Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Są nowe sposoby leczenia alergii u dziecka!

| aktualizacja: 25.11.2016 | 14

Coraz częściej dzieci mają alergię. To cena, jaką płacimy za wygodę życia. Ale dzięki postępowi medycyny pojawiają się nowe metody leczenia alergii u dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
Nie ma jednego leku, który jest w stanie wyleczyć alergię. Jednak są coraz lepsze sposoby jej leczenia, a leki są coraz bezpieczniejsze, lepsze i skuteczniejsze.

Podstawa leczenia: unikanie alergenów

Unikanie alergenów to wciąż podstawa leczenia alergii. Jeśli dziecko ma uczulenie na mleko, jajka, cytrusy, czekoladę czy produkty z glutenem, nie może ich jeść nawet w najmniejszej ilości. Warto pamiętać, że mogą one być „ukryte” tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Np. mleko znajduje się w pieczywie, ciastkach, a gluten – w parówkach, pasztetach.
Trzeba dokładnie czytać etykiety produktów i zwracać uwagę na to, co podaje się dziecku.
Niemożliwe jest natomiast całkowite uniknięcie pyłków roślin i roztoczy kurzu domowego. Najlepiej jest nie wychodzić z dzieckiem w słoneczne dni, gdy pylą pyłki, i przystosować dom tak, by nie było w nim siedlisk kurzu.
Jeśli dziecko ma alergię na pyłki, musisz znać kalendarz pylenia roślin.
Pojawia się coraz więcej nowoczesnych sprzętów i preparatów, które są pomocne, jeśli dziecko ma uczulenie na roztocza i pyłki. To oczyszczacze powietrza (pomagają pozbyć się pyłków i roztoczy z domu), odkurzacze z filtrem wodnym lub HEPA (eliminują roztocza z dywanów, łóżek), specjalne materace dla alergików, jak również preparaty roztoczobójcze w spreju.

Przeciwciała: tajna broń w leczeniu alergii

Od niedawna lekarze próbują leczyć szczególnie trudne przypadki alergii poprzez podawanie przeciwciał anty-IgE. Mechanizm działania tego typu leków jest prosty. Wiemy, że w odpowiedzi na pojawienie się alergenu system immunologiczny alergika produkuje dużo przeciwciał klasy IgE. Skoro tak, to wystarczy podać przeciwciała skierowane przeciw tym przeciwciałom, by zmniejszyć reakcje uczuleniowe!
Jednak ten sposób leczenia stosuje się tylko u osób, u których inne, tradycyjne metody leczenia alergii nie przynoszą efektu. Dlaczego nie u wszystkich?
  1. Jak na razie to bardzo droga metoda.
  2. Leczenie jest uciążliwe, przeciwciała podaje się w zastrzykach.
Być może jednak w przyszłości tego typu metody będą bardziej powszechne. Wiele lekarstw na alergię, które były dostępne kilka lat temu, zostało całkiem niedawno udoskonalonych. Dzięki temu są bardziej skuteczne i bezpieczne.

Leki przeciwhistaminowe

Histamina to substancja, którą układ odpornościowy produkuje wówczas, kiedy czuje, że atakują go zarazki. Organizm alergika popełnia błąd i wydziela histaminę także wtedy, gdy zetknie się nie z chorobotwórczym drobnoustrojem, który mu zagraża, tylko np. z pyłkiem trawy, sierścią kota lub białkiem mleka. W efekcie pojawia się katar, kaszel, skóra i oczy zaczynają malca mocno swędzieć. Zupełnie tak jakby dziecko było chore.
Leki antyhistaminowe hamują wydzielanie tej substancji, dlatego są bardzo ważne w leczeniu objawów alergii. Dzięki nim uczulone dziecko, które zetknie się z alergenem, nie ma niepożądanych objawów. Alergik musi jednak używać tych lekarstw często, dlatego ważne jest, by nie miały one skutków ubocznych.
Leki antyhistaminowe tzw. pierwszej generacji (np. Diphergan) są skuteczne, szybko zmniejszają reakcję alergiczną i świąd, niestety oddziałują również na ośrodkowy układ nerwowy. Czasem powodują więc senność, kłopoty z koncentracją lub – odwrotnie – pobudzenie. Ich wad nie mają już nowsze leki antyhistaminowe tzw. drugiej generacji, takie jak loratadyna, cetyryzyna. Jednak u blisko 10 proc. osób również te środki mogą powodować reakcję ośrodkowego układu nerwowego. Najnowocześniejsze leki z tej grupy, jak np. „poprawiona” loratadyna (Aerius) i cetyryzyna (Xyzal), nie oddziałują w ogóle na układ nerwowy – nie powodują ani senności, ani kłopotów z koncentracją. Dziecko może je więc brać naprawdę długo.

