Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karta obserwacji dziecka po szczepieniu: wydrukuj, zachowaj!

| aktualizacja: 04.09.2014 | 11

Nie zawsze lekarze mówią o tym, że po każdym szczepieniu mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Z dr. Pawłem Grzesiowskim, pediatrą i specjalistą ds. szczepień, opracowaliśmy kartę obserwacji dziecka po szczepieniu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
fot. Beata Walczak


Karta Obserwacji Dziecka po Szczepieniu została opracowana przez dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę prowadzącego punkt konsultacyjny szczepień w Centrum Medycznym ŻELAZNA w Warszawie.


Kartę Obserwacji Dziecka po Szczepieniu wydrukuj i wypełniaj po każdym szczepieniu. Niestety, niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu.

Zwykle niepożądane odczyny poszczepienne są lekkie i przemijają po kilku godzinach (ból w miejscu ukłucia, zaczerwienienie, obrzęk).

Może też pojawić się gorączka, złe samopoczucie dziecka, płacz, rozdrażnienie. Niekiedy jednak odczyny poszczepienne są poważne.

Kartę Obserwacji Dziecka po Szczepieniu pokaż przy najbliższej wizycie lekarzowi. To ważne: na tej podstawie lekarz może ocenić, czy dziecko miało NOP. Na tej podstawie może również podjąć decyzję o podaniu (lub niepodaniu) kolejnej szczepionki.

Musisz wiedzieć, jak rozpoznać niepożądane odczyny poszczepienne i co robić, gdy się pojawią.

Poniżej Karta Obserwacji Dziecka po Szczepieniach - do wypełnienia i wydrukowania
 
 

niepożądane odczyny poszczepienne
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Ma
Ma | 2017-01-24 03:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie szczepię. Farmacja przestała służyć człowiekowi, teraz to niezwykle dochodowy przemysł. Na mojej rodzinie nie zarobią. Wyłączcie odbiór, włączcie logikę, chociaż na chwilę...

Odpowiedz

alicja
alicja | 2014-04-28 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do: Nie szczepie
od obserwacji jest rodzic, a nie lekarz. To rodzic widzi dziecko 24 godziny, a nie lekarz, który widzi od czasu do czasu.
Karta znakomita!
Szczepmy, ale z rozsądkiem!
Szczepienia uratowały wiele dzieci, dziś nie ma już dzieci z powikłaniami, choćby po polio. Warto o tym pamiętać.

Odpowiedz

Iza
Iza | 2014-04-28 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem, o co wam chodzi, przecież w rubryce: inne objawy można wpisać inne objawy, które ma dziecko.
Ta karta służy do wpisywania łagodnych NOP, i ma służyć temu, by rodzic nie zapomniał, co działo się z dzieckiem i powiedział o tym lekarzowi przy najbliższej wizycie.
A jeśli dziecko jest w złym stanie, dzieje się z nim coś złego, to trzeba z nim jechać do szpitala.

Odpowiedz

Poirytowana
Poirytowana | 2014-04-17 08:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karta sugeruje, że nie ma innych cięższych nopów, a przeciętny rodzic nie ma o tym pojęcia, że istnieją. I chyba o to chodziło panu G.? Żeby zamydlić oczy, że szczepienia to taki cud miód?! I objawy lekkie niepożądane jak po jakiejś pastylce?! Polityka wyparcia pełną buzią. Poza tym, przy zgłaszaniu poważnego(!) nop lekarz i tak wie swoje i nie wpisuje, choć ma zasrany obowiązek odnotować choćby PODEJRZENIE nop! I tak oto powstaje fałszywa statystyka nopów, które wg "specjalistów" nie istnieją! No kraj cudów, bo w innych państwach przy mniejszej wyszczepialności są i mało tego, rodzicom wypłaca się odszkodowania za utratę zdrowia bądź życia swoich dzieci! Niech lekarze się dokształcą w kwestii nop i wypełniania odpowiednich rubryk i TO ROBIĄ, a nie próbuje się zrzucić ten ciężar na rodziców do wpisywania w jakąś swoją kartę, którą lekarz i tak poleci sobie podetrzeć 4 litery. Śmiech na sali.

