Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Noworodek spod znaku słońca

| aktualizacja: 25.05.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
bobas, niemowlę
Podobno miesiące od maja do sierpnia to najlepsza pora na narodziny. Noworodek nie łapie infekcji, szybko możesz zacząć wychodzić z nim na dwór. Mimo wszystko jednak są rzeczy, na które będziesz musiała uważać.
Słońce, lekki wietrzyk, długi dzień wszystko to pozytywnie wpływa na twoją psychikę. Chce ci się żyć i jeszcze bardziej cieszyć swoim dzieckiem.

W dodatku twój noworodek ma szczęście, bo dzięki temu, iż urodził się w ciepłej porze roku, może prawie od razu być na świeżym powietrzu. A jak wiadomo, to najlepszy sposób hartowania! Latem musisz też uważać. Maluch źle znosi wysokie temperatury. Mogą one spowodować kłopoty skórne, gorączkę, a nawet  udar słoneczny. Sprawdź już teraz, na co zwracać szczególną uwagę.

UBIERANIE NOWORODKA

Dziecku musi być ciepło, ale nie gorąco. Jak to sprawdzić? Pamiętaj, że dłonie i stopy malutkiego niemowlęcia zwykle są nieco chłodniejsze niż reszta ciała (powodem jest niedojrzałość układu krążenia). Dotknij karku – powinien być ciepły, suchy, niespocony. Pamiętaj też, że kichnięcie nie zawsze oznacza, że maluszkowi jest za chłodno. W ten sposób dziecko „oczyszcza” sobie nosek! 
Zwykle wystarczy, jeśli dziecko w domu ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż ty. Gdy jednak jest bardzo ciepło, ubierz maluszka tylko w body i koszulkę, ewentualnie bawełniane skarpetki. Jeżeli śpi,  przykryj go pieluszką lub cieniutkim kocykiem. Jeśli dziecko się spoci (tak dzieje się często, np. podczas ssania piersi, w co smyk wkłada sporo wysiłku), jak najszybciej je przebierz.

KĄPIEL NOWORODKA
Jest konieczna codziennie, bo maluch się poci, a wtedy na skórze łatwo może rozwinąć się infekcja. 
Dopóki noworodkowi nie odpadnie kikut pępowiny, możesz go albo kąpać, albo myć, przecierając wigotną gąbką lub myjką (zawsze potem dokładnie ją wysusz, by nie rozwijały się na niej bakterie). Gdy pępuszek się zagoi, kąp maluszka codziennie. Woda nie powinna być zbyt ciepła (wystarczy 36–37°C). W kolejnych dniach jej temperaturę można jeszcze trochę obniżyć, ważne, żeby nie była za gorąca. Po wyjęciu malucha z wanienki delikatnie i dokładnie wytrzyj go ręcznikiem, posmaruj mu pupę kremem na odparzenia i ubierz.

TEMPERATURA W POKOJU NOWORODKA
Noworodek,a już szczególnie wcześniak, nie potrafi jeszcze dobrze utrzymywać stałej temperatury ciała. Ma w skórze za mało gruczołów potowych, a to powoduje, że w gorące dni nie poci się wystarczająco (a pocenie powoduje obniżenie temperatury ciała do normalnej, czyli 36,6°C). Jeśli w pokoju jest bardzo gorąco, maleństwo może nawet dostać gorączki! Zbyt wysoka temperatura może również spowodować, że śluzówka nosa wysuszy się, więc malec będzie miał sapkę.  
Pilnuj, by w mieszkaniu nie było więcej niż 20–22°C. Uwaga: przy dużym nasłonecznieniu temperatura może się podnieść nawet do 30° Opuść wówczas żaluzje i zasłoń zasłony. Jeśli masz klimatyzację, możesz ją włączyć. Jeśli nie, zabierz dziecko do innego pokoju i zrób przeciąg, by tam, gdzie śpi, trochę się ochłodziło. Nawilżaj mieszkanie. Porozwieszaj mokre pieluszki lub ręczniki i rozstaw miski z wodą. Jeśli możesz, kup nawilżacz lub oczyszczacz powietrza, który nie tylko nawilża powietrze, ale również oczyszcza je z drobinek kurzu i alergenów.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?