Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co potrafi noworodek

| aktualizacja: 21.11.2013 | 3

Noworodek już kilka godzin po narodzinach jest w stanie mocno zacisnąć łapkę na twoim palcu, potrafi przebierać nogami.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
noworodek
Układ nerwowy noworodka jest tak przygotowany do pracy poza łonem matki, że najpierw działa odruchowo, a z czasem pozwala, by to dziecko świadomie mogło decydować, co chce robić, a czego nie. Badanie neurologiczne jego reakcji odruchowych jest więc bardzo ważne. Pojawianie się i zanikanie określonych odruchów w odpowiednim czasie sygnalizuje, że twój szkrab rozwija się prawidłowo, a jego mózg pomału zaczyna mieć pełną kontrolę nad ciałem. Wkrótce każdy ruch, gest i uśmiech twojego dzidziusia będzie świadomym działaniem.

Noworodek kroczy po podłożu
Pozwala mu na to odruch chodu automatycznego. Gdy lekarz przytrzyma dziecko tak, by jego stópki dotykały twardego podłoża, podniesie ono najpierw jedną nóżkę i wysunie ją przed siebie, potem drugą. Jakby próbowało chodzić! A gdy maluszka się poprowadzi (podtrzymując pod pachami), zacznie „maszerować”. Sama nie przeprowadzaj takiego doświadczenia (możesz uszkodzić maluszkowi kręgosłup!). Odruch automatycznego chodzenia najczęściej pojawia się około czwartej doby życia i nie ma nic wspólnego z właściwym chodzeniem.
Zanika wcześnie, bo w czwartym, szóstym tygodniu życia, a najpóźniej w czwartym miesiącu.

Noworodek boi się
Jeśli klaśniesz, coś stuknie o podłogę, zadzwoni dzwonek do drzwi albo z zaskoczenia podniesiesz maluszka do góry, ten energicznie odrzuci i wyprostuje rączki, a po kilku sekundach skuli się, przywiedzie do tułowia rączki, jakby chciał się objąć. Taka reakcja jest całkowicie normalna – to odruch obejmowania. Po porodzie szkrab może reagować tak nawet na hałasy słyszane przez sen!
Zanika około szóstego miesiąca życia dziecka. Jeśli nie, może to świadczyć o pewnych problemach neurologicznych.

Noworodek ma odruch ssania
Dzięki niemu noworodek zaspokaja głód i uspokaja się. Ten odruch wykształca się już w życiu płodowym (ok. 34. tygodnia ciąży). Bądź przygotowana na to, że przez pierwsze trzy miesiące maluch będzie ssać wszystko, co trafi do jego buzi – nie tylko pierś mamy, ale także smoczek, brzeg kołderki czy palec. Zrobi tak nawet wtedy, gdy nie będzie głodny. Jeśli dziecko ssie bardzo słabo, nieefektywnie, jak najszybciej odwiedź pediatrę.
Zanika około 12. miesiąca, ale już od szóstego maluch ssie świadomie (tylko gdy jest głodny).

Noworodek szuka piersi
Kiedy delikatnie dotkniesz paluszkiem policzka maleństwa (tuż przy kąciku ust), odwróci głowę w stronę twej ręki, otworzy szeroko buzię i wysunie język. Ten odruch – szukania, ryjkowy – pomaga dziecku odszukać brodawkę piersiową podczas karmienia. Maluszek może słabiej zareagować na pocieranie policzka, gdy ma pełny brzuszek.
Zanika stopniowo w trzecim lub czwartym miesiącu życia.

Noworodek zadziera paluch
Na łaskotanie zewnętrznej krawędzi stóp noworodek reaguje zupełnie inaczej niż dorosły. Nie kuli ich, ale raczej rozczapierza paluszki, a paluchy odgina ku górze. Taką reakcję maleństwa nazywa się odruchem Babińskiego. Zwykle ten odruch jest obecny już u noworodków! Jeśli dostrzeżesz go u kilkulatka, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Tylko on może ocenić, czy szkrab rozwija się w dobrym tempie i czy obecność tej reakcji odruchowej powinna cię niepokoić.
Zanika stopniowo między szóstym a 24. miesiącem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Marti323
Marti323 | 2010-01-20 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super artykuł. Godny uwagi. Jestem mamą 4 letniej Arletki a w kwietniu przyjdzie na świat Julitka i przyznam się szczerze że wiele rzeczy jeszcze budzi moje obawy. Mimo że to 2ie dziecko ja czuję się jak bym miała zostać mamą po raz pierwszy.

Odpowiedz

dorota0820
dorota0820 | 2009-09-05 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fajny artykuł dużo informacji

Odpowiedz

monika
monika | 2008-12-30 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Świetny artykuł.Nie miałam pojęcia o wielu sprawach jakie tu są opisane.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?