Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fakty i mity na temat niskorosłości

| aktualizacja: 02.06.2017 | 0

Niskorosłość zaburzenie, które polega na spowolnieniu lub całkowitym zahamowaniu procesu rośnięcia, a w konsekwencji osiągnięciu znacznie niższego wzrostu niż przyjęta dla danej populacji norma. Wokół niskorosłości krąży wiele mitów. Które informacje są więc prawdziwe, a co można włożyć między bajki?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Tata i mała dziewczynka
fot. materiały prasowe

1. Każde niskie dziecko cierpi na niskorosłość.

FAŁSZ. To, jak wysocy jesteśmy, jest determinowane przez wiele czynników, m.in. geny, rasę, płeć, środowisko, w którym żyjemy czy sposób odżywiania się, dlatego nie każde niskie dziecko musi od razu cierpieć na zaburzenia wzrostu. O niskorosłości możemy mówić dopiero wtedy, gdy wzrost dziecka znajduje się poniżej 3. centyla dla danego wieku i płci.

2. Niskorosłość może mieć tylko jedną przyczynę

FAŁSZ. Niskorosłość może być spowodowana róż­nymi czynnikami. Często współwystępuje z różnymi chorobami genetycznymi (np. zespół Downa, zespół Turnera), zaburzeniami metabolicznymi, przewlekłymi chorobami układu pokarmowego czy narządów wewnętrznych. Może być także wywołana przez zaburzenia hormonalne, takie jak niedobór hormonu wzrostu, niedoczynność tarczycy lub nadmiar glikokortykosteroidów.

3. Sposób leczenia niskorosłości zależy od jej przyczyn.

PRAWDA. W zależności od tego, co powoduje zaburzenia wzro­stu u dziecka, lekarz dobiera odpowiednią terapię, która może polegać m.in. na uzupełnianiu brakujących hormonów.

4. Niskorosłość może być dziedziczna

PRAWDA. Jeśli w Twojej rodzinie występował problem niskorosłości, poinformuj o tym pediatrę, ponieważ niskorosłość rodzinna, spowodowana niedoborem hormonu wzrostu, może być dziedziczna.

5. Leczenie hormonem wzrostu trwa do końca życia

FAŁSZ. Hormon wzrostu podaje się dziecku do momentu zakończenia pro­cesu wzrastania.

6. Aby zdiagnozować przyczyny niskorosłości, konieczna może być wizyta u specjalisty

PRAWDA. Lekarz pediatra po przeprowadzeniu z Tobą krót­kiego wywiadu na temat stanu zdrowia dziecka oraz przebytych przez malucha chorób, skieruje Was do specjalisty. W przypadku podejrzenia zaburzeń wzrostu na tle hormonalnym, traficie do endokrynologa, który prawdopodobnie skieruje Was na różne badania dodatkowe, w tym badania hormonalne, a następnie zaleci odpowiednie postępowanie.
 
Pamiętaj!
Niskorosłość najczęściej jest diagnozowana u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ wtedy rodzice zaczynają porównywać je z rówieśnikami. Aby jak najwcześniej rozpoznać zaburzenia wzrostu pamiętaj o regularnych bilansach u pediatry i monitoruj wzrost dziecka za pomocą siatek centylowych, a jeśli zauważysz coś niepokojącego – zgłoś się z maluchem do lekarza.
 
Artykuł powstał z udziałem firmy Sandoz Polska Sp. Z o.o.
SAND/048/03-2017
separator
Wyślij e-mailem
separator
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?