza. któraś z was potwierdza może? Też chcę go włączyć do diety.

Odpowiedz

Ola
Ola | 2016-10-18 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dieta jest bardzo ważna jednak trzeba jeszcze pamiętać o monitoringu cyklu. Po tym jak odchudziliśmy męża udało nam się zajść w ciążę :) Od początku wiedziałam, ze mną wszystko było ok , od ponad roku stosujemy ladycomp i wiedziałam że mam cykle bardzo ładne i z owulacją, potwierdzone również przez USG. Czekamy na maleństwo - urodzi się w grudniu:)))

Odpowiedz

alanka
alanka | 2016-01-31 01:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My też swoje starania w tej klinice rozpoczęliśmy od diety. Dla pewności oboje ;) Wyniki poprawiły nam się po około 3 miesiącach, więc mogliśmy przejść do następnego kroku. Teraz od prawie roku już jesteśmy szczęśliwymi rodzicami :)

Odpowiedz

basia
basia | 2016-01-25 16:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od kilku lat choruje na pcos i nie mogłam dobrać odpowiedniej diety..Dopiero porady od dietetyka w invimedzie pomogły mi w ułożeniu odpowiedniej diety.

Odpowiedz

ella
ella | 2016-01-25 16:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W naszym przypadku to ja zawsze byłam szczupła, a mąż przez siedzący tryb życia (praca przy biurku, potem w domu kilka godzin przy komputerze lub na kanapie) załapał sporo dodatkowych kilogramów. Mi jako bliskiej osobie trudno było o tym wspomnieć. Otyłość męża przeszkadzała w spełnieniu naszego marzenia – nie mogliśmy zostać rodzicami. Sama nie potrafiłam zmienić jego podejścia. W sierpniu zapisaliśmy się na wizytę w klinice niepłodności i tam zostaliśmy skierowani na wizytę u dietetyka. Dostaliśmy fajne przepisy, które zaczęły pojawiać się w naszej kuchni. Mąż sam zmotywował do zmiany, widać sporą różnicę. Jego wyniki również się poprawiły.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?