Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nieszczepione dzieci – czy będą przyjmowane do żłobków i przedszkoli? Zapadła decyzja

| aktualizacja: 09.11.2015 | 3

Czy będziesz musiała pokazywać zaświadczenie o szczepieniu dziecka w żłobkach i przedszkolach? Orzeczenie sądu rozstrzyga kwestię rekrutacji do przedszkoli i żłobków dzieci niezaszczepionych. Poznaj je.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
szczepienie, dziecko
fot. fotolia
Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to czy rodzice szczepią swoje dzieci czy nie, nie ma prawa być brane pod uwagę w czasie rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

95-98 % – to procent dzieci, które w Polsce szczepione są szczepionkami obowiązkowymi. Od 2011r. ciągle wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci. Przyczyną ich decyzji najczęściej jest obawa przed niepożądanymi odczynami po szczepieniu

Wojna o szczepienia

  • Walka o nieprzyjmowanie nieszczepionych dzieci do przedszkoli rozpoczęła się wraz z postulatem krakowskiego radnego Łukasza Wantucha.
    "Wnioskuje się do prezydenta miasta Krakowa o wprowadzenie obowiązku przedstawiania przez rodziców wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych przy rekrutacji dzieci do samorządowych żłobków i przedszkoli na terenie miasta Krakowa" – tak brzmiała treść uchwały.
  • W kwietniu władze Częstochowy zadecydowały, że z publicznych żłobków i przedszkoli mogą korzystać wyłącznie zaszczepione dzieci.
  • Uchwałą zajął się Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Została ona unieważniona przez wojewodę, który podważał jej zgodność z prawem. Częstochowscy radni twardo obstawali przy swoich racjach w konsekwencji czego  sprawa trafiła do sądu.
  • W ubiegły poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przychylił się do decyzji wojewody i uznał uchwały radnych za nieważne. 
    Zastrzeżenia wojewody zaś za są zasadne. Uchwały częstochowskich radnych naruszają uchwałę o danych osobowych. W ustawie żłobkowej zawarte jest unormowanie, że rodzic przedstawia zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka. Czym innym jest stan zdrowia, a czym innym informacja o świadczeniach medycznych w tym szczepieniach. Nie można domagać się informacji o zabiegach wykonywanych na dzieciach – wyjaśnia sędzia Stanisław Nitecki.
W ten sposób sąd rozstrzygnął sporną kwestię i zadecydował, że szczepienie lub nieszczepienie dzieci nie może być brane pod uwagę podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobków. 

Częstochowscy radni zapowiadają złożenie odwołania.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Joanna
Joanna | 2016-04-27 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja juz podjęłam decyzję, nie będę szczepić swoich dzieci. Coraz więcej faktów mówiących o szkodliwości szczepień skłoniło mnie do przeczytania kilku książek na temat szczepień. Wszystkie informacje podane w tych książkach spowodowały ze dopiero teraz otworzyły mi się oczy na to wszystko. Bardzo żałuję że nie wcześniej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Beata
Beata | Joanna | 2017-01-01 18:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My, jako rodzice też za późno dowiedzieliśmy się o skutkach szczepień... Niestety nasz starszy syn przypłacił to Zespołem Aspergera - jedno ze spektrum autyzmu, na szczęście w porównaniu z dziećmi z autyzmem nie jest najgorzej... ale żadnej pomocy w szkole pomimo wielu walk... a tak naprawdę producenci szczepionek powinni teraz łożyć na rechabilitacje, terapie itp a nie my!!!
obowiązkowe szczepienia to zbrodnia!
Pozdrawiam i życzę wytrwałości bo my średnio co miesiąc dostajemy wezwania na szczepienie i ze starszym i teraz z młodszym synem który też już przeszedł kilka niemowlęcych szczepień...

Odpowiedz

Magda
Magda | 2015-10-27 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Łukasz Wantucha powinien zostać zamknięty w lochach za szerzenie ciemnogrodu, kolejny ekspert który będzie rodzicom mówił co mają robić - jest wielu mądrzejszych od ciebie i dzięki za to. Ciekawe przez kogo opłacany. Nie raczył się zapoznać z historią szczepień, wpływem na ludzkość oraz składem szczepionek, wtedy nie robił by z tego problemu ....ale po co ...się dokształcać, pieniędzy z tego nie będzie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?