Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Paweł Zawitkowski: czego potrzebuje wcześniak? – film

| aktualizacja: 18.01.2016 | 2

Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice wcześniaka, to bać się jego pielęgnacji – mówi znany fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski. Zamiast się bać, warto uwierzyć w siebie i wsłuchać się w swoje dziecko. Zobacz film.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Zobacz inne z serii Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta radzi: (8):

– Dzieci urodzone przedwcześnie, tak samo jak dzieci, które długo przebywają w szpitalu, potrzebują jeszcze więcej taty i mamy, z którymi mógłby w sposób biologiczny nawiązywać relacje – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy, specjalista terapii NDT-Bobath. – Dziecko mówi całym swoim ciałem: kolorem skóry, napięciem mięśni, tempem oddychania, wystarczy uważnie je obserwować.


To nie jest wina mamy, że urodziła przedwcześnie

– To nieprawda, że każdy wcześniak potrzebuje terapii, że będzie chory, chociaż rzeczywiście rodzą się w traumatycznych dla nich warunkach i na początku środowisko, w którym się rozwijają, jest dla nich bardzo trudne. My, specjaliści, jesteśmy jednak od tego, żeby przekonać rodziców, że to nie przez nich dziecko urodziło się za wcześnie: wiele mam się o to obwinia – tłumaczy Zawitkowski. – To czego dzieci potrzebują najbardziej to dotyk, przytulanie, swoboda ruchu.

Co się dzieje z organizmem dziecka podczas przytulania z mamą?

– Reguluje się układ hormonalny, układ krążenia, oddychania, trawienia. Te najważniejsze parametry życiowe zależą właśnie od przytulania – wyjaśnia Paweł Zawitkowski i dodaje: – Tulmy i nie wymyślajmy niestworzonych rzeczy: wcześniaki na samym początku swojego życia potrzebują przede wszystkim naszej bliskości, naszego głosu, zapachu, i przede wszystkim nas samych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

marmara
marmara | 2016-04-07 17:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wcześniaki potrzebują rodziców i to wydaje się być oczywiste choć jeszcze parę lat temu takie niestety nie było, a przynajmniej nie dla wszystkich ale co równie ważne rodzice ( a uwierzcie mi , ze wiem co piszę ) potrzebują kontaktu z własnym dzieckiem i takich świadomych i ciepłych ludzi wokół siebie jak pan Paweł , którzy poza pełna profesjonalizmu postawa dają tez serce i czas zatroskanym i przerażony matkom , i ich zupelnie bezbronnym dzieciom PS Na oddziale pan Paweł miał ksywke Czarodziej dzieci, każdy wcześniaków choćby nie wiem jak niespokojny w rękach tego człowieka się wyciszal a często podczas ćwiczeń dzieciaki zasypiamy :)) dziękujemy za wszelką pomoc Panie Pawle , Lukaszek z mama

Odpowiedz

Aaa
Aaa | 2016-02-11 08:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czasami to JEST wina kobiety, że dziecko urodziło się za wcześnie, np. jak matka pali w ciąży. I trzeba o tym wyraźnie kobiecie powiedzieć, może zastanowi się zanim sięgnie po papierosa w kolejnej ciąży.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?