Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

O czym świadczy wygląd kupki?

| aktualizacja: 27.03.2014 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(14)
higiena prącia niemowlaka, przewijanie niemowlaka
fot. Panthermedia
Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka. Sprawdź, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka.
Myślą i rozmawiają o tym chyba wszystkie mamy niemowląt. Nic dziwnego. Zawartość pieluszki to jedna z pierwszych wskazówek dotyczących zdrowia maluszka.

Razem z Tobą zajrzymy do pieluszki Twojego dziecka, abyś mogła się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Na początku smółka

W pierwszych dniach po narodzinach w pieluszce powinnaś zobaczyć ciemnozieloną, gęstą maź. To smółka. Powstała z substancji nagromadzonej w jelitach w życiu płodowym. Zawiera zbędne produkty przemiany materii (układ pokarmowy dziecka pracuje już w czasie ciąży), złuszczony nabłonek jelit, żółć, meszek z ciała malca, resztki strawionych wód płodowych. Jeśli smółki po dwóch dobach nie ma, lekarz sprawdzi, czy jelita dziecka są drożne i jak funkcjonuje jego układ pokarmowy.
W kolejnych kilku dniach resztki smółki z jelit mieszają się ze stolcem powstającym po podanym dziecku pokarmie. Kupka jest przez dwa-trzy dni jasnozielona, staje się rzadsza – są to tzw. stolce przejściowe.

Żółta i luźna

Od około czwartej doby kupka konsystencją i barwą zaczyna przypominać lekko ściętą jajecznicę. Jest mocno żółta. Może zawierać grudki niestrawionego mleka. Bywa lekko zielonkawa, gdyż pod wpływem powietrza jej powierzchnia utlenia się i przybiera taki kolor. Pierwsze stolce malca karmionego piersią mają czasem lekko kwaśny zapach, potem staje się on delikatniejszy, nie jest nieprzyjemny. Kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany (z piersi i z butelki) jest bladożółta i papkowata, bardziej zwarta i może nieprzyjemnie pachnieć. Sztuczne mleko jest trudniej przyswajalne, więc więcej w stolcu po trawieniu produktów ubocznych – stąd bardziej przykry zapach.

Bardzo często...

Dzieci karmione mieszanką zwykle robią kupę od jednego do czterech razy na dobę. Niemowlęta na piersi wypróżniają się na ogół częściej (do sześciu-dziewięciu razy dziennie). Często załatwiają się w trakcie karmienia lub zaraz po nim. Jedzą dość często, gdyż ich małe żołądki i układ pokarmowy muszą mieć czas i miejsce na strawienie porcji mleka. Rytmiczne ruchy mięśni podczas ssania pobudzają perystaltykę jelit, dlatego często podczas jedzenie zdarza się, że maluch zrobi kupę.
Częste i dość luźne stolce nie są jeszcze biegunką. Można o niej mówić wtedy, gdy kupka jest bardzo wodnista, ze śluzem, prawie w całości wsiąka w pieluszkę, są w niej ślady krwi, ropy.
Biegunka często towarzyszy infekcjom, może być objawem alergii, skutkiem podania antybiotyków. Ale jedna nietypowa kupka to nie powód do paniki. Jeśli wszystko szybko wraca do normy, nie ma krwi ani ropy, nie dołączają się wymioty, gorączka, możesz uznać to za przejściowy kłopot, związany np. z tym, co jadłaś, lub z chwilowo gorszym samopoczuciem malca.

Polecamy: Jak wyglądają kupki noworodka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

anna
anna | 2012-10-04 19:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moje dziecko ma miesiac,wazy 3.2.karmie ja piersia i mlekiem zmodyfikowanym,wyproznia sie 1 razna dzien i ma zielonkawa kupke caly czas od urodzenia.prosze o rade coo o tym myslec,jeden lekarz mowi,ze to przejdzie,a 2 ze trzeba isc do specjalisty i zrobic USG,ja sama juz nie bardzo wiem co o tym mysle?prosze o rade?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?