Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego noworodek drapie się po buzi?

| aktualizacja: 17.01.2016 | 1

Dziecko może samo drapać się po twarzy dlatego, że nie panuje nad ruchami swoich rączek. Aby zapobiec powstawaniu ranek na jego buzi, możesz, np. jeszcze w szpitalu, zakładać mu na dłonie cienkie rękawiczki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
noworodek, drapanie po buzi
fot. fotolia
Moja córeczka Hania, która urodziła się trzy dni temu, mocno podrapała sobie buzię. Nie wiem, jak i kiedy udało jej się to zrobić. Zamierzam obciąć jej paznokcie, ale boję się, że sytuacja może się powtarzać. Dlaczego małe dzieci to robią? Czy swędzi je skóra na twarzy?
Elżbieta Małec z Krosna

W pierwszych dniach po narodzinach może się zdarzyć, że dziecko jest podrapane – kaleczy sobie skórę własnymi paznokietkami, bezwiednie poruszając rączkami przy twarzyczce. To nic złego. Dziecko nie panuje nad ruchami swoich rączek, są one przypadkowe, niezaplanowane.

Można chronić noworodkami przed konsekwencjami takich ruchów, zakładając mu jeszcze w szpitalu, zaraz po narodzinach, cienkie rękawiczki lub chociażby malutkie skarpetki na rączki. Po powrocie do domu, gdy dziecko śpi, warto zabrać się za obcinanie paznokci. Jeśli będą krótkie, maluch nie zrobi sobie krzywdy. Ze względu na ryzyko skaleczenia i zakażenia bakteryjnego lepiej jednak nie obcinać paznokci dziecku w szpitalu.

Czytaj więcej: Obcinanie paznokci u noworodka
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Marcin
Marcin | 2017-06-19 14:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zakładanie rękawiczek u noworodków może skutkować wysokonapięciową postawą i problemami z napięciem mięśniowym. Dziecko poznaje swoje ciało w większości przy pomocy rączek. Założenie rękawiczki to ciągła stymulacja okolic dłoni.
Skórka jest delikatna ale szybko się goi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?