Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Noworodek w domu

| aktualizacja: 14.11.2008 | 4

Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)


Chcesz powitać noworodka w bezpiecznym mieszkaniu. Czy wiesz, jak się do tego przygotować. Kiedy nowego domownika pierwszy raz wykąpać, gdzie go ułożyć. Sprawdź to, nim nadejdzie ten wyjątkowy dzień.


Pierwsze spotkanie na świecie – pierwsza podróż (ze szpitala do domu) i pierwsze ubranko, pierwsze karmienie i noc we własnym łóżeczku... To wszystko może Ci się wydawać dość skomplikowane. Tyle czynności do wykonania, i jeszcze do tego chcesz je zrobić jak najlepiej... Pomożemy Ci w tym.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie noworodka
Nie przesadzaj ze sterylną higieną. Owszem, trzeba zrobić porządek – ale nie używaj płynów odkażających. Kontakt z domowymi bakteriami to dla układu odpornościowego malca doskonały trening obrony przed mikrobami. Mieszkanie powinno być wywietrzone (uważaj na przeciągi), optymalna temperatura to 20–22 stopni C. Zawczasu przygotuj łóżeczko. Jeśli nawet w nocy będziesz spać z noworodkiem, to w ciągu dnia i tak się przyda. Zrezygnuj z baldachimu, który gromadzi kurz i ogranicza dostęp świeżego powietrza. Pięknie urządzony i pełen zabawek pokój dla noworodka tak naprawdę bardziej potrzebny jest... rodzicom. Jeśli więc Cię na to nie stać – nie martw się.

Gdzie przewijać noworodka
Warto kupić wygodny przewijak z miękką ceratką – ułożysz go na komodzie lub na łóżeczku. Obok postaw kosz na zużyte rzeczy, a także kosmetyki i plastikową miseczkę na wodę. Na wyciągnięcie ręki miej pieluszki i ubranka na zmianę. Nie warto kupować ich wiele, bo szybko będą za małe. Na początek wystarczy kilka pajacyków, dwie, trzy pary śpioszków, dwa, trzy kaftaniki zapinane z przodu, dwie, trzy pary skarpetek, kilka paczek pieluszek w najmniejszym rozmiarze.

Czy wywieźć psa lub kota, gdy w domu jest noworodek
Nie trzeba pozbywać się zwierzaka. Zadbany, dobrze ułożony czworonóg nie stanowi dla malucha zagrożenia. Powinien być odrobaczony i mieć obrożę przeciwpchelną. Jego posłanie upierz, miski i kuwetę umyj, wymień piasek. To wystarczy. O alergię na sierść nie martw się na zapas. Przebywanie z psem czy kotem od pierwszych dni życia może podziałać na dziecko wręcz jak szczepionka. Pierwszego dnia pozwól zwierzęciu przywitać się z malcem: niech kot obwącha przybysza, pies poliże (ale nie po buzi i rączkach). Nie zostawiaj jednak zwierząt sam na sam z noworodkiem. Pilnuj, by drzwi do pokoju, w którym śpi, były zamknięte.

Jak przewieźć noworodka do domu
Koniecznie w foteliku samochodowym, a nie w gondoli wózka (chyba że ma ona specjalny system pasów do przypięcia dziecka i zamontowania jej w aucie) ani nie na rękach! Powinien to być fotelik dla dzieci od urodzenia, do przewożenia tyłem do kierunku jazdy, ewentualnie z możliwością ustawienia w pozycji leżącej. Dokup koniecznie tzw. wkładkę redukcyjną dla noworodka (ok. 50 zł) stabilizującą kark i głowę. Najwygodniejsze są foteliki-nosidełka z bazą na stałe mocowaną pasami, do której wpina się siedzisko. Jeśli przewozisz malucha taksówką, zamawiając ją, zaznacz, że ma być wyposażona w fotelik lub wcześniej zaopatrz się w fotelik-nosidełko i przypnij go w taksówce. W Warszawie np. w foteliki dziecięce wyposażone są niektóre taksówki sieci MPT (trzeba zamawiać wcześniej, bo czas oczekiwania wynosi około godziny).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Magda
Magda | 2017-11-15 10:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli jest spocony zdejmij kocyk później kolejne warstwy??? To przepis na przewianie i chorobę! Lepiej ubrać i jedna warstwę mniej i przykryć kocem w razie czego niż odkrywać spocony dziecko !

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-08-09 18:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z całym szacunkiem ale jak ja bym w lato ubrała noworodka tak jak tu jest to opisane to by się on ugotował !!!!!

Odpowiedz

yagar
yagar | 2011-08-17 01:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spirytusem się nie smaruje bo tylko zaognia zewnątrz a nie goi i wysusza w środku. Od tego sie odchodzi. Lepiej zostawic a gdy się paprze zapytać położnej (choć pewnie doradzi spirytus:/)

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2008-04-16 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

WLASNIE DZWONILAM DO MPT W WARSZAWIE. NIE MAJA TAKSOWEK Z FOTELIKAMI

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?