Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co dokucza ciężarnej księżnej Kate?

| aktualizacja: 22.09.2017 | 4

Światowe media od kilku dni rozpisują się o trzeciej ciąży brytyjskiej książęcej pary i chorobie, która dokucza ciężarnej księżnej. Co kryje się pod je tajemniczą nazwą?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
niepowściągliwe wymioty ciężarnych
fot. ONS
Hyperemesis gravidarum, czyli po polsku niepowściągliwe wymioty ciężarnych, zdarzają się rzadko, ale mogą być niebezpieczne dla mającego się urodzić dziecka. Świat usłyszał o tej dolegliwości dzięki trzeciej ciąży księżnej Kate. Co warto wiedzieć o niepowściągliwych wymiotach?

Co to jest hyperemesis gravidarum?

Niepowściągliwe wymioty to nasilona forma ciążowych mdłości połączonych z wymiotami, które są na tyle mocne i częste, że nie pozwalają na przyjmowanie posiłków. Księżna Kate podobno wymiotuje nawet po wypiciu herbaty! Uporczywe dolegliwości mogą pojawiać się kilkanaście razy w ciągu dnia i trwać przez cały pierwszy trymestr, a czasem... aż do końca ciąży. Utrudniają, a nawet uniemożliwiają – co oczywiste – przybieranie na wadze i skutkują odwodnieniem, niedożywieniem i osłabieniem organizmu.

Poranne mdłości wiązane są zazwyczaj z pierwszymi objawami ciąży, jednak w przypadku hyperemesis gravidarum, mówimy o wymiotach przez cały dzień, a często i przez całą ciążę. Najczęściej dokuczają młodym kobietom, które spodziewają się pierwszego dziecka. Tak mówią źródła medyczne, jednak przykład księżnej Kate, mamy dwójki dzieci i kobiety w wieku 35 lat, pokazuje, że mogą dotyczyć każdej ciężarnej.

Co pomaga na niepowściągliwe wymioty?

Uporczywe wymioty, które dokuczają podczas ciąży, możesz próbować łagodzić sposobami na mdłości. Pewności, że podane niżej sposoby zadziałają, nikt nam nie da, ponieważ przy hyperemesis gravidarium czasem sprawdzają się jedynie leki. O co warto zadbać?

Hyperemesis gravidarum - kiedy potrzebna jest pomoc lekarza?

Wykluczyłaś grypę żołądkową (towarzyszy jej zwykle biegunka), a pomimo upływu czasu, mdłości i wymioty nie mijają? Jeśli podejrzewasz u siebie hyperemesis gravidarum, powinnaś pilnie skontaktować się z lekarzem. W przypadku bardzo silnych niepowściągliwych wymiotów otrzymasz leki przeciwwymiotne. Czasem konieczny jest również pobyt w szpitalu, gdzie dożylnie uzupełniane są płyny. Nieleczone hyperemesis gravidarum może doprowadzić do zaburzeń odżywiania i źle wpłynąć na rozwój dziecka, a nawet nawet go zahamować.

Na szczęście poważnych kłopotów zwykle daje się uniknąć, czego przykładem również jest ponownie ciężarna księżna Kate – uporczywe wymioty dokuczały jej w poprzednich ciążach i mimo przykrych dolegliwości i związanego z nimi ryzyka na świat przyszła dwójka cudownych dzieci – książę George i księżniczka Charlotta.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Sceptyczka
Sceptyczka | 2017-10-21 16:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mdłości to nic przyjemnego, ale czy faktycznie trzeba tak dramatyzować? Wystarczy dobrze się nawodnić a w razie czego poprosić lekarza o leki przeciwwymiotne...

Odpowiedz

Ryt
Ryt | 2017-10-21 16:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety nie każdy lekarz uznaje to za chorobę, byłam u trzech i usłyszałam, że nie ma czegoś takiego jak niepowściągliwe wymioty ciężarnych, że to tylko wymysł mediów... boję się, że coś stanie się mojemu maleństwu i mnie :((((

Odpowiedz

Lolira
Lolira | 2017-10-21 16:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też ciągle wymiotuję, boję się, że to mogą być niepowściągliwe wymioty i co ja z tym zrobię?????

Odpowiedz

Guguła
Guguła | 2017-10-21 16:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W wielu mediach krytykuje się księżną Kate, że niby przesadza z tymi wymiotami a prawda jest taka, że to naprawdę uporczywa dolegliwość. W pierwszej ciąży mnie dopadło Hyperemesis gravidarum i skończyło się leżeniem aż do rozwiązania w szpitalu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?