Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Grypa, rotawirus, a może jednak coś innego. Uwaga na norowirusy!

| aktualizacja: 06.12.2013 | 0

Boisz się grypy, źle się czujesz, myślisz, że cię dopadła. Choć mamy sezon zachorowań na grypę, przyczyna choroby może być inna. W Europie rośnie liczba zachorowań na infekcje wywołane przez norowirusy.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Grypa, dziecko chore, rotawirus, norowirus
fot. Fotolia

Jakie objawy wywołują norowirusy? 

Najbardziej charakterystyczne objawy infekcji wywołanej przez norowirusy to ból brzucha, biegunka i wymioty. Ale zachorowanie czasem łatwo można pomylić z grypą, gdy infekcji towarzyszy ból głowy, dreszcze i wysoka gorączka. Od grypy różni ją jednak to, że szybko dochodzi do wyzdrowienia – najczęściej po upływie 3 dni. Czasem jednak skutkiem choroby jest znaczne odwodnienie, które może być groźne szczególnie u małych dzieci.
 

Jak się można zarazić norowirusami?

Do zakażenia norowirusami łatwo dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przedmiotami, na których osiadły zarazki, ale także przez zjedzenie skażonej żywności, np. nie umytych owoców.
 

Jak się chronić?

W prosty sposób, czyli dbając o higienę – myjąc ręce po powrocie do domu, przed przygotowywaniem posiłku, myjąc owoce i warzywa, które zamierzamy zjeść. Norowirusy są wrażliwe na działanie kwasu, zabija je woda z octem, tradycyjny środek używany do czyszczenia, ale także środki czystości z chlorem. Przy ich pomocy można usunąć wirusy, które osiadły na domowych powierzchniach. 

Rotawirusy - 4 objawy zakażenia.
 

Źródło: Goniec Medyczny i PAP
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?