Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nietolerancja pokarmowa

| aktualizacja: 03.06.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dziecko je truskawki
fot. Fotolia
Jeżeli u dziecka występują problemy skórne, problemy z układem pokarmowym lub oddechowym, to może być nietolerancja pokarmowa.
Uważa się, że około 45 % populacji może mieć nietolerancję pokarmową, czyli ukrytą wrażliwość na pokarmy. W takich przypadkach we krwi można wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG przeciwko pokarmom, których organizm nie toleruje.

Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej?

Wiele osób myli nietolerancję pokarmową z alergią. W przypadku alergii dochodzi do reakcji alergicznej niemal natychmiast po spożyciu nawet niewielkiej ilości alergizującego pokarmu. Objawy nietolerancji pokarmowej nie są gwałtowne, występują dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach od spożycia danego pokarmu, więc mogą nie być kojarzone z jedzeniem – np. owoc spożyty jednego dnia może spowodować ból stawów 3 dni później.

Przyczyny nietolerancji pokarmowej

Przyczyny nietolerancji pokarmowej nie są do końca poznane, ale uważa się, że znaczącą rolę mogą odgrywać: niedobory enzymów, niedostateczne trawienie, zapalenie jelit, grzybica, pasożyty, toksyny w pożywieniu, osłabienie systemu immunologicznego.

Poznaj 4 objawy alergii u niemowląt.

Nietolerancja pokarmowa - jak ją wykryć?

Jeżeli obserwujesz u swojego dziecka objawy wymienione na początku artykułu i nie znasz ich przyczyny - warto wykonać test nietolerancji pokarmowych. Poszczególne testy określają nietolerancje od kilkudziesięciu do kilkuset wybranych pokarmów. Jeżeli test wykaże podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko konkretnemu produktowi żywnościowemu, należy go całkowicie wyeliminować z diety na okres 3-6 miesięcy. Często już po kilku dniach ustępuje przewlekły katar, wysypka czy inne objawy chorobowe, występujące u dziecka od dłuższego czasu. Po okresie 3-6 miesięcy należy wykonać test prowokacji poprzez wprowadzenie w niewielkiej ilości pokarmu, który dawał objawy nietolerancji. Należy obserwować dziecko i jeśli nie pojawiają się poprzednio obserwowane objawy chorobowe, to znaczy, że nietolerancja na dany produkt ustąpiła. W przypadku nietolerancji kilku pokarmów należy je wprowadzać po kolei.

Zobacz też: Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?

autor: lek. Med. Ewa Andrzejewska, pediatra w Klinice Profilaktyki Medycznej
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

ReniaDorsz
ReniaDorsz | 2014-09-30 13:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W odpowiedzi może nam pomóc wizyta w poradni dietetycznej, w moim przypadku tak było. Sporo dowiedziałam się po przeprowadzeniu badań w tej placówce jasmed.pl od tamtego czasu całkowicie zmieniłam nawyki żywieniowe.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?