Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy pora na nocnik?

| aktualizacja: 03.04.2014 | 10

Pora już sadzać dziecko na nocnik? – zastanawiasz się od jakiegoś czasu. Odpowiedz na pytania, a dowiesz się, czy już czas na nocniczkową edukację twojego dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
nocnik, nocnikowanie
fot. Fotolia
Nocnik to poważna sprawa. Jeśli za wcześnie lub w nieodpowiednich warunkach zaczniesz na nim sadzać dziecko, to nauka nocniczkowania nie powiedzie się. Mało tego, dziecko może na długo zrazić się do siusiania do nocnika. Czy już zatem pora, byś posadziła swoje dziecko na nocniku? Sprawdź!

W jakim wieku jest twoje dziecko?

Sadzanie na nocniku rocznego malucha mija się z celem. Nawet jeśli zdarzają się 12–miesięczne dzieci, które robią siusiu do nocnika, to fakt ten nie wynika z ich umiejętności, tylko wytrenowania nawyku. Dopiero między 18. a 24. miesiącem życia dziecko zaczyna panować nad zwieraczami, tzn. potrafi zaciskać mięśnie wokół cewki moczowej.

Czy dziecko potrafi komunikować swoje potrzeby?

Powinno umieć dać ci znać, że chce pić czy jeść. Powinno znać różne sposoby przekazania tego, co chce ci powiedzieć. Nie zawsze muszą to być słowa. Dziecko może posługiwać się gestami czy wymyślonymi przez siebie nazwami. Jeśli tego nie potrafi, nie będzie mogło dać ci znać, że chce zrobić siusiu.

Jak dziecko zachowuje się podczas załatwiania się w pieluchę?

Dopiero w drugim roku życia dziecko zaczyna czuć, kiedy się załatwia. Często wtedy zmienia minkę, na moment zatrzymuje się, kuca, a nawet poszukuje intymnego miejsca (chowa się w kąciku, ucieka do drugiego pokoju). To znak, że kojarzy moment robienia siusiu z wykonywaniem jakiejś konkretnej przeznaczonej do tego czynności.

Czy podczas przewijania zdarza się, że pieluszka dziecka jest sucha?

Dzieci zaczynające kontrolować pracę zwieraczy często na dłużej zatrzymują sikanie (wcześniej pęcherz opróżnia się natychmiast po wypełnieniu, a więc dość często).       

Jaka jest pogoda?

Łatwiej uczyć dziecko siusiania do nocnika o letniej porze. Bo gdy jest ciepło, możesz pozwolić dziecku na bieganie po domu w samej koszulce, bez pieluchy. Na początku nauki dziecko często nie będzie zdążać na nocnik. Latem zmoczy tylko majteczki, zimą – całą stertę ubrań (a to przysporzy prania, poza tym z mokrym kompresem na pupie w zimne dni znacznie łatwiej o przeziębienie dziecka).

Czy dziecko lubi naśladować dorosłych?

Dwulatek zazwyczaj chętnie robi dorosłe rzeczy, a jeśli jeszcze podkreślisz, że tylko duże dzieci robią siusiu do nocnika, to sukces jest blisko.

Jeśli na większość pytań udzieliłaś podobnych do naszych odpowiedzi, to znak, że czas na nocnik!

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

LM
LM | 2016-11-22 19:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przypadki są różne, syn koleżanki był sadzany na nocnik od 9 miesiąca życia i w wieku 14 miesięcy korzystał juz z toalety. Ale w moim otoczeniu dużo częściej było tak ze dzieci wysadzane przed 1 rokiem życia po 1-2 miesiącach zrażały się do nocnika i w efekcie dużo później zaczynały sygnalizowane swoje potrzeby. Prawda jest taka że każdy rodzic po zachowaniu swojego dziecka powinien wybrać odpowiedni moment i przede wszystkim nie robić niczego na siłę :)

Odpowiedz

AGA
AGA | 2014-10-14 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

również się nie zgadzam - moja Córka ma 8 mies - od 3 tyg wysadzam na nocnik, bo od miesiąca siada. No i 80% kup jest w nocniku no i nauczyła się już robić siku do nocnika. Nie mówię, że tylko, ale często zaraz po tym jak siada na nocnik - robi siku. Łatwiej wyrobić nawyk, oswoić z nocnikiem, a jak już dziecko zacznie kontrolować zwieracze - dla niego nocnik będzie czymś naturalnym. Aha - i od baaardzo dawna umiem rozpoznać, że akurat córka robi siku czy kupkę. I jestem przekonana że i Ona o tym wie, a nie że dopiero po drugim roku życia

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Braun
Braun | AGA | 2017-04-25 00:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

... Matka Polka. Dziecko kontroluje zwieracze między 18-24 miesiącem zycia. Sadzanie dziecka na nocnik w 8 msc jest delikatnie mówiąc śmialym posunieciem.... Naucz najpierw dziecka chodzić a później myśl o odstawieniu pieluchy.

