Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe badania: Stres w ciąży może być dobry dla dziecka!

| aktualizacja: 16.05.2016 | 0

Naukowcy odkryli pozytywny wpływ stresu, a nawet depresji na płód. Sprawdź, jaki!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
ciąża, brzuch
fot. fotolia
Nie raz słyszałaś pewnie o szkodliwym działaniu stresu u ciężarnej na nienarodzone dziecka. Dotychczasowe badania wskazywały, że stres i depresja w okresie ciąży zwiększają ryzyko zaburzeń zdrowia psychicznego i fizycznego u dziecka. Tym większym zaskoczeniem jest odkrycie szwajcarskich naukowców. Z badań opublikowanych w "Social Cognitive and Affective Neuroscience" wynika, że stres kobiety w ciąży może uodpornić organizm dziecka. Oznacza to, że u dzieci zestresowanych mam wykształcają się mechanizmy obronne, a co za tym idzie łatwiej radzą sobie w późniejszym życiu z trudnymi i stresującymi sytuacjami.

Jak to możliwe?

Przebadano 100 kobiet oraz ich dzieci. Ciężarne wypełniały ankiety dotyczące stresujących wydarzeń oraz ich stanu zdrowia psychicznego. Badano także poziom hormonów stresu w ślinie matek oraz w krwi pępowinowej.
Naukowcy z Uniwersytetu Bazylejskiego zaobserwowali, że podniesiony poziom hormonów stresu (jak również objawy depresji) u ciężarnych były związane ze zmianami epigenetycznymi u noworodków. Zmiany te dotyczyły genu receptora oksytocyny. To on odgrywa istotną rolę w procesach adaptacji do trudnych warunków. U dzieci kobiet, u których występował podniesiony poziom hormonów stresu i/lub objawy depresji, w momencie narodzin zauważono zmniejszoną metylację genu receptora oksytocyny, przez co gen ów ulegał szybszej aktywacji, co z kolei wpływa na zwiększenie odporności na stres

Uwaga! "Wnioski wyciągnięto z analizy przeprowadzonej na bardzo wczesnym etapie życia dzieci. Jedynie przyszłe badania mogą pomóc ustalić, czy zaistniałe zmiany epigenetyczne będą miały długoterminowy wpływ" - oświadczają naukowcy. 

Zobacz też:
Źródło: PAP
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?