Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

10 powodów, dlaczego noworodek nie chce ssać piersi

| aktualizacja: 20.08.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
noworodek nie chce ssać, karmienie piersią
fot. Fotolia
Noworodek nie chce ssać piersi i nie umiesz go do tego nakłonić? Zobacz jakie mogą być tego przyczyny, a twoje dziecko zacznie jeść i będzie zdrowo rosnąć.

1. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jest zmęczony po porodzie

Może się to zdarzyć, jeśli narodziny były długie lub pojawiły się jakieś komplikacje.
  • Potrzebujesz spokoju i cierpliwości. Połóż noworodka blisko siebie, łagodnie połaskocz w policzek. Gdy otworzy buzię, wkropl mu na języczek odrobinę mleka. Być może zacznie jeść. Jeśli nadal nie chce i zasypia, poczekaj. Po 2–3 godzinach znów spróbuj nakarmić dziecko. Gdy nadal odmawia jedzenia, powiedz o tym lekarzowi.

2. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jeszcze tego nie umie

Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: dziecko nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść.
  • Porozmawiaj z doświadczoną pielęgniarką lub z doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz dziecko do piersi i czy ono prawidłowo ssie. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie ćwiczenia.

3. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy krztusi się mlekiem

Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Dziecko krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze.
  • Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też wybierać takie pozycje do karmienia piersią, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią.

4. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy ulewa mleko

Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową.
  • Staraj się karmić dziecko częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu. Sprawdź, czy prawidłowo przybiera na wadze.
Czy twoje dziecko nie waży za mało? Sprawdź!

5. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy ma kolkę

Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy dziecko boli brzuch, może nie chcieć ssać (choć są dzieci, które uspokajają się przy piersi).
  • Pomasuj dziecko, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania, który go uspokoi. Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć.
Obejrzyj film z podpowiedziami, jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą.

6. Noworodek nie chce ssać piersi, bo zjadłaś coś, co mu nie odpowiada

Do mleka przenika to, co jesz. Dziecko może odmawiać ssania, gdy najesz się czosnku i cebuli czy fasoli.
  • W pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających. Potem, jeśli dziecko nie ma kłopotów z brzuszkiem, wprowadzaj je do swojej diety (w niewielkich ilościach). Pamiętaj, że dieta karmiącej mamy jest bardzo ważna.

7. Noworodek nie chce ssać piersi, bo przyzwyczaił się do smoczka

Jeśli podajesz czasem mleko z butelki, dziecko może zniechęcić się do piersi, ponieważ z butelki pokarm wypływa szybciej.
  • Nie dawaj noworodkowi smoczka uspokajacza. Gdy od czasu do czasu z różnych względów musisz nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem, rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem lub kubeczkiem. Dopiero po pierwszym miesiącu życia możesz podać niemowlęciu najlepszy smoczek.

8. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy go swędzą dziąsła

Tak może być podczas ząbkowania. Dziecko denerwuje się, a nawet odmawia jedzenia.
  • Na kilka minut przed karmieniem posmaruj dziecku dziąsła żelem dla dzieci, którym rosną zęby. Karm dziecko w spokoju, często przystawiaj je do piersi, nawet na krótki czas. Podawaj schłodzone gryzaczki.
Sprawdź 6 sposobów na ząbkowanie bez bólu.

9. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy jest chory

Gdy dziecko boli gardło, ucho lub ma pleśniawki, może odczuwać ból przy przełykaniu. Trudno mu też ssać pierś, gdy ma katar.
  • Skontaktuj się z lekarzem, infekcja bowiem może się rozszerzyć. Nie rezygnuj jednak z karmienia piersią. Twoje mleko pomoże dziecku pokonać chorobę.

10. Noworodek nie chce ssać piersi, kiedy przestaje być noworodkiem

Gdy dziecko ma 3–4 miesiące, coraz bardziej interesuje je otaczający świat. Może przerwać ssanie, gdy usłyszy, że obok dzieje się coś ciekawego.
  • Znajdź spokojne miejsce do karmienia. W otoczeniu dziecka nie powinno być niczego, co by go rozpraszało. Włącz cichą, relaksującą muzykę.
Zobacz także: 5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?