Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

On nie umie ssać piersi!

| aktualizacja: 26.08.2013 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
ssanie piersi
fot. Fotofia
To prawda, że dziecko rodzi się z dobrze rozwiniętym odruchem ssania. Ale mimo to często zdarza się, że noworodek nie umie ssać piersi. są jednak sposoby, by dziecko nauczyć prawidłowego ssania piersi.

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje dziecko nie umie ssać piersi. Dziecko urodzone o czasie ma już rozwinięte odruchy noworodka, z których tzw. odruch ssania umożliwia mu jedzenie.
Jednak mimo tego, że dziecko ma odruch ssania, to nie zawsze prawidłowo ssie pierś, a przez to się nie najada. Możesz mu jednak pomóc nauczyć się prawidłowo chwytać pierś i ją ssać.

Dlaczego nie umie ssać piersi?

Po to, żeby niemowlę prawidłowo ssało, dziecko trzeba prawidłowo przystawić do piersi. Przyczyną nieprawidłowego ssania piersi jest bowiem najczęściej nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi.

Znaki ostrzegawcze: dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi!
1. W buzi dziecka jest tylko brodawka piersi.
2. Wargi dziecka nie są wywinięte.
3. Policzki dziecka zapadają się.
4. Gdy dziecko ssie pierś, słychać cmokanie, mlaskanie.
5. Gdy dziecko ssie pierś, jest to dla ciebie bolesne.
6. Język dziecka jest cofnięty.
7. Otoczka brodawki marszczy się.

Jak sprawdzić, czy dziecko umie prawidłowo ssać

Załóż jałową rękawiczkę, włóż do buzi dziecka koniuszek palca wskazującego opuszką do góry. Sprawdź, czy dziecko szeroko otwiera buzię, czy ma wywinięte wargi, czy ssanie jest mocne.
Zwróć uwagę, czy język pokrywa dolne dziąsła i obejmuje palec od dołu i czy nie zagryza palca.

Jak pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo ssać pierś

Jeśli niemowlę nieprawidłowo chwyta pierś i nie jest prawidłowo przystawione do piersi, nie wypije całego mleka z piersi, a więc będzie głodne. 

Jak nauczyć niemowlę szerokiego otwierania buzi? Masuj wargi dziecka, głośno mów "aaaaa". Gdy niemowlę otworzy buzię, wsuń pierś do jego ust.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego układania języka? Gdy dziecko zakryje językiem dolne dziąsła, wsuń palec opuszką do góry, a potem obróć w stronę języka. Wysuń z buzi palec, lekko uciskając język dziecka.

Jak nauczyć dziecko wywinięcia warg? Gdy karmisz niemowlę, obniż palcem brodę dziecka i wtul je mocniej w pierś.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego ssania piersi

