Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje podczas pierwszych trzech dni życia noworodka

| aktualizacja: 02.08.2016 | 1

Nie zauważyłaś, z wrażenia zapomniałaś, a może dopiero czekasz na te chwile - spróbujemy opisać ci pierwsze bardzo ważne 3 doby z życia dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
śpiący noworodek
fot. fotolia

Ten czas zwykle spędza się w szpitalu, bo porody w innych warunkach zdarzają się rzadziej. Narodziny dziecka tak absorbują mamę, że pewne zdarzenia umykają jej uwadze. A dzieje się sporo. Przygotowaliśmy dla ciebie streszczenie tych wydarzeń.

Pierwsza doba życia noworodka

Namacalny dowód twego macierzyństwa pojawił się na świecie. Jak będą wyglądały jego pierwsze chwile.
  • Idealnie, jeśli przynajmniej przez godzinę możesz tulić dziecko w ramionach. Nowo narodzony maluch czuje się wtedy bezpieczne. Gdy pępowina przestaje tętnić, zostaje odcięta. Ale zanim to nastąpi, na jego rączkę zakłada się opaskę z nazwiskiem mamy, płcią, datą i godziną porodu, żeby nie pomylić dzieci. 
  • Mama tuli dziecko, a położna może osuszyć je ręcznikiem, okryć pieluszkami, ocenić wg skali Apgar i pomóc w pierwszym karmieniu. Dobrze, by odbyło się ono właśnie teraz, kiedy dziecko ma silny odruch ssania.
  • Czasami na pierwsze wspólne chwile trzeba trochę poczekać, np. jeśli mama przechodziła trudny poród albo dziecko po narodzinach wymagało interwencji lekarza. Przy cesarskim cięciu lub podczas szycia krocza dziecko jak najbardziej może zostać przy mamie.
  • Gdy odbywają się pomiary dziecka, na chwilę musisz się z nim rozstać. W kąciku noworodka położna mierzy je i waży, przemywa oczy solą fizjologiczną, wpuszcza do nich azotan srebra – po to, by zapobiec infekcji, do której mogło dojść podczas porodu. Wszystkie noworodki dostają też zastrzyk z witaminą K, która chroni przed krwawieniem wewnętrznym i uszczelnia naczynia krwionośne (w niektórych szpitalach robi się go na oddziale położniczym).
  • Po około 2 godzinach mama z dzieckiem zostaje przewieziona na oddział położniczy.
  • W ciągu pierwszej doby noworodek zostaje jeszcze wnikliwe zbadany przez neonatologa, który sprawdza, jak pracuje jego serce, mierzy tętno, ocenia sposób oddychania, dokładnie ogląda całe ciało dziecka, by potwierdzić, czy urodziło się zdrowe i czy w czasie porodu nie doszło do jakichś zniekształceń. Przychodzi też pora na pierwsze szczepienia. Dziecko jest szczepione przeciw gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Informacje o każdym szczepieniu wpisuje się do książeczki zdrowia.
Jak karmić piersią - doradza ekspert:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Nela
Nela | 2016-02-29 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pamietam, ze te pierwsze doby, ktorejeszcze spedzilysmy w szpitalu byly naprawde spokojne, córcia spała aż miło kiedy inne cały czas płakały, ale po powrocie do domu dramat, kilka dni kolek, potem doszly pieniste zielone kupki i powrot do lekarza, okazalo sie ze to nietolerancja laktozy, takze wrocilismy z zaleceniem podawania kropelek kolaktaza, po tym na szczescie wszystko wrocilo do normy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?