Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny po szczepieniu? Sprawdź

| aktualizacja: 03.03.2015 | 17

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą (NOP) pojawić się po każdym szczepieniu. Zwykle to tylko zaczerwienienie, ból i obrzęk, rzadziej gorączka. Mogą jednak pojawić się też drgawki, zaburzenia świadomości. Jak zapobiec NOP? Co robić, gdy się pojawi?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
szczepienia
fot. Fotolia
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Mogą one być spowodowane samą szczepionką, niewłaściwym jej podaniem albo nietypową reakcją układu odpornościowego dziecka, której wcześniej nie da się przewidzieć.
 

Jak zapobiec NOP: badanie przed szczepieniem

Po to, by nie pojawił się niepożądany odczyn poszczepienny, dziecko powinno być zawsze dokładnie zbadane przez lekarza zanim zostanie zaszczepione. Lekarz powinien zwrócić uwagę nie tylko na to, czy dziecko nie ma kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury. Powinien porozmawiać z rodzicami, zapytać, czy nic nie wzbudza ich niepokoju, dowiedzieć się, jak rozwija się dziecko, czy w przeszłości nie miało drgawek, problemów neurologicznych, żadnych objawów niepożądanych.
Dopiero po tak dokładnym badaniu można podjąć decyzję: szczepić dziecko czy nie szczepić
 

Jak zapobiec NOP: przeczytaj ulotkę dołączoną do szczepionki

Szczepionki, które dostają dzieci, są bardzo dokładnie przebadane zanim znajdą się w aptekach. Są też badane, gdy już znajdują się w aptekach - wyrywkowo pobiera się ich próbki i sprawdza w laboratorium. Dlatego można powiedzieć, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to szczepionki są dobrze przebadane.
Nie każda szczepionka jest jednak dobra dla każdego dziecka. Dlatego przed zaszczepieniem dziecka dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do szczepionki. W ulotkach dołączonych do każdej szczepionki napisane są przeciwwskazania do szczepienia: sprawdź, czy u twojego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Dopiero potem podejmij decyzję o szczepieniu.
 
 

Zaczerwienienie, ból, gorączka po szczepieniu: co robić

Nie zawsze po szczepieniach występują niepożądane objawy poszczepienne. Jeśli się zdarzają, zwykle są lekkie i przemijające. Najczęściej są to objawy w miejscu ukłucia: zaczerwienienie, ból, obrzęk.
Co robić? Na bolące miejsce zrób okład z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki wody). Woda powinna być letnia. Nasączaj okład co pewien czas. 

Zdarza się też, że po szczepieniu dziecko źle się czuje, popłakuje, ma gorączkę. 
Co robić? Jeśli gorączka przekracza 38 stopni, podaj dziecku lek przeciwgorączkowy, najlepiej z paracetamolem. 

Zwykle takie objawy, jak zaczerwienienie, bolesność, płacz, trwają krótko, kilka godzin, maksymalnie 24-48 godzin. Każdy taki objaw zaznacz na Karcie Obserwacji Dziecka po Szczepieniach. Poinformuj o nim lekarza przy najbliższej wizycie. Może on  następnym razem zadecydować, że dziecko nie dostanie kolejnej dawki szczepionki.
 

Poważne niepożądane odczyny poszczepienne: co robić

Bardzo rzadko mogą zdarzyć się po szczepieniu poważne niepożądane odczyny poszczepienne. Poważne niepożądane odczyny poszczepienne to np. drgawki, wysypka, nadmierna senność, zaburzenia świadomości, zaburzenia oddychania, zaostrzenie chorób przewlekłych, ropień w miejscu szczepienia, powiększenie węzłów chłonnych, niedowłady. 
Co robić? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub jedź z dzieckiem do szpitala.

Po szczepieniach, w bardzo rzadkich przypadkach, może dojść do poszczepiennego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, posocznicy (sepsy), wstrząsu anafilaktycznego. 
Co robić? Jeśli cokolwiek w zachowaniu dziecka niepokoi cię, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. 

