Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczą wszystkich ciężarnych!

| aktualizacja: 08.11.2016 | 1

Światowa Organizacja Zdrowia WHO aż dwukrotnie zwiększa liczbę zalecanych wizyt kontrolnych w czasie ciąży. Sprawdź, jak często powinnaś się badać!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
WHO zmienia zalecenia dotyczące opieki prenatalnej
fot. Fotolia
Światowa Organizacja Zdrowia WHO wydała nowe zalecenia dotyczące kobiet w ciąży i opieki prenatalnej. Według danych WHO, w zeszłym roku 303 tys. kobiet zmarło z powodu powikłań związanych z ciążą, 2,7 mln dzieci zmarło w ciągu pierwszych 28 dni życia, 2,6 mln dzieci urodziło się martwych lub zostało poronionych.

2 razy więcej wizyt kontrolnych

Najważniejsza zmiana dotyczy ilości zalecanych wizyt u lekarza prowadzącego. Do tej pory WHO zalecało 4 wizyty, obecnie jest to 8 wizyt. Wizyty powinny się odbywać w 12., 20., 26., 30., 34., 36., 38. i 40. tygodniu ciąży. Dla Polek taka częstotliwość badań nie jest nowością. Obecnie większość przyszłych mam konsultuje się z lekarzem co najmniej 8-10 razy w czasie trwania ciąży. Niestety, na świecie zaledwie 65% kobiet w ciąży chodzi na wizyty kontrolne częściej niż 4 razy. Nowe zalecenia mają zwiększyć liczbę wykonywanych badań.

"Częstsze wizyty u lekarza prowadzącego i lepsze relacje pomiędzy nim a kobietą w ciąży pozwolą na skuteczniejsze wprowadzanie w życie różnych środków zapobiegawczych, zmniejszenie powikłań i wcześniejsze wykrywanie zagrożeń dla matki i płodu. Opieka prenatalna dla kobiet, które będą matkami po raz pierwszy, jest kluczowa. To określi ich stosunek do opieki medycznej w przyszłości" – mówi przedstawiciel WHO, Anthony Costello.

Jakie są podstawowe zalecenia WHO dla ciężarnych?

  • Co najmniej 8 wizyt u lekarza prowadzącego, żeby zminimalizować ryzyko powikłań.
  • Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.
  • Dzienne zażywanie od 30 mg do 60 mg żelaza i 400 µg (0,4 mg) kwasu foliowego w celu uniknięcia niedoborów.
  • Zrezygnowanie ze wszelkich używek, w tym papierosów i alkoholu.
  • Szczepienie przeciwko tężcowi.
  • Badanie USG przed 24. tygodniem ciąży.
Wszystkie zalecenia WHO możecie znaleźć tutaj.

Myślicie, że nowe zalecenia WHO mogą zmienić obecną sytuację kobiet w ciąży?

Czytaj także: Nowa piramida żywienia WHO. Są zmiany!

źródło: thebump.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

KK
KK | 2016-11-09 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podczas całej ciąży bywałam u lekarza bardzo często, raz w miesiącu z wynikami, w międzyczasie jeszcze z wysypkami na skórze. Do mojej ginekolog nie musiałam się wcześniej rejestrować, poprostu kiedy trzeba było to przychodziłam i siadałam w poczekalni. Oprócz tego 2 razy byłam prywatnie u innego ginekologa i raz prywatnie u radiologa. Łącznie to napewno nie było 8 wizyt, ale ponad 12.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?