Gdy zauważysz, że dziecko nieprawidłowo ssie pierś, nie pozwalaj mu na to. Odłącz niemowlę od piersi, wsuwając delikatnie palec w kącik jego ust. Następnie potrzymaj dziecko przez chwilę w pozycji pionowej, by odbiło mu się połknięte powietrze. Spróbuj jeszcze raz przystawić dziecko do piersi.
Początki karmienia piersią mogą być trudne. Dlatego nie podawaj niemowlęciu w pierwszych tygodniach życia smoczka, nawet uspokajaczka. Smoczek ssie się inaczej niż pierś. Dziecko, które nauczy się ssać smoczek, może nie nauczyć się prawidłowo ssać piersi.
Jeśli będziesz miała nadal problemy z karmieniem piersią, poszukaj pomocy u doradcy laktacyjnego.separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Mama od niedawna
Mama od niedawna | 2016-06-22 07:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodziłam 16 marca 2016 roku przez cc. Na moją prośbę parę godzin po porodzie, nikt nie chciał mi przynieść dziecka. Chciałam spróbować przystawic dziecko do piersi...Dostalam dziecko ponad pół doby po porodzie. Nikt mi nie wyjaśnił jak przystawiać dziecko do piersi.. Przypuszczam, że już wtedy dziecko było dokarmione sztucznym mlekiem.
Pierwsze próby nieudane. Córcia płakała w niebogłosy, a moja frustracja rosła. Wytrwale przystawialam dziecko do piersi i nic...sama zaczęłam ją dokarmiać mlekiem sztucznym...
Od początku odciągałam malutkie ilości siary pompką i wlewałam do ust córci. Na 3 dobę ruszyła powoli laktacja. Ilość była mizerna,ale czułam przrpelnienie w piersiach i walczyłam już z laktatorem. Po powrocie do domu, usilnie próbowałam małą karmić piersią...bez skutku..ale laktatorem maltretowałam biust. Od powroti ze szpitala do teraz córcia jest karmiona wyłącznie moim mlekiem. To bzdura, że po cc nie ma szans na karmienie piersią. Trzeba tylko chcieć i się nie poddawać. Wsparcia nie uswiadczylam ani w szpitalu,ani poza nim. Nie wspomnę już o tym,że po cc nikt w szpitalu nawet nie obejrzał mojej
rany, nie powiedział jak mam o nią dbać, nie
zrobił mi podstawowych badań..
Dla wszystkich świeżo upieczonych mam:
w domu ciągle od początku wisialam pod prądem na laktatorze (ręczny laktator ro horror, ręce odpadają), córkę karmilam z butelki bo nie chciała nawet spróbować ssać piersi. Mimo to przystawiałam ją jak najczęściej. Po pewnym czasie zauważyłam,że łapie pierś tylko wtedy, gdy już jest około godziny po nakarmieniu butelką.
Mój horror trwał 3 miesiące...płacz ..ryk...kwik...a ja razem z nią..setki prób...i nic..
Mała karmiona butlą z odciagnietym mlekiem z piersi, po między posiłkami usane proby karmienia piersią,ale jedynie gdy już jest pojedzona.
Równo po skończeniu 3 miesięcy, córcia z dnia na dzień zaczęła jeść wyłącznie z piersi!!!
Radość przeogromna!:-) Jesteśmy już tydzień na samym cycu,a bitelki poszły w kąt! MOŻNA?? MOŻNA!!!:-)
3 miesiące wiszenia na laktatorze...niezliczone kilogramy kapusty na okłady....ból...zastoje pokarmu...nawały...deficyty... poranione i popękane brodawki...ale było warto!
Teraz karmię córcię piersią, ona jest szczęśliwa i ja również.Mam okazje dziecko więcej tulić przy sobie a nie laktator..
Sztuczne mleko to mega wygoda dla mamy...ale czy zdrowe dla dziecka? Myślę,że nie tak jak mleko mamy.
Dziś mogę być wdzieczna tylko sobie i mojej córci. W szpitalu nie liczcie na pomoc. Jedyne wsparcie dostałam od położonej, która przychodziła do nas do domu. Jej patronaz był nieoceniony.Dobre słowo i uśmiech może wiele.
Życzę wszystkim świeżo upieczonym mamom dużo cierpliwości oraz wytrwałości.Niegdy nie jest za późno na karmienie piersią, czasem tylko dzieciaczki potrzebują więcej czasu:-)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mapi
Mapi | Mama od niedawna | 2017-06-01 02:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bredzisz

Odpowiedz

jeta
jeta | 2010-11-06 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja 2 miesieczna corcia ma podobnie, nie potrafi zlapac piersi, a jak juz to zrobi to co jakis czas wypuszcza ja z buzi:( prawidlowo ja dostawiam..dodam,ze dokarmiam ja butelka poniewaz piersia sie mala nie najada<mam pokarm> . Jest to dosyc meczace,bo bardzo chcialabym karmic tylko piersia,ale corcia bardzo krzyczy po kilkunastu minutach karmienia piersia i jest glodna.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?