Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 niepokojących zachowań niemowlaka - co naprawdę jest groźne?

| aktualizacja: 14.09.2015 | 4

Większość zachowań maluszka nas zachwyca, ale jest też dużo takich, które budzą niepokój. Sprawdź, kiedy powinnaś poradzić się specjalisty.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
niemowlę, dziecko, kobieta, lekarz, badania niemowlaka
fot. evgenyatamanenko - Fotolia.com

Podczas wizyt kontrolnych lekarz nie ma szans wychwycić wszystkich odbiegających od normy zachowań dziecka, dlatego tak ważna jest czujność rodziców. Nie chodzi tu oczywiście o nieodstępowanie dziecka na krok, ale o obserwowanie go podczas zwykłych czynności: jedzenia, zabawy, płaczu, spokojnego czuwania czy snu. To, jak wtedy dziecko się zachowuje, może wiele nam powiedzieć o jego zdrowiu albo temperamencie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy pediatrę, z jakimi problemami przychodzą do niego rodzice niemowląt.

Sprawdź, jaki temperament ma twoje dziecko.

Dziecko pręży się, wygina

Niejedno dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, podczas płaczu pręży się i odgina głowę do tyłu tak daleko, że gdyby je wtedy położyć na plecach, praktycznie by na niej stanęło. Wygląda to dziwnie, jednak nie świadczy o żadnych problemach z rozwojem.

Co innego, jeżeli takie wyginanie się i odchylanie główki zdarza się w chwilach odprężenia. Wtedy może (ale nie musi) świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym i wymaga konsultacji neurologa lub fizjoterapeuty.

Dziecko szarpie za ucho

Na dwoje babka wróżyła: albo po prostu dziecko się nudzi, albo uszko je boli, a ono na własny sposób próbuje ukoić ten ból. Szarpanie uszka albo pocieranie nim o poduszkę często jest jednym z objawów zapalenia ucha. Infekcja jest bardzo prawdopodobna, szczególnie jeżeli w parze z takim zachowaniem dziecka idzie jeszcze gorączka u niemowlaka albo katar.

Niemowlę zanosi się przy płaczu

Zanoszenie się, a mówiąc językiem lekarzy: napadowy bezdech afektywny, potrafi napędzić nam strachu, ale nie jest niczym groźnym. Jeżeli bezdech trwa krótko i nie zdarza się często, najpewniej jest po prostu związany z fizjologiczną niedojrzałością układu nerwowego dziecka. Nie trzeba go leczyć, warto jednak nie dopuszczać, aby niemowlak płakał aż do utraty tchu.

Kiedy mimo wszystko dojdzie do bezdechu, delikatnie dmuchnij w twarz dziecka, poklep je po policzku albo niezbyt głośno klaśnij w dłonie przed jego oczyma – to pomoże mu ochłonąć. Bardziej niepokojący jest bezdech u spokojnego dziecka, chociaż takie sytuacje zdarzają się rzadko i dotyczą głównie wcześniaków.

Niemowlę śpi z otwartą buzią

Oddychanie przez buzię może być objawem nie tylko zatkanego noska (chociaż to pierwsze podejrzenie), lecz także zwiastować problemy logopedyczne. Warto więc pokazać dziecko pediatrze albo laryngologowi. Jeszcze przed wizytą u niego obserwuj, jak często dziecko śpi z otwartą buzią oraz czy podczas czuwania nie wysuwa bardzo często języka na wargi. To pomocne informacje przy diagnozie.

Sprawdź kalendarz badań niemowlaka od 0 do 12 miesięcy.

Dziecko uderza główką o ścianę

Strasznie to wygląda, ale wbrew obawom rodziców takie zachowanie zwykle nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w rozwoju. O wiele częściej jest objawem tego, że dziecko jest złe, zaniepokojone, chce mu się spać albo coś je boli (np. ucho). Choć trudno w to uwierzyć, ta jednostajna, powtarzająca się czynność uspokaja dziecko. Zwykle nawyk bicia głową ustępuje wraz z wiekiem dziecka, jednak możesz dużo zrobić, aby wyeliminować go jak najszybciej. Przede wszystkim zapewnij dziecku dużo bliskości fizycznej i spokojny tryb życia.

Jedynie jeśli uderzanie główką o ścianę czy podłogę powtarza się często i jest tak silne, że sprawia dziecku ból, trzeba poradzić się lekarza. Prawdopodobnie będzie konieczna konsultacja neurologa albo psychologa.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

anka8661
anka8661 | 2013-11-06 22:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiem, że to piszą lekarze ale nie zgadzam się z tym co jest w artykule. Dlaczego? bo tu wszystkie dzieci i ich zachowania są wrzucone do jednego worka a tak nie można bo każde dziecko jest inne. Jestem mamą dwóch córek i obydwie miały kilka z opisanych przykładów i nie były chore. Przykład? u nas takie wyginanie się identyczne jak opisane towarzyszyło kolkom i bólom brzuszka wywołanych alergią na mleko a pocierały uszkami jak chciały spać...a więc tak jak pisałam nie zawsze trzeba sugerować się tym co ktoś napisze :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | anka8661 | 2016-03-23 00:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

objawy mogą świadczyć. Mogą ale nie muszą. czytaj ze zrozumieniem

Odpowiedz

Lila
Lila | anka8661 | 2016-03-29 00:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a przeczytałaś coś więcej niż tytuły ?:P Masakra. Cofnij się do szkoły i naucz czytać ze zrozumieniem...

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 13:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Mała właśnie tak się wyginała i była "niedotykalska"- duuużo płakała- okazało się, że ma właśnie wzmożone napięcie mięśniowe- po roku rehabilitacji już jest wszystko ok. Także nie wolno bagatelizować takich zachowań maluszka. A jeżeli przyjdzie do leczenia farmakologicznego, warto wiedzieć o zamiennikach leków- zapytać farmaceutę albo samemu wyszukać w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/zamienniki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?