Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Bezpieczna ciąża: Polska pierwsza wprowadza nowe standardy

| aktualizacja: 13.04.2016 | 2

Wszyscy pamiętamy śmierć nienarodzonych bliźniąt we Włocławku, tragedię olimpijczyka Bartłomieja Bonka, gdy jedna z jego córek bliźniaczek urodziła się w ciężkim niedotlenieniu, bo lekarze zwlekali z cesarskim cięciem. Po to, by zapobiegać takim tragediom, wchodzą standardy w ciąży powikłanej. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym będą obowiązywać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Badania w ciąży
fot. Fotolia
Co pewien czas pojawiają się przypadki opisywane w mediach, kiedy to błędy lekarskie, nieprawidłowe postępowanie  szpitala w stosunku do kobiety w ciąży doprowadza nawet do śmierci dziecka. Tak stało w przypadku nienarodzonych bliźniąt z Włocławka czy tragedii, która dotknęła olimpijczyka Bartłomieja Bonka, kiedy jedna z jego córek urodziła się w ciężkim niedotlenieniu. Po to, by takich przypadków unikać, już od czerwca 2016 r. będą obowiązywać standardy opieki w ciąży niefizjologicznej. Polska jest pierwszym krajem na świecie, który takie standardy wprowadza prawnie.

Co to jest ciąża niefizjologiczna

- Ciąża niefizjologiczna, czyli powikłana, to każde odstępstwo od fizjologii, czyli od ciąży przebiegającej prawidłowo, bezproblemowo. Możemy mieć do czynienia z powikłaniami o bardzo różnym nasileniu: od błahostek do stanów zagrażających zdrowiu i życiu matki lub dziecka - wyjaśnia prof. Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Termin "ciąża niefizjologiczna" odnosi się np. do ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym, jak również do ciąży bliźniaczej.
Na ok. 370 tys. porodów rocznie w Polsce kilkanaście procent porodów odbywa się po tzw. ciąży niefizjologicznej.

Czego dotyczą nowe standardy

Nowe standardy dotyczą postępowania w 5 sytuacjach trudnych, związanych z ciążą niefizjologiczną i porodem, które sprawiają najwięcej problemów lekarzom. W każdej sytuacji zostało dokładnie opisane, w jak sposób powinien postępować ginekolog lub położnik:
  1. Zagrożenie porodem przedwczesnym. W Polsce ok. 6-8 proc. wszystkich porodów to porody przedwczesne, jednak odpowiadają one aż za ok. 80 proc. niepowodzeń w ciąży. Standardy opisują, w jaki sposób zminimalizować ryzyko związane z porodem przedwczesnym - dla kobiety i dziecka.
  2. Ciąża bliźniacza. Ciąż bliźniaczych jest coraz więcej. W wyniku zdecydowanej większości z nich przychodzą na świat zdrowe dzieci, jednak nie zawsze tak się dzieje. Wczesne wykrycie podczas USG (w pierwszym trymestrze) ciąży bliźniaczej i pozwala na objęcie kobiety w ciąży lepszą opieką. Standardy mówią, jak powinna wyglądać opieka nad kobietami w ciąży bliźniaczej: gdzie powinny rodzić, jak powinien wyglądać poród.
  3. Nadciśnienie tętnicze w ciąży. To jedno z najczęstszych powikłań ciąży, zagraża zarówno kobiecie w ciąży, jak dziecku. W standardach podkreśla się, że lepiej wcześniej zapobiegać zapobiegać wysokiemu ciśnieniu niż leczyć powikłania. W standardach są zawarte zalecenia dotyczące postępowania w przypadku nadciśnienia.
  4. Krwotok okołoporodowy. To wciąż najczęstsza przyczyna śmierci kobiet podczas porodu. Grozi też utratą płodności. W standardach jest opisane postępowanie farmakologiczne i zabiegowe, które z jednej strony może ocalić życie matki, a z drugiej strony ocalić jej płodność.
  5. Zagrożenie niedotlenieniem wewnątrzmacicznym dziecka. W standardach są opisane zasady monitorowania dziecka w okresie okołoporodowym.
Nowe standardy dotyczą też postępowania w przypadku ciąży zakończonej niepowodzeniem, np. z powodu śmierci wewnątrzmacicznej dziecka lub wad rozwojowych. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie kobiecie wsparcia psychologicznego oraz o to, by nie leżała na sali razem z matkami, które szczęśliwie urodziły.
Szpital będzie miał obowiązek zapewnić kobiecie miejsce, gdzie będzie mogła godnie przeżywać swoją tragedię.

Nowe standardy to minimum

Nowe standardy mają obowiązywać od 2 czerwca 2016 r. Będą one wydane w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, dlatego staną się obowiązującym prawem, na które każda kobieta w ciąży będzie mogła się powołać. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym będą one obowiązywać w formie prawnej.
Są one pewnym minimum, który każdy ginekolog i każdy szpital musi zapewnić kobiecie w ciąży niefizjologicznej. Kobiety i ich rodziny będą mogły sprawdzić, czy wszystkie elementy opisane w standardach zostały dopełnione.

Czytaj też: Jak to się dzieje, że matka, która poroniła, często leży w szpitalu na jednej sali ze szczęśliwymi matkami zdrowych dzieci
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ola
Ola | 2016-11-13 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To znaczy ,ze Polska w koncu dobije do reszty krajow cywilizowanych a nie ,ze bedzie pierwsza....Taka opieka bylam objeta od polowy ciazy z pierwsza corka i od poczatku drugiej ciazy,w tym badania prenatalne obowiazkowe dla ciezarnych po 30,ale to na Islandii....Jak dlugo jeszcze Polska bedzie w ogonie jesli chodzi o opieke nad ciezarnymi i porody?????!!!!!

Odpowiedz

mama
mama | 2016-02-23 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy to cos da nic...jak sie do lekarza dobrego prywatnie nie idzie....do dzis dziekuje Bogu ze moja mam byla w szpitalu i zrobila raban o mnie...za20minut bylo cx corka owinieta pepowina jako wczesniak ...zyje jest zdrowa.Za 15minut mogla byc martwa lub chora do konca zycia...ale jak mowili lekarze na obchodzie to male skurcze podamy kroplowke i za 3dni do domu nawet na usg nic nie widzieli.....dzis druga ciaza to koszmar ciagle ro pamietam.

ponox

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?