Pamiętaj o szczepieniach obowiązkowych. Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (17)
avatar

nopy
nopy | 2017-11-05 20:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też byłem zwolennikiem szczepień dopóki nie zostałem tatą wspaniałej, wyczekiwanej córeczki- u której po infanrix hexa wystąpił ciężki nop w postaci b. dużego ropnia (w wieku 4 miesięcy 8 dni szpital, narkoza, chirurgiczne usunięcie ropnia, założony dren, antybiotykoterapia, wenflony co dzień nowy bo cienkie żyłki, a w szpitalu złapana bakteria itp na mmr w życiu nie zaszczepimy... błaha wydaje się być różyczka, świnka czy ospa przy b. dużym ryzyku utraty zdrowia dziecka- a to podobno najgorsza szczepionka i b. dużo objawów niepożądanych

Odpowiedz

cde
cde | 2017-10-26 15:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn szczepiony w 18 miesiącu na DTP Hib IPV przestał chodzić na 2 dni.

Odpowiedz

koncern Farm
koncern Farm | 2017-09-23 17:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko po szczepionce w szpitalu spało 12 godz bez mozliwosci obudzenia go, posiniał, po naturanlnym porodzie ze szpitala wyszlismy w 6 dniu, ma osłabione napięcie mięśniowe jeżdze z nim na rehabilitację, w 5 mies gdy go zaszcepiłam dostał strasznych wysieków skórnych na plecach pod kolanami, nie mógł spac, nie można było nad tym zapanować. dzisiaj ma 15 mies. i odczyn na skorze ciagle się utrzymuje pod kolanem, rozdrapuje i krwawi

Odpowiedz

Ada
Ada | 2017-08-16 18:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po MMR u syna i córki obserwowałam jedynie bolesność w miejscu wkłucia i rozdrażnienie. Pomagały okłady i czopek Viburcolu.

Odpowiedz

Emma
Emma | 2016-06-30 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej my byliśmy szczepieni MMRem synek 13miesięcy. Reakcję poszczepienne. Druga doba gorączka 39,5 utrzymujące się 2,5doby do tego konwulsje. Później gorączka ustaliła i pojawiła się wysypka która ponad tydzień tylko narastała powodując coraz większe swędzenie u dziecka rozdrażnienie i brak snu. Jesteśmy teraz w szpitalu stwierdzono powikłania poszczepienne już wszystko opanowane, ale jak się okazało miał poszczepienną Odrę, różyczek i świnkę dwa rodzaje wysyłek w tym trzecia pole mowa po neosine które zapisała lekarz. Zapisałam dziecku szczepienie z którym organizm nie mògł sobie poradzić dlatego przeszedł na szczęście w lekkim stopniu tę 3choroby. Poprzednie szczepienia bez żadnych reakcji nawet temperatura była ok. Ten MMR to jeden wielki zlepek wirusów !. Mało tego chwilę po nas w przychodni odnotowali inne takie same przypadki

Odpowiedz

tata
tata | 2016-04-14 08:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hejka. Dzisiaj mam szczepienie Priorixem u 9 letniej córki, wcześniej dostała MMRII, objawy po MMR tragiczne, z usmiechnietego dziecka stało się wyłączone z życia, brak kontaktu, uśmiechu, brak śmiania się przy łaskotaniu, zero reakcji na babcię, brak apetytu, gorączka ok.40 C. kaszel, wymioty-typowy NOP, lekarka nie zgłosiła przypadku, narobiłem awantury w przychodni to dopiero zaczęły latać koło córki, do przychodni jechałem z lejącym się dzieckiem na rękach. Rzecz działa się w "stolicy meblarstwa" u lekarki, "która nazywa się jak cukierek od Wedla z reklamy". Druga córka ma 4 lata, wszystkie szczepienia przechodzi wzorowo bez problemów. Dzisiaj idę ze starszą i mam cholerny kłopot, co robić?

