Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego zmieniono zalecenia żywienia niemowląt?

| aktualizacja: 28.05.2014 | 10

Dlaczego truskawki możesz podać już w 1. roku życia dziecka, jogurt nawet w 7. miesiącu i czemu nie trzeba oddzialać białka od żółtka: nowe zalecenia żywienia niemowląt tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka, jeden z twórców nowych zaleceń.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
Dieta niemowlęcia
fot. Fotolia
W maju 2014 r. eksperci zmienili zalecenia żywienia niemowląt karmionych piersią i mlekiem modyfikowanym. Skąd zmiany i jak zdrowo karmić niemowlę - pytamy prof. Piotra Sochę z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka.

Dlaczego zalecenia karmienia niemowląt zostały zmienione?

Z zasady wytyczne muszą być aktualizowane co 3-5 lat. Nowe zalecenia dużo szerzej traktują problematykę żywienia, bierze się pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale też posiadane przez niego umiejętności. Zwracamy też uwagę na to, by posiłki dziecka, które ma rozszerzaną dietę, miały odpowiednią konsystencję (najpierw miksowane, potem w coraz większych cząstkach). Zwracamy uwagę na rolę warzyw w diecie dziecka, na to, żeby woda była podstawowym napojem zaspokajającym pragnienie. Mówimy też rodzicom, że ważne jest ograniczenie takich produktów, jak cukier i sól.

Rodzice często pytają: jak dużo powinno jeść niemowlę?

Wszystko zależy od jego apetytu. Dziecko, podobnie jak dorosły, na jeden posiłek zje więcej, na inny – mniej. Dlatego zwracamy uwagę na zasadę: rodzic decyduje, co dziecko je, ale dziecko decyduje – ile zjada.

Co najpierw wprowadzać do diety: jabłko, gruszkę, banana, kaszę?

Moim zdaniem z wprowadzeniem owoców nie ma problemu, gdyż są słodkie i dzieci chętnie je jedzą. Większym problemem jest wprowadzanie warzyw.  Warzywa są gorzej akceptowane, a to niskie spożycie warzyw jest problemem żywienia w późniejszym wieku.

Marchew, pietruszka, kalafior, zielony groszek: kolejność wprowadzania warzyw do diety ma znaczenie?

Nie. Ważne jest to, żeby wprowadzać do diety warzywa pojedynczo, bo wtedy łatwiej rozpoznać, czy dziecko dobrze je toleruje i nie ma na nie alergii. Ważne jest też, by ponawiać próby podawania warzyw, jeśli dziecko nie chce ich jeść. Nie można od razu rezygnować. Przyzwyczajenie dziecka do nowego smaku często wymaga wielokrotnego podawania danego produktu, który początkowo nie musi być przez dziecko akceptowalny.
Czytaj też: 5 objawów alergii u niemowlęcia

Dużą zmianą jest też wprowadzanie od razu całego jajka. Skąd ta zmiana?

W żadnych światowych rekomendacjach żywienia niemowląt nie mówi się o podawaniu najpierw samego żółtka, tylko od razu całego jajka. Przejrzeliśmy wszelkie dowody naukowe i inne wytyczne. Żadne z nich nie świadczy o tym, żeby w polskiej populacji musiały być rekomendowane jakieś szczególne sposoby odżywiania. Zmieniliśmy tak nasze zalecenia, by nie odbiegały od europejskich czy światowych.

Czyli od razu podawać niemowlęciu całe jajko: 3–4 razy w tygodniu, do zupy?

Tak, 3-4 razy w tygodniu, niekoniecznie do zupy. Można zacząć już w 5. miesiącu (jeśli dziecko pije mleko modyfikowane) lub w 7. miesiącu, gdy dziecko jest karmione piersią.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

wiosna
wiosna | 2015-05-04 17:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

groszek z puszki? jak dajecie dziewczyny?

Odpowiedz

Zuza
Zuza | 2014-10-17 23:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żółtko rzadko alergizuje, raczej białko.

