Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem

| 24.03.2014, aktualizacja: 13.10.2016 | 11

Boisz się kichać, śmiać lub uprawiać sport w towarzystwie, bo właśnie w takich sytuacjach zdarza się, że nie trzymasz moczu? Taki problem ma blisko 2 miliony kobiet w Polsce. W wielu przypadkach może pomóc nieinwazyjny zabieg laserem. Dowiedz się, na czym on polega.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
fot. Fotolia
Nietrzymanie moczu zmusiło aż 14% kobiet w Polsce do porzucenia swojej kariery, rezygnacji ze spotkań towarzyskich. Niekontrolowane popuszczanie moczu było zbyt krępujące i znacznie utrudniało pracę. Wiele kobiet przez długie lata zmaga się z tym problemem, zamiast od razu szukać pomocy u specjalisty. W bardzo wielu przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu pomóc może zabieg laserem.

Objawy nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu dotyka kobiety w różnym wieku. Jego przyczyną może być operacja, menopauza, ciąża i poród. Podstawowym objawem są częste wizyty w toalecie i niekontrolowane oddawane moczu. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas wysiłku, kaszlu, kichania, biegania, dźwigania oraz zaraz po przebudzeniu. W efekcie czego kobiety chorujące na NTM żyją w ciągłej niepewności i dyskomforcie.
- Problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawiać się w różnych okresach życia kobiety. Najczęstszą przyczyną jest ciąża i poród, podczas którego mięśnie dna macicy ulegają znacznemu rozciągnięciu i w wielu przypadkach nie wracają do swojej formy sprzed porodu. W tym przypadku często dochodzi także do nadwyrężenia mięśni i więzadeł podtrzymujących pęcherz moczowy,  a także rozciągnięcia pochwy, w skutek czego zmianie ulega kąt nachylenia cewki. Szczególnie narażone na dolegliwości związane z NTM są także kobiety w okresie menopauzy – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach (www.gyncentrum.pl).

Laseroterapia w leczeniu NTM

Zdaniem specjalistów rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu jest wzmocnienie ścianki pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Coraz częściej w tym celu wykorzystuje się laseroterapię (np. urządzeniem MonaLisa Touch). Podczas zabiegu wprowadzona do pochwy wiązka lasera, ukierunkowana jest na jej najważniejsze obszary – przedsionek, przednią ścianę oraz ujście pęcherza moczowego, powodując fototermiczne, nieablacyjne obkurczanie ścian. Laser stymuluje również wzrost włókien kolagenowych w błonie śluzowej.
Po zabiegu laserem wzmocnieniu ulegają ściany pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Jednym z efektów zabiegu jest także pobudzenie produkcji glikogenu, substancji ważnej dla prawidłowego nawilżenia pochwy i utrzymania prawidłowego pH, co dodatkowo eliminuje objawy towarzyszące NTM (m.in. świąd i nawracające infekcje). 
Przeczytaj: Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
 
Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży mówi, jak zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu: 


Ile trwa laserowy zabieg na nietrzymanie moczu?

- Zabieg jest nieinwazyjny i trwa zaledwie 10-15 minut. Jest całkowicie bezbolesny. Laseroterapii towarzyszy jedynie uczucie ciepła. Najczęściej do osiągnięcia efektu potrzebny jest tylko jeden zabieg. Całkowity efekt odczuwalny jest po około miesiącu od zabiegu. W bardziej złożonych przypadkach konieczna jest seria powtarzana co 2-4 tygodnie, aż do uzyskania oczekiwanego efektu – tłumaczy dr Bednarska-Czerwińska. 

Wskazania do laserowej terapii NTM

Wskazaniem do zabiegu z wykorzystaniem lasera jest przede wszystkim wysiłkowe nietrzymanie moczu we wszystkich trzech stopniach nasilenia, spowodowane np. porodem, zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy, wrodzonymi wadami tkanki łącznej. Zbieg skuteczny jest u kobiet, które mają problem z popuszczaniem moczu pod wpływem dużego wysiłku, w czasie lekkich czynności fizycznych i chodzenia oraz u kobiet z bezwiednym wyciekaniem moczu podczas leżenia. Przeciwwskazaniami do zabiegu są infekcje stref intymnych, ciąża, choroby nowotworowe oraz miesiączka.
- Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka lat. Często dolegliwości ustępują całkowicie - mówi specjalista Gyncentrum.

