Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Diagnozowanie niepłodności

| aktualizacja: 17.07.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Edipresse
Czy wiesz, kiedy można mówić o niepłodności i co najczęściej powoduje niepłodność męską i niepłodność kobiecą? Sprawdź, jak diagnozuje się niepłodność.
Przez tysiąclecia niepłodność była powodem upadków dynastii, oddalania niezdolnych do spłodzenia potomka żon i niemal zawsze przyczyną ostracyzmu społecznego oraz olbrzymiego stresu psychicznego. Jak poważny jest to problem dzisiaj, świadczą statystyki: niepłodność dotyka bowiem 15–20% populacji w wieku rozrodczym, co w przypadku naszego kraju może oznaczać nawet 1,5 mln par.

Kiedy można mówić o niepłodności?

Definicja niepłodności jest dość prosta: to brak ciąży po roku regularnego współżycia seksualnego i wbrew temu, co twierdzi wielu, bez wątpienia jest chorobą. Dlatego roczny okres oczekiwania na ciążę uprawnia do zgłoszenia się do lekarza ginekologa po pomoc.

W pewnych sytuacjach, takich jak zaburzenia miesiączkowania, gdy wiek kobiety powyżej 35 lat czy  występuje uzasadnione podejrzenie patologii macicy lub niepłodności męskiej, okres ten należy skrócić.

Diagnostyka niepłodności powinna zawsze obejmować obydwoje partnerów. Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą:
  • czynnik męski (np. za mało plemników w nasieniu),
  • zaburzenia jajeczkowania,
  • uszkodzenie lub niedrożność jajowodów,
  • zaawansowany wiek kobiety,
  • nieprawidłowości macicy (polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, wrodzone wady budowy),
  • choroby ogólnoustrojowe (np. niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne itp),
  • czynnik szyjkowy lub immunologiczny,
  • czynnik niewyjaśniony.

Dowiedz się, czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę

Jak diagnozuje się niepłodność męską?

Tanie oraz nieinwazyjne badanie nasienia wciąż pozostaje podstawą oceny płodności mężczyzny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, istnieje możliwość wykonania ponadstandardowych testów nasienia, badań hormonalnych lub genetycznych. Niestety tylko niektóre zaburzenia hormonalne poddają się skutecznemu leczeniu farmakologicznemu.

W większości przypadków pozostaje skorzystanie z technik wspomaganego rozrodu, jak inseminacja wewnątrzmaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), zwłaszcza z wykorzystaniem metody wstrzyknięcia pojedynczego plemnika do komórki jajowej (ICSI). Ułatwiają one bowiem posiadanie potomstwa mężczyznom z mniejszą lub bardzo małą liczbą plemników. W wielu przypadkach jednak jedynym wyjściem jest użycie nasienia dawcy.

Czy wiesz, komu przysługuje refundacja in vitro?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Renatka
Renatka | 2015-09-23 19:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u nas standard jak na 35 latkow przystalo: obniżone parametry nasienia mojego meza + moje problemy z jajeczkowaniem. Zdrowa dieta, duzo ruchu, suplementcja + wyznaczanie owulacji na portalu ovufriend- na efekty trzeba bylo czekac 3 miesiace :-)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?