Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Witamina K dla noworodka: dla wszystkich?

| aktualizacja: 04.11.2016 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
24716779.jpg
Czy wszystkie noworodki po przyjściu na świat powinny otrzymać witaminę K? Sprawdź.
Witamina K jest bardzo ważna dla noworodka - uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega krwawieniom wewnętrznym, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego powinny otrzymać ją wszystkie noworodki. Dzieciom podaje się ją od razu w szpitalu po porodzie w postaci domięśniowego zastrzyku, aby zapobiec chorobie krwotocznej. Dawka dla wcześniaków ustalana jest zgodnie z masą ciała dziecka:
  • Wcześniak o masie powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 1001 g–1500 g – 0,3 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K

Witamina K dla niemowląt karmionych piersią?

Witamina K jest potrzebna do prawidłowej krzepliwości krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej. Do niedawna witaminę K podawano także niemowlętom karmionym piersią - od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Te zalecenia nie są już aktualne, obecnie niemowlę otrzymuje witaminę K tylko w szpitalu.

Zobacz także:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Niunia
Niunia | 2015-02-19 15:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu dziecku podaję Vita K i dobrze tą witaminę toleruje, a podaję już kilka tygodni. Majka nie wiem czy wiesz jaki skutek może mieć niedobór tej witaminy, ona odpowiada za krzepliwość krwi i zapobiega przypadkowym krwotokom, które mogą się pojawić, są bardzo groźne dla dziecka, ja wolę nie ryzykować i podaję zgodnie z zaleceniami lekarza.

Odpowiedz

majka
majka | 2012-08-06 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dostałam zalecenie podawania wit k od 7 dnia do 3 miesiąca. dziecko plakało każdego dnia (zanosiło się, było cale sine) zasięgłam informacje i okazało sie ze to moze byc po wit k. odstawiłam i dziecko było radosne i szczesliwe. ale po miesiacu dla proby znów podałam i znów płacz od rana do nocy. teraz juz jestem pewna ze to wit. k !!!!! jest to witamina bardzo tlusta i obciaza mały brzuszek niemowlaka.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

il.
il. | majka | 2012-11-14 11:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie, mój synek też ma nietolerancję wit. K. ma obecnie 6 tyg, od kilku dni dostaje tylko wit D w kroplach i wreszcie nie płacze spazmatycznie, śpi spokojnie. Dwie lekarki wskazały właśnie na winowajcę - wit. K.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-02-17 19:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój braciszek jest uwazany za najpiekniejsze dziecko w polsce a nawet i moze w europie nigdy bym się z nikim nie zamienila. to dziecko na tym obrazku to nie moj brat

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-02-17 19:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pamiętam jak byłam ta
ka malutka

Odpowiedz

mamamisia
mamamisia | 2009-02-21 16:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wg mnie lepsza witamina k dla niemowlaka to Baby K. Mały był uczulony na vita k a baby k jest bez smaku i zapachu i nie było alergii ani kolek jak zmieniliśmy witamine. Cena też niższa.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?