Cena laserowego leczenia nietrzymania moczu

Koszt laserowego zabiegu na nietrzymanie moczu wynosi ok. 3000 zł.

Poznaj 7 mitów o samobadaniu piersi
dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska konsultacja: dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

dynamite
dynamite | 2017-03-08 13:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na pewno nie zaszkodzi żeby zacząć od ćwiczeń, ale myślę, że najlepiej się wybrać do specjalisty po poradę. Ja byłam w Bona Dea na zabiegu labioplastyki, zabieg był w 100% strzałem w 10, jestem bardzo zadowolona, że się na niego zdecydowałam.

Odpowiedz

PlumBum
PlumBum | 2016-09-21 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W pierwszej kolejności lepiej jednak skoncentrować się na ćwiczeniach, które można wykonywać w domu. Pomocne są tutaj kulki progresywne: plumbum.com.pl/pl/p/KULKI-PROGRESYWNE-KOMPLET/100 które sprawiają, że cwiczysz mimochodem, po prostu będąc w ruchu, ponieważ mięśnie Kegla zaciskając się uniemożliwiając wypadanie kulek. Kuleczki PlumBum jako jedyne w Polsce przeszły testy dermatologiczne i pokryte są hypoalergicznym silikonem, który zapobiega powstawaniu infekcji.

Odpowiedz

Gość
Gość | 2015-12-20 00:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie bądźcie naiwne laser w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu niszczy tylko tkanki nie pomaga na dłuższą metę , przeczytajcie opinię Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego na ten temat . Zabieg przeżyłam na własnej skórze , efekt ? Zwłóknienia tkanki które spowodowały trudności w założeniu taśmy TOT

Odpowiedz

frania
frania | 2015-12-20 00:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczerze nie słyszałam o takiej metodzie, moja mama też problemy z popuszczaniem moczu ale jak na razie stosuje takie specjalistyczne wkładki z tena lady. Jest z nich zadowolona mówi że czuje się w nich bardzo dobrze, są wystarczająco chłonne i już nie ma problemu z nieprzyjemnym zapachem:)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gość
Gość | frania | 2016-02-06 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wkładki nie są tanie i niczego nie rozwiązują

Odpowiedz

Zofia
Zofia | 2015-03-11 10:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja byłam w Centrum Medycznym Lekarze na zabiegu laserowym w ubiegłym roku i odczuwam znaczną poprawę. Na początku miałam sceptyczne podejście, ale dałam się namówić przyjaciółce, która tam pracuje. Polecam.

Odpowiedz

Wiki
Wiki | 2014-11-06 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Laserowy zabieg zrobiłam w Gyncentrum w połowie 2014 roku u pani dr. Benarskiej -Czerwińskiej . 1.500 zł wyrzucone w błoto , zabieg wykonano na pierwszej wizycie bez żadnych wcześniejszych badań ,opierając się tylko na rozmowie . Wizyta kontrolna to tylko wypisania recepty , koszt 80 zł. Nie polecam

Odpowiedz

Anka
Anka | 2014-11-05 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy NFZ refunduje zabieg?jak znam życie pewnie nie...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MAJKA
MAJKA | Anka | 2015-03-11 10:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

TAK MI ZAPROPONOWANO W PRUSZKOWIE TAKI ZABIEG REFUNDOWANY PRZEZ NFZ POŁĄCZONY Z PLASTYKĄ POCHWY

Odpowiedz

kwiatek
kwiatek | 2014-09-28 16:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u dra Wasiluka można taki zabieg wykonać. Bardzo skuteczny, usuwa ten wstydliwy problem, więc wiem, że warto się takim zabiegom poddawać

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ada
ada | kwiatek | 2014-12-15 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam, a gdzie robiony był zabieg?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?