Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Temperatura a płodność - NPR

| aktualizacja: 08.09.2015 | 2

Podstawowa temperatura ciała to jeden z czynników pomagających w określaniu początku i końca fazy płodności. Zobacz, jak prawidłowo mierzyć temperaturę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Pomiar temperatury to jedna z metor NPR, naturalebo planowania rodziny.
fot. Panthermedia
NPR, czyli naturalne planowanie rodziny korzysta z takich metod, jak obserwacja śluzu,  badanie szyjki macicy i temperatury ciała. Jak mierzyć temperaturę, by wynik był wiarygodny, i jak interpretować wyniki pomiaru temperatury?

Zanim odpowiemy, mała podpowiedź: warto kupić termometr owulacyjny, gdyż podziałka na nim jest bardziej widoczna niż w tradycyjnych termometrach.

Pomiar temperatury o stałej porze

Przy naturalnych metodach planowania rodziny mierzymy temperaturę spoczynkową. Oznacza to, że kobieta musi być po co najmniej trzygodzinnym śnie, bez wcześniejszego wstawania z łóżka. Temperaturę mierzymy zawsze o tej samej porze. W metodzie podwójnego sprawdzania istnieje próg odstępstwa od pory pomiaru, ale tylko o 30 min w jedną lub drugą stronę.

Jeśli zaśpisz lub musisz wstać wcześniej niż zwykle, wypijesz dużą ilość alkoholu poprzedniego dnia lub będziesz chora, zmierz temperaturę tak jak zawsze, pamiętaj jednak o zaznaczeniu tego faktu w karcie obserwacji cyklu miesiączkowego: w rubryce "zakłócenia" w kratce wpisz "Z", a nad kropką oznaczającą poziom temperatury napisz informację dotyczącą zakłócenia (godzina pomiaru, alkohol, stres, choroba).

Miejsce i czas pomiaru

Kobieta sama wybiera miejsce pomiaru wisywane do karty obserwacji cyklu:
 • usta
 • pochwa
 • odbyt.
Ważny jest czas pomiaru, tzn. 5 min w pochwie lub odbytnicy, a w ustach - 8 minut. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu. Jeśli będziesz do tego zmuszona, zaznacz to opisem na karcie obserwacji cyklu miesiączkowego np. nowy termometr.

Po pomiarze - umyj termometr

Pamiętaj, aby po każdym mierzeniu temperatury umyć termometr i odłożyć go w takim miejscu, abyś nie musiała podnosić się z łóżka, aby dokonać pomiaru. To bardzo ważne dla wiarygodności pomiaru.

Interpretacja pomiaru temperatury

 • temperatura jest niska, bo w fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski – na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi.
   
 • wyższy poziom temperatury ciała – o minimum 0.2 stopnie Celsjusza, czyli dwie kreski na termometrze. To oznacza, że kilka dni przed jajeczkowaniem (sprawdź, co to jest owulacja) poziom progesteronu (więcej: progesteron - normy i badania) zaczyna się zwiększać.
   
 • skok temperatury rozpoznawany jest, gdy różnica temperatur zaznaczonych na karcie wynosi 0.2 stopnie Celsjusza lub więcej pomiędzy najwyższą z sześciu ostatnich niższych, a trzecią następujących po sobie (nieoznaczonych jako zakłócenia) wyższych temperatur. Linia pokrywająca oddziela na karcie poziom tych temperatur.
   
 • Linia pokrywająca powinna być naniesiona na kartę powyżej najwyższego punktu z ostatnich sześciu niczym niezakłóconych punktów oznaczonych temperatury wyższe o 0,025 stopnie Celsjusza, czyli pół kratki na karcie wyliczeń.
  Nad linią pokrywającą powinny znaleźć się trzy następne punkty oznaczające wyższą temperaturę, o co najmniej 0.2 stopnie Celsjusza, od najwyższej z sześciu przypadającej w fazie temperatur niższych. Jeśli trzecia temperatura nie spełnia tego wymogu, zaznacz czwartą temperaturę, która musi znajdować się jedynie nad linią pokrywającą.
   
 • podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego, opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

Przeczytaj: 5 największych mitów o kobiecym cyklu.

Rysunek przedstawia wykres temperatury

 • Linia pokrywająca to granatowa kreska oddzielająca fazę temperatur niższych od wyższych.
 • Fazę niższych temperatur - punkty znajdujące się pod linią pokrywającą, zaznaczone cyframi 1-6.
 • Fazę wyższych temperatur - punkty znajdujące się nad linią pokrywającą zaznaczone cyframi 1-3.


       

Ilustracja pochodzi z książki "Kiedy jestem płodna, a kiedy nie"

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

baśka
baśka | 2012-04-13 15:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja próbuję sobie sama mierzyć temperaturę, ale że dopiero zaczynam interpretacje potwierdzam mikroskopem owulacyjnym. Wydaje mi się, że to dobry sposób

Odpowiedz

kelly
kelly | 2012-04-12 14:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi mimo wszystko zawsze sprawiało trudność interpretowanie temperatury. Kupiłam więc sobie cyclotest. Robi to za mnie. I teraz metoda objawowo-termiczna mi się podoba

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?