Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?

| aktualizacja: 26.08.2016 | 12

Czy niedługo będą takie zalecenia w szpitalach?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
maź płodowa
fot. Fotolia
Kiedyś dziecko kąpano od razu po porodzie. Obecnie robi się to zazwyczaj po ok. 2 godzinach, po kontakcie ze skórą mamy i pierwszym karmieniu. Zalecenia niektórych lekarzy są takie, by poczekać i nie zmywać mazi płodowej jak najdłużej.

Myć dziecko po porodzie, czy nie?

Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne, by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni. Większość korzysta jednak z obecnych zaleceń, czyli pozwala przynieść sobie umyte i ubrane dziecko. Niektóre robią to świadomie, ale większość kobiet nie wie nawet, że może odmówić mycia dziecka w szpitalu (o ile nie trzeba przemyć krwi, lub smółki). Pierwsza kąpiel może odbyć się np. dopiero w domu, jeżeli tak zadecydują rodzice.

Co to jest maź płodowa?

Maź płodowa wytwarza się po 22. tygodniu ciąży. Gruczoły łojowe które się rozwijają, zaczynają  wytwarzać tzw. maź płodową, której głównym zadaniem jest ochrona skóry dziecka. Maleńkie ciałko przebywające stale w mokrych warunkach (wody płodowe), musi być doskonale zabezpieczone. Właściwości takiej mazi są stale badane przez naukowców. I okazuje się, że jest tak dużo pozytywnych cech, że lekarze mogą odradzać mycia dzieci od razu po porodzie.


źródło: netmums.com
Dobre właściwości mazi płodowej

1. Właściwości antybakteryjne, które jak wierzą lekarze, mogą być barierą dla różnych bakterii w pierwszych dniach życia dziecka.

Bakterie mogą być groźne!

2. Właściwości nawilżające, bardzo poprawiające jakość skóry.

3. Pozostawiona na skórze dziecka maź płodowa ma odpowiednie pH skóry.

4. Mniej czerwona skóra i mniej narażona na wysypki.  

Rodzaje wysypek - co oznaczają?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Im mniej kosmetyków użyjemy w pierwszych tygodniach życia dziecka, tym lepiej. Niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno się stosować specjalnych preparatów, a dziecko kąpać jedynie w zwykłej wodzie. Każdy nowy kosmetyk może uczulić dziecko i spowodować silne reakcje alergiczne, wymagające nawet leków. 

Te nowe zalecenia nie stoją w sprzeczności w tym, co było wcześniej. Jest jednak wielu lekarzy, którzy uważają, że dziecko powinno być wykąpane zaraz po powrocie ze szpitala, gdyż na jego skórze, mogły zgromadzić się jakieś szpitalne bakterie.  Na pewno każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o tym które wybierzemy, zdecydujemy sami.

A Twoje maleństwo kiedy było kąpane po raz pierwszy? W szpitalu, czy w domu? źródło: netmums.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

mała
mała | 2016-09-01 22:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja pierwszą kąpiel sprawiłam córce prawie tydzień po porodzie, jak wróciliśmy do domu. W szpitalu pierwszego dnia nie pozwoliłam a potem już nawet nie proponowali. W domu też chciałam żeby się trochę za klimatyzowala zanim wrzucimy ją do wody więc najpierw było mycie ściereczką a potem normalna kąpiel. I teraz tez myjemy małą co 3 dni, chyba że się mocno spoci lub ubrudzi. Ma 7 miesięcy i żadnych problemów ze skórą, a starsza córka kąpana za młodu codziennie ciągle miała przesuszona skórę, mimo kombinacji z płynami do kąpieli i całą masą innych kosmetyków.

Odpowiedz

Roxi
Roxi | 2016-08-31 08:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodziłam w Danii i tutaj nikt nawet nie pyta o mycie dziecka, w drugiej dobie wyszliśmy ze szpitala i zalecenie położnej było im później tym lepiej, pierwsza kąpiel w domu w 6 sobie po porodzie, na co dzień mycie ale nie kąpiel :)

Odpowiedz

Alfi
Alfi | 2016-08-29 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie nie kąpią w szpitalu (dolnośląskie) Synek 2 lata temu był wykąpany w 6 dobie w domu, córka teraz w 3 dobie również w domu

Odpowiedz

Pati
Pati | 2016-08-27 03:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak ja urodziłam w lipcu to położne same mówiły ze kąpia dopiero w drugiej dobie. My kąpiel mieliśmy w 3 a w domu 5 dobie.

Odpowiedz

Anika
Anika | 2016-08-26 23:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja rodziłam w Irlandii i synek został wykąpany w 3 dobie od narodzin i to na naszą prośbę.

Odpowiedz

Margooo
Margooo | 2016-08-26 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwszą córkę13 lat temu wyąpali odrazu po porodzie, drogą 6 lat temu już 2 godziny po porodzie a teraz urodziłam trzecią córkę w czerwcu i położna przyszła następnego dnia wieczorem i zapytała czy wyrażam zgodę na kąpanie dziecka. Oczywiście zgodziłam się ponieważ malutka miała sporo krwi na główce i rączkach, było strasznie gorąco a my miałyśmy zostać w szpitalu przez weekend.

Odpowiedz

Airotkiw
Airotkiw | 2016-08-26 21:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mieszkam we Francji,mojego synka wykapalam z położna w 4 dniu.. Tutaj tak jest. W domu kapie codziennie.

Odpowiedz

konwalia_111
konwalia_111 | 2016-08-26 21:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Miałam cesarskie cięcie, podali mi małego po chwili aby był kontakt skóra do skóry. Syn został pierwszy raz wykąpany w szpitalu kolejnego wieczora a druga kąpiel była już w domu, czyli ok 2 dni później.

Odpowiedz

mamanikosia
mamanikosia | 2016-08-26 20:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urodziłam synka o 11:05 a wykąpał i go tego samego dnia o godzinie 21.

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | 2016-08-26 19:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzilam rok temu i coreczke umyli nastrpnego dnia

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?