Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Objaw zachodzącego słońca – brzmi ładnie, ale może być groźny!

| aktualizacja: 22.08.2014 | 1

Objaw zachodzącego słońca to jeszcze nie choroba, choć rzeczywiście może zwiastować kłopoty neurologiczne. Gdy go dostrzeżesz u dziecka, nie zwlekaj z wizytą u neurologa!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
objaw zachodzącego słońca, oko, powieki, dolna powieka
fot. Fotolia
Objaw zachodzącego słońca to jeden z objawów u najmłodszych niemowląt, który powinien zawsze zaniepokoić rodziców.

Jak rozpoznać objaw zachodzącego słońca?

Mówimy o nim wtedy, jeśli źrenice u patrzącego w górę albo w dół dziecka są w połowie przykryte dolną powieką, a w oku, tuż pod górną powieką, widać rąbek białkówki (to rzeczywiście może przypominać zachód słońca).

Taki objaw może być związane ze zwiększeniem ciśnienia wewnątrz główki dziecka, jednak objaw zachodzącego słońca można również czasem zaobserwować u całkiem zdrowych dzieci. Najpewniej lekarz, jeśli zaobserwuje dodatkowe niepokojące symptomy, zaleci usg przezciemiączkowe, aby wykluczyć np. obecność mikrowylewów krwi. (Sprawdź, na czym polega usg przezciemiączkowe i inne badania usg)

Jeśli neurolog po zbadaniu dziecka i zapoznaniu się z wynikami USG przezciemiączkowego stwierdzi, że wszystko jest w porządku, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak w ocenie specjalisty nie wszystkie wskaźniki rozwoju psychoruchowego będą prawidłowe, może  okazać się konieczna kuracja dziecka pod kierunkiem neurologa i fizjoterapeuty.

Kiedy do neurologa? – poznaj wskazania i niepokojące symptomy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?