Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Tajemnica szyfru noworodka

| 13.02.2007, aktualizacja: 07.09.2015 | 0

Nie wiesz, dlaczego noworodek płacze? Masz wątpliwości, czy w ogóle coś słyszy, niepokoi cię, że tak krótko śpi? Spróbuj z nami rozwiązać zagadki, które intrygują wszystkich rodziców.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
noworodek, sen noworodka
fot. Fotolia

Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z noworodkiem, możesz czuć się jak Sherlock Holmes w trakcie śledztwa. Jedno malutkie dziecko i niewiadomych! Z początku będzie ci trudno je zrozumieć. Ale z każdym dniem, gdy przybędzie kolejnych obserwacji, poczujesz, że zaczynasz panować nad sytuacją.

Od kiedy noworodek widzi?

To jedno z pytań, które zadaje sobie większość rodziców. Odpowiedź na nie jest prosta. Dziecko przychodzi na świat, widząc, ponieważ zmysł wzroku rozwija się już w życiu płodowym. W brzuchu płód przyzwyczaja się do półmroku, więc tuż po narodzinach noworodek może źle reagować na ostre światło, zwłaszcza gdy pojawia się raptownie - np. ktoś nagle zapala mocną lampę. Wzrok noworodka jest idealnie dostosowany do jego potrzeb. Dziecko w oddali dostrzega tylko plamy. Takie ograniczenie pola widzenia jest korzystne dla delikatnego systemu nerwowego, który chroni noworodka przed nadmiarem wrażeń. Mimo to każde nowo narodzone dziecko umie skupić wzrok na przedmiocie lub osobie, która pojawia się w odległości 25–30 cm od jego oczu. Tam zwykle znajduje się twarz pochylonej nad nim mamy. Tuż po narodzinach, mimo zmęczenia trudami pokonywania drogi na świat, noworodek nie zasypia, ale próbuje „zapatrzeć się” w swoją mamę. Umożliwienie mu tego w pierwszej godzinie życia służy m.in. nawiązaniu więzi uczuciowej. Jeśli narodzinom dziecka towarzyszy tata, dziecko ma szansę „zapatrzeć się” również w niego.

Sześć odmian płaczu noworodka

O swoich potrzebach nowo narodzone dziecko daje znać płacząc lub nie. Krzyczy, gdy jest mu źle i szuka pomocy. Dziecko może płakać, kiedy:
  • jest mu potrzebna zmiana pieluszki,
  • chce jeść,
  • przytulić się,
  • jest mu zimno.
Stwierdzono, że płacz noworodka różni się w zależności od przyczyny. Inaczej brzmi, gdy dziecko jest głodne, inaczej kiedy chce pić, spać, jeżeli jest mu niewygodnie, coś je boli albo gdy potrzebuje towarzystwa (wbrew pozorom poczucie samotności jest częstym powodem niezadowolenia najmłodszych dzieci). Choć w pierwszych dniach możesz sprawiać ci trudność ustalenie, co dokucza w tej chwili twojemu dziecku, z czasem coraz lepiej będziesz rozumieć jego potrzeby (sprawdź: Dlaczego noworodek płacze?)

Wieczorny niepokój noworodka

Większość nowo narodzonych dzieci około siódmej wieczorem staje się niespokojna. Takie zachowanie zaczyna się zwykle w drugim, trzecim tygodniu życia i mija około trzeciego miesiąca. Niektóre dzieci płaczą długo i trudno je utulić, inne cichną po kilkunastu minutach. Na wieczorne smutki, nazywane również marudzeniem fizjologicznym, może wpływać niepokój związany ze schyłkiem dnia i zbliżaniem się nocy. Ale też emocje z całego dnia albo zmęczenie i zdenerwowanie mamy. Noworodek, ale i starsze dziecko również, jest bowiem niezwykle czułym barometrem stanu emocjonalnego swych opiekunów!

Czytaj też: Jak nie pomylić kolki z marudzeniem fizjologicznym?

Popłakiwanie - uspokajać noworodka czy nie?

Przekonanie, że dziecko musi sobie popłakać, jest błędne. Lepiej przyjąć, że płacz jest formą wołania. Jeśli nie zostawiasz płaczącego dziecka, uczysz je, że jest dla ciebie ważne, sprawiasz, że czuje się bezpieczne, kochane i rozumiane. Nie wierz w teorię, że noworodka można rozpieścić częstym noszeniem. Dzieci, które przez co najmniej trzy godziny dziennie były noszone na rękach, płakały mniej, niż te, które tulono krócej.

Sprawdź: Czy można rozpieścić niemowlę?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?