Odpowiedz

!!!
!!! | 2014-04-16 23:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fakt, tą "kartą" można sobie co najwyżej coś podetrzeć...
Oto zaledwie częściowa lista możliwych ciężkich powikłań poszczepiennych:
SEPSA, ENCEFALOPATIA (uszkodzenia mózgu!), POLIO POSZCZEPIENNE, GRUŹLICA POSZCZEPIENNA kości/wielonarządowa/mózgu włącznie ze ŚMIERCIĄ (!), poronny fenomen Kocha po gruźliczym (martwica tkanek !!!), MARTWICA WĘZŁÓW po gruźliczym (!), rumień guzowaty (choroba zapalna tkanki tłuszczowej - bolesne guzy), ODRA/RÓŻYCZKA/ŚWINKA POSZCZEPIENNA - w tym i ZAPALENIE JĄDER, PÓŁPASIEC po szczepieniu ospowym, ZAPALENIE MÓZGU / OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH, ZAPALENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO po różnych szczepionkach, TOCZEŃ RUMIENIOWATY, ZAPALENIA MAŁYCH I DUŻYCH NACZYŃ KRWIONOŚNYCH, BÓLE STAWÓW, wszystko co może być skutkiem encefalopatii czyli uszkodzeń mózgu - KALECTWA, np. uszkodzenia narządów zmysłów (wzroku, słuchu, mowy, czucia...), porażenie mózgowe, AUTYZM (! OD LAT ZAPADAJĄ WYROKI ODSZKODOWAWCZE W USA I W EUROPIE ZA AUTYZM W WYNIKU ENCEFALOPATII POSZCZEPIENNEJ !!!), ZESPÓŁ GULLAINA BARRE (ostre porażenia wiotkie objawy jak polio !), porażenie splotu barkowego, I WIELE, WIELE INNYCH TRAGEDII !

Odpowiedz

nie szczepie
nie szczepie | 2014-04-16 21:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wiecie co takie cos to sobie mozna w d.... wsadzić lub uzyc jako papier toaletowy. OD TEJ OBSERWACJI JEST LEKARZ!

Odpowiedz

matka
matka | 2014-04-16 17:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My zglosiliśmy lekarzowi Niepożądany Odczyn Poszczepienny po 6w1- byliśmy nawet w szpitalu bo dziecko straciło na drugi dzien przytomność i miało sztywną rączkę i nóżkę - i co z tego? Lekarze nigdzi etego dalej nie zgłosili i twierdzą, że to nie po szczepionce, a jak już wywalczyliśmy na piśmie, że to po szczepieniu to i tak nic z tym nie zrobili

Odpowiedz

Jeloumen
Jeloumen | 2014-04-16 16:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dlaczego w karcie obserwacji zrobionej przez pana Grzesiowskiego są ujęte tylko lekkie powikłania? A co ze średnimi i ciężkimi wymienionymi w ulotkach producenta szczepionek? Epilepsja, zapalenie mózgu, porażenie wiotkie, AZS, alergie, RZS, sepsa, zespół HHE i wiele innych. Na przykład zespół hipotoniczno-hiporeaktywny po szczepieniu DTP zdarza się 1:1750 a nie 1:1 000 000. Dlaczego nie został ujęty? Czyżby średnie i ciężkie powikłania nie miały nic wspólnego ze szczepieniami? Czy może chodzi o to, że jeśli w karcie są zaznaczone tylko lekkie odczyny poszczepienne, to rodzicowi łatwiej wmówić, że te ciężkie nie mają nic wspólnego z zaszczepieniem dziecka? Przecież jakby miało związek, to by było ujęte prawda?

Odpowiedz

Mika
Mika | 2014-01-29 16:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dlaczego karta ma nie być ważna dla lekarza? Przecież lekarz to nie jest wróg, ma pomóc dziecku. Ja tam zamierzam z karty korzystać, świetny pomysł, dzięki :)

Odpowiedz

Koczownik
Koczownik | 2014-01-29 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co mi po tej karcie jeżeli ona jest dla mnie ważna a nie dla lekarza.
Mam takie pytanie - czy pielęgniarka ma obowiązek podpisać się pod szczepieniem które udzieliła czy też wystarczy zapis inicjałów?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kalina bytom
kalina bytom | Koczownik | 2014-04-16 19:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koniecznie podpis

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?