Leczenie alergii skórnej

Atopowe zapalenie skóry najczęściej mają niemowlęta, ale zdarza się ono także u starszych dzieci, a nawet u dorosłych. Problemy są zwykle spowodowane alergią pokarmową (najczęściej na białko mleka krowiego, jajka, orzechy, czekoladę, ryby, gluten). Najnowsze badania wskazują jednak, że przyczyną atopowego zapalenia skóry mogą być też roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki traw, alergeny zwierzęce, a także np. spanie na kokosowym materacyku.
Nowoczesne leczenie AZS.
  • Do mycia i kąpania malca nie używaj zwykłych mydeł i szamponów (nawet dziecięcych), gdyż wysuszają one skórę, przez co staje się ona bardziej wrażliwa, a także skłonna do podrażnień. Stosuj tylko specjalne kosmetyki, tzw. emolienty (kupisz je w aptece), które jednocześnie nawilżają oraz natłuszczają skórę. Obecnie są dostępne całe serie kosmetyków dla alergików: mydełka, płyny do kąpieli, olejki, szampony, lotiony, kremy.
  • Co najmniej trzy razy dziennie całe ciało dziecka smaruj tego typu specjalnymi kremami. Nie żałuj kosmetyku: może to zapobiec zmianom na skórze

Sposoby leczenia astmy u dziecka

Typowe objawy astmy to kaszel (pojawiający się również wówczas, gdy dziecko nie ma żadnej infekcji), uczucie duszności. Dziecko ze stwierdzoną astmą musi brać leki zalecone przez lekarza. Zwykle są to środki przeciwzapalne (często sterydowe), czasem także rozkurczające oskrzela. Chociaż na razie nie można całkiem wyleczyć objawów astmy, udaje się je jednak zminimalizować.
Nowoczesne leczenie. Nowe leki są coraz bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Obecnie już bardzo rzadko, tylko w ciężkich przypadkach astmy, podaje się sterydy doustne. Dziecko dostaje je raczej w formie wziewnej, dzięki czemu są one dużo bezpieczniejsze.  W leczeniu stosuje się też tzw. leki
leukotrienowe, np. Singular.

Jak leczyć katar sienny

Zatkany nos, kichanie, cieknąca wydzielina – te objawy alergicznego nieżytu nosa są bardzo męczące. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki, taki katar ma tylko w sezonie pylenia – głównie wiosną i latem. Jeżeli jednak jest to alergia na roztocza kurzu domowego, dziecko może mieć katar nawet przez cały rok.
Nowoczesne leczenie. Gdy dziecko ma silne objawy alergicznego nieżytu nosa, zwykle pomagają donosowe leki sterydowe zapisane przez lekarza. Warto jednak wspomagać się też preparatami zawierającymi np. wodę morską (wypłukują alergeny, więc nieco zmniejszają objawy kataru).

Nowe testy, nowe szczepionki na alergię

Obecnie trwają badania nad nowym rodzajem testów alergicznych. Mają one sprawdzać, na jaki fragment danego alergenu (czyli tzw. epitop) dziecko jest uczulone. Dzięki tego typu testom skuteczniejsze może być w przyszłości odczulanie.
Najskuteczniejszym sposobem wyleczenia alergii jest odczulanie. Odczulanie daje bardzo dobre efekty w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin. Często jest wręcz konieczne w przypadku uczulenia na jad owadów: osy i pszczoły.
Jeszcze kilka lat temu były dostępne tylko szczepionki w zastrzykach. Dziś dzieci uczulone na roztocza kurzu domowego i pyłki roślin, mogą stosować też szczepionki podjęzykowe.

