Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niepokojący kolor kupki

| aktualizacja: 03.01.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kupka niemowlaka
fot. RF
Pytamy pediatrę, o czym może świadczyć dziwny kolor kupki.
Pola skończyła pięć tygodni, karmię ją wyłącznie piersią. Córeczka dobrze przybiera na wadze, ale 3–4 razy dziennie robi dość luźne kupki. Ostatnio przeczytałam, że ich zielony kolor świadczy o chorobie. Niepokoję się, bo po kilkunastu minutach kupki Poli przybierają właśnie taki kolor. Czy rzeczywiście może to wskazywać, że moja córeczka nie jest zdrowa? Magdalena z Zabrza

Zmiana koloru kupek z żółtego na zielony następuje wskutek kontaktu z powietrzem i nie ma w tym niczego niepokojącego. Dzieci karmione piersią mogą się wypróżniać do 10 razy dziennie (nawet po każdym karmieniu), ale bywa też, że dużo rzadziej – raz na dobę albo raz na 2–3 dni. Kupki mają konsystencję papkowatą lub półpłynną. Niemowlęta karmione sztucznie (lub w sposób mieszany) robią w ciągu doby 2–3 kupki, które są papkowate, czasami uformowane. U dziecka karmionego wyłącznie piersią w miarę upływu czasu zmniejsza się częstotliwość wypróżnień, ale konsystencja nadal pozostaje taka sama. Dopiero po wprowadzeniu nowych pokarmów – zupek i soków – wygląd oraz zapach kupek ulega wyraźnej zmianie.

Odpowiada: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu.
     
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?