Odpowiedz

Moni
Moni | 2014-08-23 14:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skoro nowe produkty należy wprowadzać pojedynczo aby w razie objawów alergii wiedzieć , że to właśnie ten produkt alergizuje to dlaczego mam wprowadzać całe jajko - jeśli pojawią się objawy alergii to skąd będę wiedziała czy to z powodu żółtka czy białka?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jkm
jkm | Moni | 2014-08-27 23:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zarówno w żółtku, jak i w białku jaja alergizuje ten sam alergen

Odpowiedz

Małgorzata
Małgorzata | 2014-08-18 11:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Babyonline.. macie błąd w schemacie dla dzieci karmionych butelką. proszę zerknąć na miesiące.. Żaden ekspert nie zaleca rozszerzania diety po 3 miesiącu!
Na dodatek mam wrażenie że interpretacja zaleceń jest dosyć dowolna.. W oryginale nie ma w ogóle podziału na schematy dla dzieci na mleku modyfikowanym i karmionych piersią.I to jest nowość! Napisane jest bardzo wyraźnie w zaleceniach, że celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią do końca 6 miesiąca życia dziecka i kontynuacja karmienia piersią przynajmniej do końca 1 roku życia. To jest największa nowość w zaleceniach, bo chociaż WHO i AAP już od dawna o tym mówią, w Polsce takich informacji nikt nie podawał w zaleceniach dla profesjonalistów..
Rozszerzanie diety powinno się zacząć więc po 6 miesiącu a wcześniej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to wyraźnie opisane w artykule w Standardach Medycznych Pediatrii. I nie ma nigdzie w tym artykule napisanego, że dla dzieci na mleku modyfikowanym powinno się to rozszerzanie diety zacząć wcześniej.
Jako jedni z pierwszych zamieściliście artykuł o nowych zaleceniach i już w kilku miejscach powielone są zalecenia opisane przez Was, niestety nie odzwierciedlające oryginalnych zaleceń opisanych w Standardach Medycznych.
Może warto było by zweryfikować raz jeszcze schematy i szczegóły zaleceń?
Pozdrawiam

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Autorka
Autorka | Małgorzata | 2014-09-01 11:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Małgorzato, proszę zajrzeć do Standardów Medycznych. Zaleca się rozszerzanie diety (w schemacie) po 4. miesiącu życia.
Schemat rzeczywiście jest jeden, my publikujemy dwa, osobno dla rodziców dzieci karmionych butelką, osobno - karmionych piersią - po to, by ułatwić rodzicom korzystanie ze schematu. I po to, by promować karmienie piersią do końca 6 miesiąca życia. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ala
Ala | 2014-06-10 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kurcze, dokładnie postępuję wg. tego schematu. Właśnie zaczynam małemu wprowadzać po marchewce i jabłku - kalafiora, zielony groszek i śliwkę :) Mały marchewkę bardzo lubi więc mam nadzieję, że groszek równiez. Juśka, ja tez mam aplikację mobilną bobovity. I co sądzisz? Ja jestem bardzo zadowolona.

Odpowiedz

Agata
Agata | 2014-06-05 14:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

schemat sobie,dzieci sobie.Mój 9 letni syn nie tknie owoca czy warzywa ,zje je natomiast w zupie i wypije każdy sok.17 miesięczna córka zje każde warzywo i owoc,pod każdą postacią,nie tknie mleka,poza moim,czasem skubnie serka lub jogurtu.Syn nie miał z tym problemu.Oboje są zdrowi i mają się dobrze,tfu tfu tfu ;)

Odpowiedz

juśka
juśka | 2014-06-03 15:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Schemat zawsze się przyda, dodam do poradnika Bobovity i ich aplikacji na telefon - będę miała kolejną pomoc w rozszerzaniu diety :) Ale nie ma co tak rygorystycznie trzymać się wskazówek, przecież każdy dzieciaczek jest inny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

antybobo
antybobo | juśka | 2017-08-09 00:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bobovitovi naganiacze działają...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?