Odpowiedz

Marta
Marta | Braun | 2017-08-19 22:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja swoje dziecko zaczęłam sadzać nad nockiem na początku piątego miesiąca. Zmotywowało mnie do tego mycie obsranego po pachy bobasa. Syn wolał robić kupę na nocnik niż w pieluchę, sygnalizował swoje potrzeby poirytowaniem i nawet jak byliśmy u znajomych (nie mieli nocnika), to musiałam wysadzić go nad muszlą, bo już nie mógł wytrzymać, a w pieluchę nie chciał. Myślę że po prostu było mu tak wygodniej. Spróbujcie sami zrobić kupę siedząc na krześle. Nie uda Wam się, chyba że za kilkadziesiąt lat.

Odpowiedz

ania
ania | 2014-02-25 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka tez załatwia Sie w nocnik od 8 miesiaca dzisiaj ma poltora roku I woła ze chce siusiu czy kupke I jeszcze disambiguate ze Nie zrobi kupki w pampersa bo jej Nie wygodnie jeszcze tak na zawsze Sie Nie pożegnalismy z pampersami ale juz coraz lepiej nam to wychodzi

Odpowiedz

Marta
Marta | 2014-02-18 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

również nie zgadzam sie z tym artykułem. Moje dziecko robi siusiu i kupę do nocnika od kiedy skończyło 8 miesięcy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Weronika116
Weronika116 | Marta | 2014-02-25 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

8 miesięcy ??? To chyba jakiś absurd .... 8 miesięczne dziecko dopiero co zaczyna samodzielnie siedzie a co dopiero dawać znać o swoich potrzebach ....

Odpowiedz

Alina
Alina | 2014-02-18 10:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja również nie zgadzam się z tym artykułem. Pracuję w żłobku i widzę jak zachowują się dzieci przyzwyczajone do pieluchy, które rodzice w wieku półtora roku lub dwóch lat próbują nauczyć sikania do nocnika- dramat. Część dzieci nie ma oczywiście problemów, ale spora grupa uczy się bardzo ciężko i z wieloma problemami, np. wstrzymanie wypróżniania. Rodzice czekali bo dziecko jest jeszcze za małe, nie sygnalizuje i (klasyka - o której w artykule też czytamy) lepiej zaczekać do lata. Moje dziecko wysadzałam na nocnik, na krótką chwilę przy każdym przebieraniu pieluszki od momentu gdy zaczęło samodzielnie siedzieć. Dla mojego syna było to zupełnie naturalne. Gdy skończył 7 miesięcy przestał robić kupki w pieluchę. Wypróżniał się wygodnie do nocniczka zawsze przy pierwszym porannym przebieraniu. Czekamy teraz aż zacznie kontrolować dobrze zwieracze i chcemy rezygnować z pieluszek. Dziecko nie było namawiane, zmuszane ani kuszone nagrodami za siku na nocnik. Nocnik stoi obok toalety odkąd syn pamięta i korzysta z niego tak samo naturalnie jak z łóżeczka.
Jednak grunt no konsekwencja rodziców. Jak napisała Claudia jak rodzice nie będą wytrwali to nie przyjdź to tak łatwo.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja
Ja | Alina | 2017-02-07 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

8 miesieczne dziecko na nocniku to chore,to jest tresura bardziej a nie ze dziecko rozumie ...to nauczcie moze do pracy je chodzic...

Odpowiedz

Claudia
Claudia | 2014-02-14 12:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zgadzam się z tym artykułem. Ja i większość osób wychowywanych na pieluchach tetrowych "komunikowało swoje potrzeby załatwiania" już od roku. A nawet wcześniej. To tylko wola rodziców i wytrwałość, której wygodniccy w dzisiejszych czasach pampersomaniacy zwyczajnie nie mają. A dzieci przyzwyczajają się do dobrego i jak mają sucho to też nie interesuje ich robienie na nocnik, jak można w gacie i tak się nie odczuwa dyskomfortu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?