Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niepokoje młodej mamy

| aktualizacja: 08.07.2014 | 8

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(24)
Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy.
Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę
Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce.

Jak upewnić się, że noworodek nie marznie
Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania.
• Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę.
• Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek.

Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować
Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka.

Czy martwić się wodnistymi stolcami noworodka. Może to biegunka
Noworodek i niemowlę w pierwszych miesiącach życia oddaje częste stolce, są one luźne, mniej lub bardziej wodniste. Nie oznacza to, że ma biegunkę. U niemowląt karmionych piersią taki wygląd stolców jest prawidłowy, co znajduje potwierdzenie w dobrym stanie dziecka, apetycie i dostatecznych przyrostach masy ciała.
Stolce niemowlęcia
*zielonkawo-czarna, lepka smółka (tylko w pierwszej dobie życia) – wypełnia jelita dziecka podczas życia płodowego i musi być wydalona przed rozpoczęciem procesów trawiennych,
*zielono-brązowe lub zielone półpłynne stolce pełne kłaczków ściętego mleka (tylko w pierwszym tygodniu), przejściowe – dowodzą, że rozpoczęła się praca systemu trawiennego,
*pomarańczowo-żółte stolce o konsystencji musztardy lub wodniste i pełne kłaczków ściętego mleka – u dziecka karmionego piersią,
*jasnobrązowe stolce o nieprzyjemnym zapachu – u dziecka karmionego butelką,
*stolce zielone lub zielonkawe – są zupełnie normalne.
Gdy stolec zmienia zapach lub staje się pienisty, może to być spowodowane przez szkodliwe bakterie – powiedz o tym lekarzowi. 

Noworodek często ma czkawkę. Co to może oznaczać
Czkawka jest objawem nagłego, niezależnego od woli skurczu przepony. Pojawia się u malucha podczas ssania z butelki albo tuż po nim. Jak powstaje? Do czkawki dochodzi zwykle wtedy, kiedy dziecko pije za szybko i połyka powietrze. Rozciągający się żołądek pobudza przeponę, która wpada w stan powtarzających się skurczów, a drgania przekazywane fałdom głosowym wywołują charakterystyczny dźwięk.
Czkawka u dziecka nie powinna budzić niepokoju. Trzeba poczekać aż ustąpi, robiąc przerwę w karmieniu. Aby ułatwić odbijanie się, trzeba trzymać niemowlę na rękach pionowo albo położyć je na brzuszku (z główką lekko uniesioną). Jeżeli często ulewa mu się po czkawce lub podczas niej, powiedz o tym lekarzowi. 

Czy to normalne, że noworodkowi nie odbija się po jedzeniu 
Odbijanie się świadczy o tym, że dziecko połknęło powietrze podczas jedzenia. Powietrze to gromadzi się w żołądku i bywa powodem bólów brzucha. Dużo powietrza połykają dzieci karmione butelką, ale i te które zbyt łapczywie ssą pierś. Noworodek ssie powoli i dlatego nie połyka powietrza. 

Gdy noworodek często ulewa po jedzeniu
Dzieci w pierwszych tygodniach życia dość często ulewają. Po karmieniu z ust dziecka wypływa strużka pokarmu, która czasem wygląda jak płynny twarożek. Ulewanie takim „twarożkiem” świadczy o tym, że rozpoczął się proces trawienia (mleko pod wpływem znajdującego się w żołądku kwasu solnego ścina się). Przewód pokarmowy dziecka nie nauczył się jeszcze sprawnie pracować i zamykać wejścia do żołądka po jedzeniu. Obrazowo można to porównać do niezakorkowanej butelki. Najlepszym dowodem, że ulewania nie wpływa na stan zdrowia dziecka jest stały przyrost jego masy ciała.

Co zrobić, gdy niemowlakowi zaczyna kapać z nosa
W przypadku niemowląt lepiej nie korzystać z gumowej gruszki do usuwania kataru. Drażni ona śluzówkę, a to wzmaga produkcję wydzieliny. Aby udrożnić nos dziecka, trzeba opróżnić go za pomocą wacika, wpuścić do każdej dziurki 2-3 krople soli fizjologicznej i ponownie go oczyścić. Można też posmarować skórę pod noskiem malucha maścią majerankową. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju dziecka, np. wieszając na poręczy łóżeczka mokrą pieluchę.
Skutecznym, domowym sposobem na katar są inhalacje z naparu szałwi i rumianku. W aptece można też kupić gotowe preparaty do inhalacji z olejku miętowego lub eukaliptusowego, ale uwaga – przeznaczone są one dla starszych dzieci i dorosłych. W wypadku kataru polecamy maść majerankową, która smarujemy skrzydełka nosa. Dziecko, któremu kapie z nosa, powinno wychodzić na codzienne spacery. Chłodne powietrze udrożni jego nos. Ze spacerów powinny korzystać nawet lekko przeziębione niemowlęta. Ubieramy malucha w jedna warstwę ubrań więcej niż samych siebie i wyjeżdżamy wózkiem na dwór. Jedynie złe samopoczucie dziecka (apatia, pokładanie się) i gorączka są przeciwwskazaniem do spacerów.
Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po krople, upewnij się, że jest to preparat odpowiedni do wieku dziecka – w wypadku niemowląt np. Otrivin lub Nasivin soft 0, 01. Nie można go stosować dłużej niż 3 dni (maksymalnie 5), ponieważ może dojść do uszkodzenia błony śluzowej nosa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

Annna
Annna | 2012-11-30 18:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy biegunce mam sprawdzoną metodę. Od pierwszych wodnistych kupek staram się go przez pierwsze pare godzin tylko nawadniać stosując orsalit. Nie podaje wtedy nic do jedzenia. Dopiero po dobrych kilku godzinach dodaje dietę lekkostrawną i smectę ewentualnie węgiel leczniczy. W późniejszym okresie(dzień dwa) dodaje jeszcze probiotyk zwykle kupuje lactoral żeby odpudować florę jelit

Odpowiedz

otylka
otylka | 2012-11-06 20:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

orsalit to dobry preparat, bo uzupełnia elektrolity i zapobiega odwodnieniu, ale przy tak małym dziecku zapytałabym mimo wszystko pediatrę co robić. na pewno warto podawać dziecku probiotyki, nie zaszkodzą.

Odpowiedz

emily123
emily123 | 2012-10-24 19:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak dziecko wymiotuje i często mu się to zdarza, to najlepiej zapytać o to pediatrę, zawsze można podać coś do picia, czy orsalit rozpuszczony w wodzie na uzupełnienie składników mineralnych, najważniejsze żeby nie dopuścić do odwodnienia

Odpowiedz

aro
aro | 2010-01-07 17:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek ma 2 miesiące często mu się ulewa i wymiotuje pod ciśnieniem co mam robić.

Odpowiedz

emdzi
emdzi | 2007-06-11 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córeczka mając 2 i pół miesiąca odbijała się od podłoża i chciała siedzieć,teraz ma 4 miesiące i siedzi już pewnie(oczywiście trzymana przeze mnie)a gdy łapię ją za rączki i ciągne to też siada.Czy takie wczesne siadanie może być objawem choroby?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

luna
luna | emdzi | 2007-12-01 15:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie

Odpowiedz

monia
monia | 2007-05-21 07:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ma katar ma zapchany nosek.Jak mu mogę pomuc?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

as
as | monia | 2009-02-06 00:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na poczatek proponuje zakup słownika ortograficznego

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?