Odpowiedz

Agnieszka
Agnieszka | 2015-10-27 11:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Masakra jakaś - interes się napędza, dziecko dostaje szczepienie a później matka biega do apteki po kolejne lekarstwa bo ma niepożądane odczyny poszczepienne, jak dobrze pójdzie to załapie jakąś chorobę skórną, alergie, problemy z jelitami, niedowład kończyn i do KOŃCA ŻYCIA ZOSTANIE PACJENTEM ZAKŁADU FARMACEUTYCZNEGO I BĘDZIE GO WSPIERAĆ FINANSOWO !!!!! to jest cała prawda o szczepionkach ..bardzo smutna

Odpowiedz

velkasia
velkasia | 2015-06-30 00:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście zgodzę sie ze powikłania poszczepienne nie dotyczą wszystkich dzieci. Tylko ze dotyczy mojego i uważam to za jawna niesprawiedliwość . Dla lekarzy to niewielki odsetek powikłań dla mnie moje wyczekane długo dziecko. Które kocham nad życie wlasne i nie mogę patrzeć na jego cierpienie. A juz szczytem głupoty lekarzy tych samych zasłaniających sie etyką lekarską jest wmawianie rodzicom dziecka z nop ze to zbieg okoliczności. No co za szczyt arogancji. Stwierdzam jako nie-lekarz nasi cudowni lekarze cierpią na zanik mózgu wraz ze wzrostem kasy w portfelu. Za wygadywanie takich bzdur powinni tracić prawo do wykonywania zawodu dożywotnio.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

inka
inka | velkasia | 2016-10-12 20:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a można się dowiedzieć jakiego typu powikłania miało dziecko?Mój syn po podaniu szczepionki przeciw pneumokokom wieczorem dostał silnych drgawek ,tracił prytomność i w szpitalu również powiedzieli mi ,ze to zbieg okoliczności i podejrzewają u niego poważną chorobę ,Nie dopuszczam takich myśli do siebie stale go obserwuję i chyba już dostałam obsesji na tym punkcie.

Odpowiedz

falla
falla | 2015-02-23 21:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka po ostatnim szczepieniu dostała dość wysokiej gorączki, ale na szczęście pani dokor zapobiegawczo poradziła, żeby kupić w aptece ibufen w zawiesinie, bo dobrze gorączkę zbija. No i szybko mała doszła do siebie po tym szczepieniu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

alla
alla | falla | 2016-09-29 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znow reklama...

Odpowiedz

ilcia
ilcia | 2014-11-11 20:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek był szczepiony prevenarem 13 i hexą dostał 40 stopniowej gorączki nie do zbicie,,, to tego doszła biegunka i totalny brak apetytu za to pił non stop! do tego powiększyły mu się więzły chłonne i miał rozpalone ogniska zapalne w miejscach podania szczepionki następnego dnia doszło do sinizny rączek i nóżek,,, trafiliśmy do szpiyala na zakazny po dwóch dniach nas wypuszczono twierdząc że to niema nic wspólnego ze szczepionką,,, myślałam ze mnie szlak trafi pytałam się skoro to nie po szczepionce to co mu jest,,, a pani doktor taki zbieg okoliczności,,, nastepnego dnia po wyjjściu ze szpitala pojechałam prywatnie do innego lekarza okazało się ze synek dostał też zapalenia oskrzeli,,,, dzis jest 10 doba po szczepieniu synkowi dopiero dzis mineła biegunka, ale nadal jest rozdrażniony , wiecznie płacze i krzyczy....

zawsze byłam zwolenniczką szczepienia dzieci,,, dziś wiem że tak było poniewaz nie zdawałam sobie sprawy co taka szczepionka potrafi zrobić z całkowicie zdrowym dzieckiem,,, A lekarze są ślepo zapatrzeni w szczepionki, dla nich szczepionka to świętość!!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?