Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowy program opieki nad ciężarnymi! Petycja przeciw zmianom

| aktualizacja: 24.03.2016 | 4

Na nowym programie Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży skorzystają duże ośrodki położnicze, ale nie pacjentki – ostrzega Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Aby nie dopuścić do zmian, złożyło petycję. Sprawdź, co zawiera.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
poród
fot. Fotolia
Nowy program opieki nad kobietami w ciąży powstał pod koniec 2015 r., Chociaż zapewnia wiele pozytywnych zmian, to jednocześnie w kilku punktach budzi kontrowersje.

Położne i kobiety w ciąży niepokoją się, że nowy program oznacza w praktyce gorszą opiekę dla kobiet mieszkających z dala od dużych szpitali i nie pozwala przyszłym mamom na wybór położnej prowadzącej prywatną praktykę.

Krytyczne uwagi nie zostały do tej pory uwzględnione, dlatego Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni złożyło petycję przeciw wprowadzeniu całego programu: 

W swojej petycji pisze: 

Sprzeciwiamy się wprowadzeniu programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (KC). Uruchomienie KC wprowadzi centralizację opieki okołoporodowej. Skupi ją w dużych podmiotach leczniczych, które będą mogły wykazać się wysoką, roczną liczbą porodów (600 i więcej). Oznacza to ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentek z odległych małych miejscowości. 
Jednocześnie położne rodzinne z ośrodków, które będą realizowały program KC, będą miały utrudniony ze względu na odległość dostęp do kobiet w ich środowisku domowym


Stowarzyszenie ostrzega też, że jeśli nowy program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży wejdzie w życie, to w praktyce może to oznaczać, że:
  • Kobieta w ciąży będzie musiała wybrać pomiędzy lekarzem, pielęgniarką a położną, zamiast jak do tej pory mieć dostęp do każdego z nich.
  • Nie będzie oddzielnych świadczeń zdrowotnych od lekarza, pielęgniarki i położnej – tym zespołem będzie kierował lekarz.
  • W praktyce może to oznaczać utrudniony dostęp do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę i położną w domu.
  • Prowadzenie ciąży będzie dostępne tylko w dużych ośrodkach (powyżej 600 porodów rocznie).
„Nowe regulacje okołoporodowe to zamach na prawo wyboru przyszłej mamy i na dostępność opieki okołoporodowej” – ostrzega Stowarzyszenie.

Jeśli zgadzacie się z tym zdaniem, podpiszcie petycję! Do tej pory podpisało ją już ponad 1,5 tys. osób.
Petycję znajdziecie na Petycjeonline.com.

Czytaj także: Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Kurator
Kurator | 2016-04-04 20:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Robert Małota nr dowodu NIP, Telefon, dłużnika: Weksel Adres Miasto: Sosnowiec Ulica: Nakaz sądowy ID oferty: 89585 Wartość wierzytelności brutto: 2 532.00 zł Przeterminowanie: powyżej 2 lat Dane wystawcy: kredycik.com.pl woj. ślaskie Witczaka 42 41-902 Bytom NIP: 4980115397 Sprzedam za brutto: 2 532.00 zł dług, wierzytelność, sąd weksel nakaz wyrok pożyczka kredyt komornik eksmisja kraków egzekucja wieliczka nieruchomości.

Odpowiedz

Kurator
Kurator | 2016-04-04 20:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

systematyczne i metodyczne przedsięwzięcia zmierzające do zapobieżenia lub zredukowania wpływu kryzysu na sposoby i wartości społeczne za pomocą środków kierowania i kontroli oraz koordynacji.

Odpowiedz

dora
dora | 2016-03-30 13:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co do dużych miast i centralizacji. Położna środowiskowa w Bytomiu, a to chyba duże miasto, odwiedziła mnie miesiąc po porodzie i cały jeden raz. Moja ciąża była zagrożona, dziecko urodziło się ze stwierdzoną hipotrofią. Drogie położne nie krzyczcie że macie tak źle skoro i tak macie nas matki gdzieś. A co do wyboru prowadzącego ciąże nie wyobrażam sobie żeby mógł być to ktokolwiek inny niż lekarz. Z całym szacunkiem dla pań i panów położnych. Nadajecie się tylko do odbioru porodu pod nadzorem lekarza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zawiedziona
zawiedziona | dora | 2016-05-13 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie zgodzie się ! Polożna a raczej dwie które odbierały mój poród spisały się wzorowo. Wszystko monitorowały, pytały jak się czuje itp. Miałam odczucie, że na prawdę wiedzą co robią, a lekarka ? Przyszła tylko po to żeby mnie zszyć co spartaczyła na całej linii... pomyliła nici, wewnętrzne były na zewnątrz o odwrotnie... polożna, która przyjechała do mnie zciągnąć szwy nie wierzyła w to co widzi.... w ten oto sposób i "doświadczenie lekarza" musiałam przeżywać kolejny ból. Trzeba było wyciągnąć ze mnie garść nierozpuszczalnych nici. Blizna, która mam boli do dnia dzisiejszego a minęło 7 lat !!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?