Czytaj też: Prof. Maciej Kaczmarski zdradza, jak rozpoznać, czy dziecko ma alergię pokarmową

Konsultacja: dr n. med. Irena Wojciechowska, pediatra alergolog, Warszawskie Centrum Alergologii
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (14)
avatar

Ukari
Ukari | 2017-10-11 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

polecam strone odetchnijspokojnie.pl na ktorej sa podane sposoby na przetrwanie alergii ;) bardzo fajna strona ;)

Odpowiedz

shira
shira | 2017-08-11 13:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na alergie pokarmowa syna ktora powoduje czesto zaparcia i wzdecia stosuje dicopeg junior a na alergie na owady jedynie wapno bo nic innego brac nie moze (ja zreszta tez nie)

Odpowiedz

sylwestra
sylwestra | 2017-08-11 12:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko jest duzym alergikiem po mnie i podobnie jak ja ma alergie na leki odczulajace.. jedyne co nam pomaga to wapno, zadne inne tabletki.. a na alergie pokarmkowa ktora czesto powoduje zaparcia i wzdecia daje mu dicopeg junior i tarte jablko albo kompot z suszonych fig i sliwek, to jedyne metody ratunku.... a najgorsze sa owoady.. nie wiecie jakie uciazliwe jest miec alergie na komary :(

Odpowiedz

mamusia
mamusia | 2017-08-11 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mnie w domu alergików sprawdza się Allertec

Odpowiedz

Celina
Celina | 2017-05-18 09:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wahałam się między kilkoma inhalatorami ale że musiałam wybrać jeden to padło na Sanity i ich model Alergia STOP. Polska firma, chyba to mnie najbardziej skusiło. Poza tym, parametry całkiem okej, inhalacja nie zajmuje tutaj dużo czasu, co jest ważne szczególnie jak moi synowi się zaziębią i potrzeba im lek podać. Oni to są mało cierpliwi i kilku minut nie potrafią w spokoju wysiedzieć.

Odpowiedz

dariss
dariss | 2017-04-27 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam się w domu sprawdza aparat Alergia Stop. Jest dość wszechstronny bo równie dobrze jak dorośli mogą z niego dzieci korzystać bez żadnej straty dla siebie. Niestety w wielu modelach jest tak, że są one głównie pod dorosłych robione – za głośne itp. Tutaj jest w porządku, cichy kompresor, poręczne i bezpieczne akcesoria itp.

Odpowiedz

zersss
zersss | 2017-01-26 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Różne są półki cenowe przy inhalatorach. Ja szukałem czegoś tańszego, ale atestowanego i znalazłem Alergia Stop. Póki co jest nawet lepiej niż myślałem. Cichy, wydajny aparat, łatwy w ustawieniu bo mało miejsca zajmuje. Nie mam zażaleń do producenta. Ewentualnie mogliby trochę nad designem popracować na przyszłość.

Odpowiedz

Hbn
Hbn | 2016-07-17 08:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W kwestii leku Xyzal polecam autorowi artykułu przeczytać ulotkę leku. Możliwe działania niepożądane występujące często: zmęczenie i senność. Niestety sprawdzone w praktyce.

Odpowiedz

Alka
Alka | 2016-04-13 21:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Alergia jest od grzybicy a grzybica od antybiotykow prosze przeczytac jakie choroby sa od grzybicy wszystkie nawet raki i alergie tez

Odpowiedz

jagna33
jagna33 | 2016-03-10 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto sobie poczytać o ozonatorach na stronie ozoneo.pl. Dobry poradnik mają na głównej, poza tym można się też skonsultować z obsługą podczas wyboru. Mi fajnie doradzili jak szukałem urządzenia do budynku firmy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?