Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecięce problemy ze snem: nocne lęki, koszmary senne i lunatykowanie

| aktualizacja: 28.11.2016 | 3

Dwulatka mogą zacząć nękać w nocy lęki, koszmary senne, może nawet zacząć lunatykować. Skąd się to bierze? Czy trzeba się tym martwić? I jak najlepiej pomóc dziecku?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
edipresse.CCA050.jpg
fot. Edipresse
Świat wydaje im się wielki i momentami przerażający. A rodzice, jak na złość, nieustannie zachęcają do jego poznawania. W nocy dziecko odreagowują te napięcia – podczas snu łatwiej uwalnia się strach niż radość. Senne strachy wcześniej czy później miną. Zawsze trzeba jednak podchodzić do nich na serio, bo dziecko nie odróżnia snu od rzeczywistości. Jeśli więc dwulatek utrzymuje, że pod szafą czai się wielki wąż, który w nocy podpełza do łóżka, weźcie latarkę i wieczorem dokładnie sprawdźcie wszystkie kąty. Inaczej lęk zamieni się w przerażenie.

Co to są nocne lęki u dziecka?

Dziecko zrywa się z łóżka z krzykiem, ma szeroko otwarte oczy i  jest mocno przerażone. Jest jakby nieobecne, trudno z nim nawiązać kontakt. Nie słyszy i nie widzi mamy. Ten atak paniki może trwać kilkanaście minut. Potem nagle maluch uspokaja się, zasypia, a rano nic nie pamięta. Jedyne, co można zrobić, to być przy dziecku, przytulać je i uspokajać. Przyczyny lęków nocnych są nieznane (choć czasem może być to np. dzień pełen wrażeń). Przeżywa je nawet połowa dzieci w wieku od dwóch do siedmiu lat. Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Regularne świadczą o jakimś problemie, w którego rozwiązaniu powinien pomóc psycholog. 

Czym są dziecięce koszmary?

Maluch budzi się z płaczem, jest często przestraszony, ale – w odróżnieniu od przypadku nocnych lęków – można z nim nawiązać kontakt. Przytulony przez rodzica dość szybko się uspokaja. Niektóre dzieci chętnie i szczegółowo opowiadają o tym, „jak gonił je potwór”, a rano dokładanie pamiętają sen. Powodem koszmarów bywa straszna bajka czy film obejrzany wieczorem, dzień pełen wrażeń, ale też np. groźne wzory na zasłonach, cienie na suficie, szczekanie psa sąsiada. Spróbuj dowiedzieć się, czego boi się dziecko. Może wolałoby zasypiać przy zapalonej małej lampce? Powtarzający się zły sen może oznaczać, że maluszka dręczy jakiś problem.

Na czym polega dziecięce lunatykowanie?

Inaczej zwany somnambulizmem – jest u dzieci normalnym zjawiskiem. Mały lunatyk wstaje z łóżka i rozpoczyna nocną wędrówkę po domu. Zagląda do kuchennych szafek, bawi się na dywanie... Czasem siada w łóżeczku i zaczyna mamrotać. Może nawet mieć otwarte oczy i prowadzić w miarę logiczną rozmowę z rodzicami! Po kilku lub kilkunastu minutach – jak gdyby nigdy nic – kładzie się spać tam, gdzie stoi, a rano nic nie pamięta. Pierwszy epizod może się zdarzyć maluchowi, który właśnie nauczył się chodzić. Małego lunatyka nie należy budzić, bo można go tylko wystraszyć. Trzeba natomiast zabezpieczyć mieszkanie – pozamykać okna, zagrodzić schody. Z somnambulizmu zwykle się wyrasta. Regularne nocne spacery mogą jednak oznaczać, że dziecko jest przemęczone i zestresowane. Gdy zaburzenia snu pojawiają się kilka razy w ciągu nocy, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Zobacz też: Wszystko o dziecięcym lunatykowaniu
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Paula
Paula | 2016-12-16 23:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka siada na łóżku krzyczy bez zrozumienia. Macha rękoma i szarpie sie gdy próbuję ją przytulić. Zdarza się tak około godz.23 i dwa trzy dni przed pełnią księżyca.

Odpowiedz

kasia
kasia | 2016-11-15 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja córka ma 5 lat i codziennie lunatykuje wchodzi do naszej sypialni i wpatruje się następie mowi coś bez składu i nie mozna sie z nią porozumieć 2 razy zdarzyło się że chciała wyjść od tego czasu zamykamy drzwi na klucz wstawiliśmy bramki na schody.Przeważnie lunatykuje koło 12w nocy więc do tego czasu na zmianę z mężem jej pilnujemy by nie zrobiła sobie krzywdy

Odpowiedz

Marek
Marek | 2016-10-12 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lunatykuje boje sie
Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?